Pilscy strażacy po roku

  • 25.02.2019, 11:48
  • bek
Pilscy strażacy po roku
PIŁA Pilscy strażacy w 2018 roku wyjeżdżali ratować ludzkie życie średnio co 5 godzin…

 

Był to niewątpliwie dobry rok dla pilskich strażaków. Lepsze statystyki, duże inwestycje, awanse, wzmocnienie kadry pilskiej komendy PSP, nowy sprzęt, sukcesy sportowe i realizacja zadań, które zaowocowały zachwytem całej Europy nad możliwościami polskich strażaków. W rocznej naradzie poprowadzonej przez bryg.  Rafała Mrowińskiego, komendanta KP PSP w Pile, wziął m.in. udział Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej bryg. Andrzej Bartkowiak, który mocno chwalił pilską komendę.

Zawsze chętnie przyjeżdżam do Piły – widzę, jak wszystko się tu zmienia, a zmienia się na lepsze. Pilska Komenda Powiatowa straży jest bardzo nowoczesna, coraz lepiej wyposażona, coraz bardziej profesjonalna - mówił bryg. A. Bartkowiak. Komendant wojewódzkiej straży podał parę statystyk. Strażacy odnotowali w minionym roku w województwie 43 tys. wyjazdów. Był to także czas wydarzeń spektakularnych – zdarzeniem zupełnie niezwykłym był wyjazd do Szwecji i ratowanie tam z płomieni lasów i miejscowości leżących w pobliżu terenów objętym ogniem. W tej akcji wzięli także udział pilscy strażacy.

- 139 strażaków z Polski, w tym 69 z Wielkopolski pojechało do Szwecji walczyć z pożarami. I udało się. Tak jak nas witano tam – to się wcześniej nie zdarzyło. Cala Europa, cały świat dowiedział się, jak jesteśmy wyposażeni i jak sprawni. Szwedzi nie mogli wyjść z podziwu jakim sprzętem dysponujemy i pytali, skąd go mamy, czy on jest pochowany w garażach i magazynach i czeka na takie trudne chwile? Powiedziałem im prawdę – że my taki sprzęt mamy w każdej komendzie i że każdy Polak, każdy Wielkopolanin jest dzięki niemu zabezpieczony ratowniczo. Przyjęli to z ogromnym podziwem.  20 lat temu my jeździliśmy do Szwecji podpatrywać ich system ratowniczy, dzisiaj oni mogą się od nas uczyć, jak się dba, jak się gasi i ratuje wielkoobszarowe tereny. Ten wyjazd był to wielki sukces wielkopolskich, w tym pilskich strażaków, którzy byli wzorowo przygotowani i stanowili bardzo ważny element tej ekipy – mówił komendant Bartkowiak.

Również gospodarz uroczystości bryg.  Rafał Mrowiński, komendant KP PSP w Pile mówił o pracy naszych strażaków, przedstawił statystyki – te z roku na rok są dla naszej straży – a więc i dla mieszkańców powiatu - coraz lepsze.

W 2018 roku strażacy na terenie powiatu pilskiego interweniowali 1752 razy - plus 57 razy poza terenem powiatu. W tym 519 razy wyjeżdżali do pożarów, 1148 interwencji spowodowanych było tzw. miejscowymi zagrożeniami. Wyjazdy ratownicze miały miejsce średnio co 5 godzin. Najwięcej działo się w gminie Piła – 811. Potem kolejno plasują się: Szydłowo 181, Wyrzysk 179, Łobżenica 125, Ujście 118. Najmniej zdarzeń odnotowano w Miasteczku Krajeńskim 76.

Nie było ofiar śmiertelnych w pożarach w tym roku. W całym województwie tymczasem zginęły w ogniu 22 osoby. Odnotowano 24 zdarzenia związane z tlenkiem węgla, ale i tu obyło się u nas bez ofiar (w województwie zaczadziło się 5 osób). W różnych innych zdarzeniach zginęło w powiecie pilskim 25 osób. Mówimy tu o tzw. „miejscowych zagrożeniach” czyli wypadkach innych niż pożary.

Ogólnie jest lepiej. Niewiele lepiej, ale lepiej. Skutek przynoszą działania profilaktyczne, jak choćby edukacja i akcje związane z montowaniem czujek tlenku węgla.

- Był to trudny rok, obfitujący w wiele wydarzeń, ale także w wiele sukcesów – mówił R. Mrowiński – Samochody, sprzęt, baza - to wszystko jest bardzo ważne, ale najważniejszy jest zasób ludzki, kadra - wykwalifikowana i mobilna. Stąd w tej chwili z satysfakcją chciałbym zakomunikować, że nasza komenda w 2018 roku wzbogaciła się o 12 nowych etatów dla funkcjonariuszy, z czego 9 zostało skierowanych do wzmocnienia grupy techniczno-ekologicznej w JRG nr 1, a 3 kolejnych do JRG nr 2 - do grup specjalistycznych. Łącznie mamy obecnie 110 etatów. Średni wiek naszych strażaków to 35 lat. W młodości siła!  – mówił komendant.

Dodajmy, że w zeszłym roku 29 strażaków z KP PSP zostało wyróżnionych awansami na wyższe stopnie służbowe, przyznanych zostało im 5 nagród MSWiA, 3 nagrody KG PSP, 18 nagród KW PSP i 11 nagród jubileuszowych.

W powiecie pilskim – przypomnijmy – poza dwiema Jednostkami Ratowniczo- Gaśniczymi stacjonującymi w Pile (JRG1 i JRG2) działa 11 jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej włączonych do systemu KSRG oraz 20 jednostek OSP typu S. Podczas piątkowej narady uhonorowano jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych, które otrzymały maksymalne oceny za swoją działalność. Były to - spośród OSP działających w systemie KSRG - Osiek, Wysoka, Kaczory, Ujście, Kruszewo, Miasteczko Krajeńskie i Białośliwie oraz jednostki OSP spoza systemu: Skrzatusz, Grabówno, Tłukomy, Morzewo, Brzostowo i Dziembowo.

Komendant Mrowiński podziękował prezesom tych jednostek, a także reprezentantom samorządów.

- Dziękuję samorządowi powiatowemu, panu staroście, Zarządowi Powiatu, Radzie Powiatu. Dziękuję za wzorową współpracę w zakresie prewencji i działalności społecznej. Dziękuję wójtom i burmistrzom. Czasem dzwonię w nocy i wyrywam was ze snu, ale robię to, by zawiadamiać was o tym, że coś złego dzieje się na waszym terenie – zawsze odbieracie te telefony – mówił komendant KP PSP w Pile.

Strażakom w imieniu Zarządu Powiatu Pilskiego podziękował wicestarosta pilski Arkadiusz Kubich, wręczając wiązankę kwiatów na ręce komendanta.

Podczas spotkania była także mowa o trwających inwestycjach, o zakupie nowych samochodów dla naszej straży itp. Wartość prowadzonej obecnie inwestycji to prawie 14 mln zł. (rozbudowa i przebudowa jednostek JRG – budowa nowych garaży, hali namiotowej). Pozyskane środki finansowe na te inwestycje i sprzęt to 5 mln 974 tys. zł. Kolejny 1 mln zł to łączna suma pomocy finansowej dla jednostek OSP z terenu powiatu pilskiego w roku 2018.

Tyle w dużym skrócie. Trzeba także dodać, że nasi strażacy odnoszą sukcesy nie tylko w swojej pracy, ale i w rywalizacji sportowej z innymi jednostkami straży. W minionym roku zdobyli m.in. drużynowe mistrzostwo Wielkopolski oraz zostali wicemistrzami Wielkopolski w sztafecie 4x50m (Bartłomiej Wolan, Paweł Kłodziński, Karol Subdarzewski, Jarosław Jerzkowski). Karol Subdarzewski indywidulanie został Międzynarodowym Wicemistrzem Polski Strażaków Płetwonurków; sukcesy sportowe odnosili także kpt. Krzysztof Gajewski i mł. Kpt. Krzysztof Zawistowski.

eKi

 

 

 

bek

Zdjęcia (13)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.dzienniknowy.pl z siedzibą w Pile jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe