Człowiek, który zakochał się w swojej Ojczyźnie

  • 29.11.2018, 11:50 (aktualizacja 29.11.2018, 11:54)
  • Anna Czapla-Furtacz
Człowiek, który zakochał się w swojej Ojczyźnie
Jeszcze nie tak dawno obchodziliśmy hucznie rocznicę 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości i nadal żyjemy tym klimatem. Tymczasem w auli internatu Szkół im. I. J. Paderewskiego prowadzonych przez Edukację Lubasz miało miejsce kolejne ważne wydarzenie wpisujące się w cykl spotkań poświęconych jubileuszowi. Młodzież i zgromadzeni goście mieli okazję zapoznać się z wyjątkową wystawą „Paderewski w Służbie Niepodległej”.

Wystawa dotarła do lubaskiej szkoły z Warszawy z Fundacji Służba Niepodległej i poświęcona jest postaci wirtuoza, premiera i polityka w jednej osobie, który bezpośrednio przyczynił się do powrotu Polski na mapę świata.

Wernisaż wystawy uświetniła swoją obecnością postać nietuzinkowa – rektor Akademii Muzycznej w Poznaniu – prof. dr hab. Halina Lorkowska, autorka wielu publikacji na temat Ignacego Jana Paderewskiego oraz muzyki i sztuki chóralnego śpiewu, artykułów wydawanych w monografiach zbiorowych, wykładowca występujący w ramach konferencji, sesji i sympozjów naukowych, autorka wykładów inauguracyjnych i popularno-naukowych, posiadaczka wielu odznaczeń, nagród i wyróżnień.

Pani profesor w swoim wykładzie zatytułowanym: „O człowieku, który zakochał się w swojej Ojczyźnie” przedstawiła w sposób bardzo żywiołowy i niezmiernie interesujący historię, ciekawostki, anegdoty z życia I. J. Paderewskiego – patrona Szkół prowadzonych przez Edukację Lubasz.

W tym miejscu warto wspomnieć, że lubaskie spotkanie z I. J. Paderewskim poprzedziło równie ważne wydarzenie, jakim było podpisanie umowy o współpracy z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Wałczu. Umowę podpisała z ramienia szkoły dyrektor, Renata Małecka oraz główny udziałowiec, Agnieszka Kosicka, natomiast z ramienia PWSZ dr Dariusz Skalski – rektor uczelni. Umowa partnerska zagwarantuje młodzieży i pracownikom szkoły dostęp do przedsięwzięć organizowanych przez uczelnię, spotkań z przedstawicielami kadry akademickiej oraz konferencji dla nauczycieli.

Całą uroczystość uświetniły występy młodzieży z Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego w Lubaszu, która wykonała okolicznościowo dwa utwory: „Miejcie nadzieję” oraz „Wolność kocham i rozumiem”, natomiast opiekun koła muzycznego – Anna Grenadier zaśpiewała piosenkę „Taki kraj”. Z kolei kadet Mikołaj Nalewalski odczytał tekst Jerzego Jurkiewicza „Stańcie do apelu. Chwała bohaterom”, który mówił o trudach odzyskania przez Polskę Niepodległości, a tym samym przez Polaków – Wolności.

ż dodać na koniec? Ten rok był wyjątkowy, obfitował w wiele wydarzeń i inicjatyw o charakterze patriotycznym. Polacy wspaniale uczcili setną rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Edukacja Lubasz przez cały ten okres organizowała liczne przedsięwzięcia oraz czynnie uczestniczyła w różnych imprezach proobywatelskich i patriotycznych. Wspomniane wydarzenie zamyka to wspaniałe „edukacyjne” świętowanie.

A już niedługo grudzień, kolejne rocznice i świąteczny klimat…. A w Edukacji Lubasz – Koncert Bożonarodzeniowy.

 

Anna Czapla-Furtacz

Zdjęcia (7)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.dzienniknowy.pl z siedzibą w Pile jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe