Rządowe pieniądze nie dla Piły!

  • 26.05.2019, 13:39 (aktualizacja 26.05.2019, 13:45)
  • contact contact
Rządowe pieniądze nie dla Piły!
Piła nie otrzyma rządowych środków na dokończenie przebudowy ul. Bydgoskiej. Ta ważna miejska inwestycja została niespodziewanie usunięta z listy rankingowej. Zdaniem prezydenta Piły jest to decyzja polityczna: - Ukarano mieszkańców naszego miasta za niewłaściwe głosowanie w wyborach. To skandal i zwykłe draństwo – mówi Piotr Głowski.

Wniosek o dofinansowanie ostatniego etapu przebudowy ul. Bydgoskiej władze Piły przygotowały w ubiegłym roku. To jeden z najważniejszych ciągów komunikacyjnych w mieście, prowadzi bowiem od centrum do skrzyżowania dróg krajowych 10 i 11 przez duże osiedla mieszkaniowe.

W listopadzie ubiegłego roku, na stronie internetowej Urzędu Wojewódzkiego w poznaniu, pojawia się ostateczna lista rankingowa wniosków o dofinansowanie w ramach Programu Rozwoju Powiatowej i Gminnej Infrastruktury Drogowej na lata 2016-2019. Była to już ostatnia edycja tego programu. Obecnie zastąpiony jest Funduszem Dróg Samorządowych.

Na liście podstawowej jest 66 inwestycji na drogach gminnych i 42 na drogach powiatowych, które mają otrzymać dofinansowanie. Sześcioosobowa komisja złożona głównie z ekspertów od drogownictwa wysoko oceniła pilski wniosek, który znalazł się na liście na wysokim 8. miejscu. Z programu ma otrzymać 3 mln zł, a więc ok. połowy szacowanej wartości inwestycji.

Do tej pory nie dochodziło do sytuacji, by inwestycja tak wysoko oceniona znalazła się poza listą. Było więc oczywistym, że podpisanie umowy to kwestia najbliższych kilku miesięcy. O tym, że pieniądze dla Piły są bezpieczne zapewniali nawet członkowie rządu.

A jednak stało się inaczej. Pieniędzy na Bydgoską nie będzie. Okazało się, że nawet miejsce w czołówce ostatecznej listy rankingowej nie gwarantuje sukcesu. Decyzja zapadła w Warszawie. Ostateczna lista rankingowa, przechodząc do utworzonego pod koniec ubiegłego roku Funduszu Dróg Samorządowych, została skorygowana przez premiera.

Prezydent Głowski, który zwołał w tej sprawie konferencję prasową właśnie przy Bydgoskiej, nie krył rozgoryczenia: - Cofnęliśmy się do czasów PRL, gdy o wszystkim decydował pierwszy sekretarz partii. To skandal i zwykłe draństwo. Napisaliśmy dobry wniosek, który został dobrze oceniony, te pieniądze nam się należały. Za żadnych rządów nie zdarzały się takie sytuacje, jak teraz w państwie PiS-u. Wygląda na to, że ukarano nas jako społeczność za złe głosowanie. Nie ma żadnych merytorycznych powodów, żebyśmy spadli z wysokiego ósmego miejsca na liście podstawowej na trzecie miejsce od końca na liście rezerwowej – mówił prezydent Piły na tle przygotowanej na tę okoliczność tablicy z przekreślonym napisem „Przebudowa ul. Bydgoskiej”.

Co na to przedstawiciel urzędu wojewódzkiego? - W grudniu 2018 roku weszła w życie ustawa o Funduszu Dróg Samorządowych w związku z czym zmieniły się kryteria i zasady przyznawania środków. Powiaty i gminy, które nie znalazły się w puli 105 mln zł, mogą brać udział w kolejnych naborach w ramach tego funduszu- mówi rzecznik wojewody, Sebastian Antczak.

(red)

contact contact

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.dzienniknowy.pl z siedzibą w Pile jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
sołtys
sołtys 06.06.2019, 20:38
To robota podrzutka. tego z pis-u
Czary bary...
Czary bary... 26.05.2019, 20:11
W czasach po okrągłym stole Pile też skreślono fundusze. Zdecydował o tym jeden z generałów, późniejszych decydentów, który przed głosowaniem o okrągłym stole zgromadził setki wojskowych z Piły i okolic, i namawiał do głosowania na komunistów. Został wygwizdany. Powiedział: to zlikwiduję wam wojsko w tym mieście. Uczynił jeszcze szkody finansowe dla tego miasta. Obecna sekta doskonale kultywuje te tradycje. Jej premier w Świnoujściu powiedział, że nie potrzebujemy funduszy unijnych na tunel bo sami doskonale się przygotowaliśmy na ten wydatek ale skoro są to niech już będą sobie, trudno.
wódko, pozwól żyć
wódko, pozwól żyć 27.05.2019, 21:44
Jest to głupawy wpis o niczym. Podejrzewam pomiot jakiegoś miejscowego redaktora o dawnych rodzinnych powiązaniach z ormo.
Jj
Jj 26.05.2019, 14:27
W przyszłości trzeba zdelegalizować zarazę pisowską
kochać, jak to łatwo powiedzieć
kochać, jak to łatwo powiedzieć 26.05.2019, 19:39
Umówiłem się dziś na dziewiątą, tak mi do niej tęskno już. Zaraz wezmę mamusię pod pachę, zagłosuję znów na pis.
Sympatyk pisdu.
Sympatyk pisdu. 26.05.2019, 20:16
Fuj!

Pozostałe