Zawodowe czwartki w bibliotece

  • 28.02.2019, 13:41 (aktualizacja 28.02.2019 18:01)
  • Anna Czapla-Furtacz
Zawodowe czwartki w bibliotece
W Publicznej Bibliotece Pedagogicznej w Pile od pewnego czasu prowadzony jest cykl spotkań pod nazwą "Zawodowe czwartki". W ramach przedsięwzięcia biblioteka organizuje dla dzieci z pilskich przedszkoli spotkania z przedstawicielami deficytowych zawodów. Tym razem tematem spotkania był zawód kelnera.

W czwartek, 28 lutego Patrycja Zalaś, na co dzień pracująca w zawodzie kelnera w pilskiej restauracji Molino, przyszła do Publicznej Biblioteki Pedagogicznej z całym naręczem akcesoriów kelnerskich. Przywitały ją dzieci z Publicznego Przedszkola nr 13 oraz z Publicznego Przedszkola nr 15 w Pile.

Pani Patrycja opowiedziała dzieciom o swej pracy, a także poprowadziła warsztaty m.in. naukę oryginalnego sposobu składania serwetek. Wspólnie z dziećmi przygotowała kolorowe napoje z soków, pokazując atrakcyjne sposoby ich dekoracji. Zainscenizowała też scenkę obsługi klienta w restauracji.

W drugiej części spotkania Agnieszka Sowa (CWRKDiZ) przeczytała przedszkolakom wierszyki o zawodzie kelnera, a Lidka Bochan (PBP) poprowadziła ćwiczenia „W restauracji” przy użyciu tablicy interaktywnej w aplikacji Learning Apps.

Dzieci zdobyły wiedzę dotyczącą omawianego zawodu i nabyły nowych umiejętności! Do zobaczenia wkrótce… Biblioteka dziękuje prezesowi restauracji Molino – Adamowi Janickiemu za pomoc i swój wkład w organizację zajęć.

Anna Czapla-Furtacz

Zdjęcia (1)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.dzienniknowy.pl z siedzibą w Pile jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Łukasz Mastalerek
Łukasz Mastalerek 5.03.2019, 05:14
Bardzo dobry pomysł,mam jednak nadzieję że kiedy Ci młodzi ludzie staną się osobami dorosłymi,sytuacja w gastronomi zmieni się o tyle że kandydaci do pracy w tej branży nie będą musieli z własnej kieszeni pokrywać kosztów wyrobienia książeczki sanepidoskiej i nie będą musieli miesiąc czekać na jej otrzymanie,nie jest uczciwą sytuacja kiedy kandydat do pracy musi płacić pieniądze za możliwość wykonywania zawodu,wiadomo wszystkim że osoba bezrobotna to najczęściej osoba potrzebująca pieniędzy i wielką nieuczciwością jest sytuacja,w której aby pracować muszą płacić za tę możliwość pieniędzmi z własnej kieszeni,która przecież najczęściej jest pusta,apeluję więc do wszystkich mogących zmienić tę sytuację,może wówczas takie zawody jak kelner,bardzo pożyteczny,ciekawy zawód nie będzie zawodem deficytowym.

Pozostałe