Otrzymali „przyciski życia”

  • 17.12.2018, 14:49
  • bek
Otrzymali „przyciski życia”
 Trwa realizacja dużego projektu senioralnego 40 starszych i samotnie mieszkających osób z gminy Szydłowo i Wysoka otrzymało „przyciski życia”. To urządzenia, dzięki którym w przypadku nagłego pogorszenia zdrowia czy zagrożenia życia seniorzy i osoby niepełnosprawne będą mogli szybko wezwać pomoc.

Przekazanie „przycisków życia” odbyło się w ramach realizacji jednego z zadań dużego projektu senioralnego „Wsparcie dla osób starszych, niesamodzielnych, w tym niepełnosprawnych z terenu powiatu pilskiego”. Powiat Pilski na jego realizację wraz z partnerami zdobył ponad 3 143 000 zł. Środki pochodzą z Europejskiego Funduszu Społecznego, a cała wartość projektu wynosi ponad 3 300 000 zł.  Dzięki otrzymanej kwocie możliwe będzie wsparcie w sumie 187 osób potrzebujących.

A udzielone ono ma być w różnej formie, jedną z nich jest objęcie systemem teleopieki (przyciski życia) 40 osób starszych i samotnych z gminy Szydłowo i Wysokiej. I to zadanie, jako pierwsze, zostało wykonane.

„Przyciski życia”, które otrzymały osoby potrzebujące, to nic innego jak telefony GSM połączone z bezprzewodową bransoletką. W sytuacji awaryjnej wystarczy, że jej użytkownik wciśnie na niej przycisk i automatycznie połączy się z centrum alarmowym teleopieki.

- Zgodnie z planem jeszcze w 2018 roku zostało zrealizowane jedno z ważnych zadań tego dużego projektu, który ma poprawić jakość usług opiekuńczych i asystenckich mieszkańców powiatu i zwiększyć do nich dostęp. 40 osób, które zostały wyposażone w „przyciski życia” już mogą czuć się bezpieczniej – mówi Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

W przyszłym roku będą realizowane kolejne zadania. Projekt zakłada jeszcze utworzenie m.in.  Domu Seniora o zasięgu powiatowym w Pile na 40 osób (w pomieszczeniach wyremontowanego budynku należącego do Powiatu Pilskiego przy Wojska Polskiego 49b), w Róży Wielkiej Domu Seniora na 30 osób, poszerzenie działalności Klubu Seniora w Wysokiej do 40 osób, szkolenie asystentów i opiekunów osób niepełnosprawnych.

 

Projekt jest realizowany przez Powiat Pilski i Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Pile oraz partnerów: Gminę Szydłowo/GOPS, Miasto i Gminę Wysoka/MGOPS, Fundację Solidarności Międzypokoleniowej i Samopomocy Sąsiedzkiej S2, A-Kwadrat Klaudia Kaczmarek - instytucję rynku pracy.

Termin jego realizacji: od września 2018 r. do grudnia 2020 r.

bek
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.dzienniknowy.pl z siedzibą w Pile jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe