W drodze do wolności

  • 26.06.2019, 11:03
  • bek
W drodze do wolności
PIŁA Historyczne fotografie, dokumenty i pamiątki z pilskiego Czerwca’ 89

30 lat od Pierwszych Wolnych Wyborów w 1989 roku świętowano w minionym tygodniu w Pile. Wśród wydarzeń - otwarcie wystawy „W drodze do wolności”, projekcja filmu „Czas wolności” oraz spotkanie z Franciszkiem Langnerem, przywódcą strajku w pilskim Polamie, liderem nielegalnych struktur „Solidarności” i więźniem politycznym.

Wystawa „W drodze do wolności” przypomina m.in. pilskie wydarzenia z Czerwca’89. Można ją oglądać od 4 czerwca w holu na piętrze Regionalnego Centrum Kultury. Ekspozycja prezentuje historyczne już dzisiaj zdjęcia, dokumenty, plakaty, ulotki, a także artykuły z gazet lokalnych oraz ogólnopolskich. Prezentacja przypomina, jak wyglądały tamte dni w naszym mieście. Oglądających ciekawią zwłaszcza fotografie z wydarzeń rozgrywających się na tle Piły roku 1989, masowe manifestacje, demonstracje, pikiety, bogate w transparenty i przedwyborcze hasła.    

Część pamiątek przekazali na wystawę mieszkańcy Piły. Dokumenty te pokazują niełatwą drogę do pierwszych, częściowo wolnych wyborów do Sejmu oraz całkowicie wolnych do Senatu i obrazują niezwykłe zaangażowanie społeczeństwa w walkę o zmiany.  

- To było wielkie zwycięstwo odniesione bez rozlewu krwi i powstań, których w naszej historii nie brakowało. Dlatego uzyskanej wtedy wolności trzeba strzec, zwłaszcza, że dzisiaj jest ona zagrożona - mówił Franciszek  Langner, legenda pilskiej „Solidarności”.

Wybory przeprowadzone 4 czerwca 1989 r. były rezultatem porozumienia zawartego pomiędzy władzą komunistyczną a przedstawicielami opozycji i Kościoła podczas obrad Okrągłego Stołu. Ich wynik był wielkim tryumfem „Solidarności”. Komuniści oddali wówczas co prawda tylko część swojej władzy – w wyborach do Sejmu partia miała zagwarantowane 65 procent mandatów, a opozycja 35 procent - jednak rok 89 okazał się początkiem wielkich zmian. Wybory do Senatu były natomiast w pełni wolne. Przypomnijmy, że Henryk Stokłosa dostał się do Senatu jako jedyny niezależny kandydat w kraju. Resztę mandatów zgarnęła Solidarność. Z ramienia Solidarności - z woj. pilskiego - do Senatu wszedł Zdzisław Nowicki.  

Po wyborach powołano rząd, na którego czele stanął Tadeusz Mazowiecki.

b

 

 

bek

Zdjęcia (2)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.dzienniknowy.pl z siedzibą w Pile jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe