Pilanie bliżej flamenco

  • 18.02.2019, 11:25
  • bek
Pilanie bliżej flamenco
W Galerii Hotelu Gromada w Pile odbył się wernisaż wystawy prac Agnieszki Ulanowskiej

Wystawa nosi tytuł „Me siento flamenca” i jest zapisem fascynacji autorki Agnieszki Ulanowskiej tańcem flamenco. Wernisaż utonął w muzyce, wspomnieniach Andaluzji, obietnicach…

Agnieszka Ulanowska to architekt wnętrz.

- Jest od urodzenia pilanką. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu na wydziale Architektury Wnętrz i Wzornictwa Przemysłowego. Projektuje wnętrza prywatne, publiczne oraz przestrzenie wystawiennicze. Tworzy w takich dziedzinach jak malarstwo grafika, wzornictwo przemysłowe. A niektórzy z państwa wiedzą, że także współpracuje z naszą Galerią, aranżując wystawy – przedstawił artystkę dyrektor BWAiUP Edmund Wolski.

Powiat Pilski reprezentował Przemysław Pochylski, który wręczył autorce wystawy bukiet kwiatów, życząc jej wielu sukcesów artystycznych i przyjemności z realizowania tanecznych pasji.

– Moją pasją jest flemenco – z tańca czerpię twórcze inspiracje – przyznała artystka.

Podczas wernisażu opowiadała o początkach fascynującej przygody z kulturą flamenco.

- Przypadkowo trafiłam na zajęcia tańca flamenco; nie sądziłam, że tak bardzo mnie to wciągnie, że zrodzi się z tego prawdziwa pasja.

Flamenco to całe zjawisko kulturowe, związane z folklorem andaluzyjskich Cyganów, obejmujące muzykę, śpiew, taniec, strój i zachowania. Jego tradycja pochodzi z Andaluzji i tam do dziś można oglądać jego wykonanie. Stąd południe Hiszpanii, Andaluzja, to dla Agnieszki Ulanowskiej miejsce, gdzie może swój taniec doskonalić i jednocześnie podziwiać.

Tańcem flamenco opowiada się historię, a ruchy ciała i gesty wyrażają stany emocjonalne tancerza. Trzeba dodać, że istnieje bardzo wiele stylów – i szkół - flamenco - są one związane z jego charakterystyką, zależną m.in. miasta, gminy, wioski, z której pochodzą. Artystka potrafi poszczególne szkoły scharakteryzować i rozpoznać – spotkanie było więc pełne wspomnień, opowieści i … obietnic! – zebrani pragnęli bowiem obejrzeć autorkę prac w tańcu. Artystka obiecała zatańczyć - i prawdopodobnie już latem w pilskim BWA zainteresowani będą mieli możliwość uczestniczyć w spotkaniu z flemenco – w ramach wieczorów na patio Galerii.  

Prace Agnieszki Ulanowskiej pokazane na wystawie powstały pod wpływem emocji wywołanych tańcem. Pokazują tancerki w ruchu, w charakterystycznych dla flamenco gestach, pozach i oczywiście strojach.

Zapraszamy do oglądania wystawy – Galeria Hotelu Gromada (na parterze) zaprasza!

eKi

 

 

bek

Zdjęcia (4)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.dzienniknowy.pl z siedzibą w Pile jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe