Pilska szkoła muzyczna świętowała zakończenie modernizacji. Ależ to był koncert!

  • 25.02.2019, 11:37 (aktualizacja 25.02.2019 11:43)
  • bek
Pilska szkoła muzyczna świętowała zakończenie modernizacji. Ależ to był koncert!
PIŁA   Starosta Pilski Eligiusz Komarowski podarował dyrektorowi placówki grafikę z wizerunkiem szkoły – tej nowej, pięknej, już po remoncie. Pracę wykonał Zenon Grześkowiak

 

W miniony piątek (22 lutego) w Sali Koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Pile odbył się Koncert Galowy w wykonaniu uczniów i nauczycieli pilskiej szkoły muzycznej oraz Chóru Akademickiego PWSZ w Pile. Koncert zamknął okres termomodernizacji oraz gruntownej modernizacji pilskiej szkoły muzycznej. Wieczór otworzył dyrektor placówki Karol Urbanek, a przepięknie skomponowany koncert, z mocnym, zachwycającym finałem poprowadziła pianistka Jolanta Reszelska. - Kiedy dzisiaj mijamy ten piękny budynek, gdy jesteśmy w pięknej Sali Koncertowej, rozpiera nas duma, że mamy u siebie taką placówkę – mówił starosta E. Komarowski.

Był to pierwszy koncert dla publiczności (drugi w ogóle) w zmodernizowanej Sali Koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Pile. Przepiękne występy uczniów szkoły i prowadzone z niezwykłą kulturą, ale i humorem przez pianistkę, kierownika sekcji fortepianu i akordeonu Jolantę Reszelską zapowiedzi, zostały przyjęte owacyjnie przez liczne grono gości. Mieli oni wyjątkową okazję przetestować oświetlenie, klimatyzację, a przede wszystkim akustykę odnowionej sali.

- Modernizacja szkoły trwała rok z dużym hakiem… To długo. Był to rok wyrzeczeń całej społeczności szkoły, począwszy od grona pedagogicznego przez pracowników obsługi, uczniów, rodziców. To ogrom wyrzeczeń, ogrom wyrozumiałości bardzo ważnej, związanej z termomodernizacją. Ale termomodernizacja była to tylko część tej pracy. Dzięki przychylności Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego udało mi się pozyskać spore środki na uzupełnienie tych termomodernizacyjnych prac. Jednym z elementów tego uzupełnienia jest ta sala i jej wyposażenie. To była aula naszego Zespołu Szkół Muzycznych. Myślę, że od dzisiaj właściwym jej określeniem będzie Sala Koncertowa! Będę starał się wyłącznie tego określenia używać – mówił dyrektor Szkoły Karol Urbanek.

W ciągu tego ponad roku wykonał on ponad 2 200 zdjęć dokumentujących prace remontowe. Wybrano z nich ok. 300, które zostały zaprezentowane zebranym w filmowej prezentacji.  Ogrom wykonanych prac zadziwia.

Oczywiście najpierw cała szkoła zmieniła się wewnątrz i na zewnątrz. Jest dzisiaj nie do poznania. Dzięki funduszom unijnym, staraniom Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie oraz zabiegom dyrekcji szkoły wyremontowano wszystkie sale, w których uczą się młodzi muzycy, co więcej - dodatkowe sale lekcyjne pozyskano z dawnej kotłowni. Szkoła ma ich teraz o 6 więcej. Z tego 3 sale otrzymali perkusiści – mogą teraz ćwiczyć bez obaw, że zakłócą zajęcia innym klasom. Wewnątrz szkoły zmieniło się praktycznie wszystko – powstał nowy hall wejściowy, odnowiono korytarze, zbudowano nowe toalety, szatnie, a wszystkie sale otrzymały akustyczne drzwi. Piękna jest nowa kolorystyka wnętrz szkoły.

Wszystko zmieniło się także na zewnątrz placówki. Nowa elewacja, nowe oświetlenie ścian, nowe 3-warstwowe okna, nowe drzwi wejściowe, na dachu ogniwa fotowoltaiczne i dwie centrale klimatyzacji. I w końcu przepiękne ogrodzenie z furtkami wejściowymi i elektrycznie sterowanymi bramami wjazdowymi.

