Ojcom Niepodległości! Ależ to był wieczór!

  • 12.11.2018, 08:41 (aktualizacja 12.11.2018 08:50)
  • bek
Ojcom Niepodległości! Ależ to był wieczór!
PIŁA   Koncert patriotyczny w Galerii BWA w Pile

 

Sala Galerii BWA w Pile wypełniona po brzegi! Wyrzyski Chór Męski i koncert „Ojcom Niepodległości” zorganizowany z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości przejdą do historii.

Koncert zorganizowali Starosta Pilski, Powiat Pilski i BWA w Pile. - Spodziewaliśmy się wysokiej frekwencji, ale takiego tłumu jednak nie! - mówił Edmund Wolski, dyrektor BWAiUP po zakończeniu koncertu. Sala galerii, a nawet korytarze i przedsionek placówki wypełnione były po brzegi. Ale też wykonawca był nie byle jaki. Wyrzyski Chór Męski z dyrygentem Piotrem Jańczakiem to zespół, który od lat odnosi olbrzymie sukcesy w kraju, ale i poza granicami Polski. Rozpoczął działalność w 1999 roku, przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Wyrzysku z inicjatywy wspomnianego Piotra Jańczaka (absolwenta i pracownika naukowego Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, który do dziś dyryguje chórem) i dziś ma na koncie ponad 65 nagród zdobytych w różnych konkursach i przeglądach w kraju i za granicą. Składa się z 30 wokalistów.

Pilski występ rozpoczął się od wspólnego odśpiewania „Mazurka Dąbrowskiego”, potem chórzyści zaintonowali „Bogurodzicę” i kolejno popłynęły dźwięki znanych pieśni patriotycznych i żołnierskich, takich jak „Wojenka, cudna pani”, ‘Ułani, ułani”, „O mój rozmarynie”, „Przybyli ułani pod okienko”, „Rozkwitały pąki białych róż”, czy „Deszcz, jesienny deszcz”. Aż przyszła pora na „Rotę” – ta wykonana wspólnie z publicznością, podniośle i z werwą przyprawiła zebranych o „emocjonalne dreszcze” – jak relacjonowali po koncercie. – Dobrze, że obecnie na ścianach galerii eksponujecie grafikę, bo gdyby to były obrazy olejne – spłynęłyby od tej gorącej atmosfery – podsumował jeden z uczestników wieczoru.

Pilanom na tę niezwykłą frekwencję i stworzoną atmosferę dziękował starosta Eligiusz Komarowski. Z uznaniem odniósł się także do osiągnięć wyrzyskiego chóru: zespół jest obecnie wręcz rozchwytywany i jeżdżąc po kraju, ale i odwiedzając miasta europejskie, doskonale promuje nasz pilski powiat. -  Jesteście wizytówką powiatu pilskiego. To był wspaniały koncert o czym świadczy również ta ogromna publiczność, którą zgromadziliście. Takiej frekwencji w tym budynku jeszcze nie było - powiedział Eligiusz Komarowski dziękując członkom chóru i dyrygentowi Piotrowi Jańczakowi.

Na zakończenie części artystycznej Wyrzyski Chór Męski zaprezentował mniej podniosły repertuar: usłyszeliśmy „Hallelujah” z repertuaru Leonarda Cohena i „Stand by me” Bena E Kinga.

W drugiej części koncertu pieśni i piosenki żołnierskie wraz z chórzystami odśpiewała zebrana publiczność. Na tę okoliczność, podobnie jak w latach ubiegłych, wydrukowane zostały specjalne śpiewniki z tekstami utworów. W tym miejscu warto wspomnieć doskonałą oprawę koncertu, wystrój sali, pamiątki dla publiczności w postaci biało-czerwonych rozetek przypinanych do klap ubrań, chorągiewek, stojaków z balonami w barwach narodowych. Klimatu dodała zwłaszcza długa flaga państwowa podwieszona pod sufitem galerii.

Wszystko to wpłynęło na entuzjastyczne recenzje zebranych.

Po koncercie wszystkich zaproszono na poczęstunek i świetomarcińskie rogale.

- Koncert w Biurze Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych w Pile na długo pozostanie w naszych pamięciach. Sala wypełniona po brzegi. Dziękujemy! – napisali na swoim facebookowym profilu chórzyści z Wyrzyska.

 

***

Wyrzyski Chór Męski ma na swoim koncie liczne sukcesy w kraju i poza granicami, m.in. otrzymali Złoty Dyplom I stopnia podczas XXI Międzynarodowego Konkursu Chórów w Sankt Petersburgu, w Rosji oraz Złoty Medal podczas XI Międzynarodowego Festiwalu i Konkursu Chórów, orkiestr i zespołów tanecznych – Balkan Folk Fest w Warnie w Bułgarii i Złote Dyplomy podczas VI Międzynarodowego Festiwalu i Konkursu Chórów "Canco Mediterrania" Lloret de mar-Barcelona 2016 aż w trzech kategoriach: musica sacra, folklore i pop music.

eKi

fot. eKi, PP

bek

Zdjęcia (37)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.dzienniknowy.pl z siedzibą w Pile jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe