Piła chce postawić na paliwo wodorowe

  • 12.04.2019, 17:29 (aktualizacja 12.04.2019, 17:35)
  • contact contact
Piła chce postawić na paliwo wodorowe
Gmina Miasto Piła otrzymała od Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych Certyfikat Miasta Przyjaznego Elektromobilności. Prezydent Piotr Głowski i wiceprezes PSPA Łukasz Witkowski, podpisali również list intencyjny, który rozpoczyna współpracę pilskiego samorządu i stowarzyszenia.

Wręczenie certyfikatu nastąpiło podczas szkolenia „Elektromobilność w praktyce”, na temat ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Podczas szkolenia, w którym uczestniczyli: przedsiębiorcy, samorządowcy oraz przedstawiciele miejskich spółek, omówiono najważniejsze zagadnienia ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Była to również doskonała okazja do pozyskania informacji od praktyków z branży na temat: finansowania elektromobilności, czy przygotowania i budowy niezbędnej infrastruktury.

- Wiedzę trzeba poszerzać i bardzo się cieszę, że takie szkolenie, podczas którego pokazywane są różne możliwości odbywa się u nas. Zmiany klimatyczne i wszystko co dotyczy naszego środowiska, stało się tak ważne, że w końcu przestaliśmy tylko mówić, że trzeba coś zrobić. Podejmowane są różne działania: od zamian ustawowych, poprzez przedsięwzięcia samorządów i przedsiębiorców, aż po zmiany postaw konsumentów, od których bardzo dużo zależy – powiedział podczas szkolenia prezydent Piotr Głowski.Podkreślił jednocześnie, że Piła jako samorząd od dawna stara się być liderem we wdrażaniu przyjaznych przyrodzie technologii oraz pokazywać jakie zmiany można wprowadzać już teraz w zakresie ochrony środowiska i dobrego wykorzystania energii.

 

- Elektromobilność też w naszych rozmowach pojawiła się wiele lat temu, kiedy z dyrekcją Miejskiego Zakładu Komunikacji, zaczęliśmy się zastanawiać jakim środkiem napędu zastąpić silniki diesla w naszych autobusach. Pierwszym krokiem jaki wykonaliśmy był zakup autobusów hybrydowych. Teraz MZK prowadzi postępowanie konkursowe o zakup autobusów elektrycznych – przypomniał prezydent Piły.

 

Miasto chce jednak pójśćokrok dalej, myśląc o napędzającym autobusy paliwie wodorowym. Władze Piły zamierzają w mieście wodór wytwarzać, magazynować i wykorzystywać do produkcji energii. Takie rozwiązania mają być testowane. Aby jak najszybciej wdrożyć te plany w życie Piła będzie się ubiegać o dofinansowanie tych badań z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz funduszy Unii Europejskiej. Tak, żeby te plany jak najszybciej wdrażać w życie.

 

W najbliższych dniach prezydent Piły udaje się z wizytą do szwedzkiego Goeteborga, gdzie będą prezentowane rozwiązania komunikacyjne z wykorzystaniem paliwa wodorowego. - Będziemy mieli okazję jako samorządowcy podglądać na żywo, jak miasta przygotowywały się do zmiany systemu komunikacji i jak nowe rozwiązania zostały wdrożone. Musimy się spieszyć, by katastroficzne prognozy o tym, że za 50 lat będziemy mieli w Polsce temperatury + 50 czy - 55 stopni Celsjusza się nie ziściły – mówi P. Głowski.

(red)

contact contact

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.dzienniknowy.pl z siedzibą w Pile jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Sandra
Sandra 12.05.2019, 13:15
Hej, umówię się z Panami na dyskretne i sekretne schadzki. Mam 21 lat jestem po rozwodzie i nie oczekuje mężczyzny na stałe. Zachęcam do kontaktu przez ten portal : http://www.czatkobiet.pl/xsand…
kali
kali 17.04.2019, 00:59
oby nie skończyło się tylko na zapowiedziach bo powietrze w Pile jest bardzo złej jakości
yurek
yurek 14.04.2019, 11:35
Skończy się, jak zwykle, na darmowych wycieczkach "waaadzy".
deuter
deuter 17.04.2019, 17:14
O wiele wadza pojedzie na wycieczkę z napędem wodorowym, to git!
Piegowaty
Piegowaty 12.04.2019, 17:51
izooktan też jest paliwem w części wodorowym - C8H18.

Pozostałe