Na końcu wyremontowano Salę Koncertową szkoły – dotąd zwaną aulą. Otrzymała teraz nowy wygląd i nową jakość! Mowa to oczywiście o niezwykłej akustyce, co w przypadku sali, gdzie koncerty mają dawać muzycy, jest nie do przecenienia. Ale pojawiła się także nowa instalacja elektryczna, centralnego ogrzewania, wymieniono okna i drzwi, ocieplono dach i ściany, zainstalowano nowoczesną klimatyzację, ocieplono podłogi widowni i sceny oraz położono na nie parkiet z drewna dębowego.

- Dzięki przychylności władz Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie, a w szczególności dyrektora dra Zdzisława Bujanowskiego, środki w pełnej wysokości zostały pilskiej szkole przyznane. Dzięki temu możliwa stała się realizacja przygotowanego wcześniej projektu akustycznego sali, wykonanego przez pracownię "EwkAkustika" w Warszawie, a także projektu architektury wnętrza autorstwa Marcina Górznego. Wykonano tysiące elementów ustrojów akustycznych, którymi wyłożono ściany widowni, ściany sceny, a także cały sufit. Wszędzie dominuje przepiękny, matowy jasny dąb. Zadbano równocześnie, w trosce o akustykę sali, o zamaskowanie nowoczesnych, wielowarstwowych okien. Postanowiono zastosować efektowne shuttersy, które wykonano z egzotycznego, twardego drewna tekowego. Jednocześnie renowacji poddano drewniane elementy nośne dachu sali. Całości dopełnia efektowne oświetlenie – wymienia Karol Urbanek, dyrektor placówki.

 

***

Zmodernizowana Sala Koncertowa może pomieścić ponad 250 słuchaczy, którzy będą mogli delektować się muzyką w znakomitych warunkach akustycznych. Pełen zakres prac modernizacyjnych w Sali Koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Pile wykonała pilska firma "NOVA TERM".

Przygotowany koncert pokazał efekty przeprowadzonych innowacji. Zanim jednak zabrzmiały pierwsze dźwięki w nowej Sali Koncertowej, był czas na podziękowania ze strony dyrekcji Szkoły - wykonawcom i tym, którzy szczególnie mocno wspierali inwestycję. Pamiątkowy list z podziękowaniem otrzymał m.in. Starosta Pilski Eligiusz Komarowski – „za życzliwość i wsparcie”.

Starosta w imieniu swoim i Zarządu Powiatu Pilskiego złożył gratulacje dyrekcji Zespołu Szkół Muzycznych: Karolowi Urbankowi – dyrektorowi i Grażynie Kędziorze – wicedyrektor, za ich upór w dążeniu do realizacji inwestycji, za determinację i entuzjazm w pozyskiwaniu środków, za konsekwencję w działaniu. Starosta wręczył pani dyrektor wiązankę kwiatów, a na ręce dyrektora Urbanka przekazał przepiękną grafikę wykonaną przez pilskiego artystę Zenona Grześkowiaka, przedstawiającą budynek Zespołu Szkół Muzycznych im. F. Chopina.

- Panie Dyrektorze,, Szanowni Państwo, grafikę pan Zenon Grześkowiak wykonał już po termomodernizacji, bo w ubiegłym tygodniu. Jest to więc prawdopodobnie pierwsze artystyczne dzieło, na którym uwieczniono niezwykły efekt przeprowadzonych zmian – mówił starosta Komarowski – Chciałbym podziękować panu dyrektorowi jako gospodarzowi tej placówki, za doglądanie prac, które wykonawcy na co dzień realizowali. Kiedy dzisiaj mijamy ten piękny budynek, gdy jesteśmy w pięknej Sali Koncertowej, rozpiera nas duma, że mamy u siebie taką placówkę.

Prezydent Piły Piotr Głowski nazwał inwestycję „misją” dyrektora Karola Urbanka. – Chyba nie przez przypadek dla prezentacji zdjęć z przebiegu termomodernizacji wybraliście podkład muzyczny z filmu „Misja”… - mówił.

I przyszedł czas na koncert w wykonaniu uczniów ZSM im. F. Chopina. Soliści, duety, zespoły - zadziwiały i wzruszały. Jednak akcent przygotowany na finał – „Hallelujah” z Oratorium „Mesjasz” G.F.Haendela w wykonaniu Orkiestry Szkolnej pod dyrekcją mgr Urszuli Klimczak-Skrzypczak z towarzyszeniem Chóru Akademickiego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Pile przebił wszystko. To był finał godny tej olbrzymiej inwestycji! 

eKi

 

bek

Zdjęcia (25)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.dzienniknowy.pl z siedzibą w Pile jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe