E-recepta na jesienną infekcję

  • 06.10.2019, 22:30 (aktualizacja 10.10.2019, 00:25)
  • J W
E-recepta na jesienną infekcję

Wraz z nadejściem jesieni coraz więcej osób zaczyna chorować, a w przychodniach wzrasta liczba pacjentów. W tym okresie dużym ułatwieniem dla wszystkich będzie e-recepta i Internetowe Konto Pacjenta.

 

E-recepta działa już od połowy 2018 r., a od stycznia 2020 r. zastąpi całkowicie papierowe recepty.

 

E-recepta to wygoda

 

Jedna z przychodni w Pile, przy ul. Stefana Okrzei 14 ma zawsze dużo pacjentów, ale jesienią ich liczba jeszcze się zwiększa. Przewlekle chorzy, jak pani Agnieszka, woleliby ominąć kolejki u lekarzy w czasie, kiedy w poczekalni wszyscy kichają i kaszlą.
A pacjenci np. z grypą czy anginą chcieliby przyspieszyć swoją wizytę. Teraz jest to możliwe dzięki e-recepcie. Pan Agnieszka, by kontynuować terapię, nie musi już tak często odwiedzać swojego neurologa. Otrzymuje od niego e-receptę drogą elektroniczną, którą na dodatek może zrealizować w różnych aptekach i dowolnym czasie.

 

Pani Agnieszka, tak jak i inni pacjenci, e-receptę ma dostępną zawsze na swoim Internetowym Koncie Pacjenta, bezpłatnej aplikacji Ministerstwa Zdrowia. Nie musi już się martwić jej zgubieniem lub zniszczeniem. W internetowej aplikacji widzi nie tylko e-receptę, ale także nazwę leku, sposób jego dawkowania i wysokość refundacji.

 

Bezpieczne rozwiązanie

 

E-recepta eliminuje ryzyko błędów, jakie pojawiały się w receptach papierowych, zwłaszcza w związku z nieczytelnym pismem czy koniecznością wpisywania wysokości refundacji leku. Dodatkowo umożliwia farmaceucie, po wcześniejszym upoważnieniu przez pacjenta, wgląd w listę przyjmowanych przez niego leków i np. zwrócenie mu uwagi, że niektóre z nich mogą wchodzić w niepożądane interakcje.

 

Jak dostać e-receptę

 

Pierwszy krok: Załóż profil zaufany

Profil Zaufany to rodzaj elektronicznego podpisu niezbędny do załatwiania wszelkich spraw urzędowych przez internet, np. złożenie e-PIT czy wniosku o 500 +.Jeśli nie masz profilu zaufanego, załóż go bezpłatnie.

 

Przez internet

 

Zaloguj się na swoje konto bankowe.


Odszukaj opcję założenia profilu zaufanego (opcja dostępna w wybranych bankach).


Bank potwierdzi Twoją tożsamość i gotowe!

 

W urzędzie

 

Zarejestruj się na stronie pz.gov.pl


Do 14 dni potwierdź rejestrację w jednym z punktów oznaczonym znakiem PZ (np. w urzędzie skarbowym lub oddziale NFZ)

 

Drugi krok: zaloguj się na swoje Internetowe Konto Pacjenta

Konto Pacjenta aktywuje się bezpośrednio po wejściu na stronę pacjent.gov.plprzy użyciu profilu zaufanego. Aby otrzymywać e-recepty SMS-em lub e-mailem należy ustawić powiadomienia w zakładce „moje konto”.

Internetowe Konto Pacjenta umożliwia korzystanie z e-recept, ale nie tylko. To zebrane w jednym miejscu wszystkie niezbędne informacje medyczne każdego pacjenta: e-skierowania, historia wizyt refundowanych przez NFZ, zaplanowane wizyty lekarskie w ramach NFZ, itp. Każdy pacjent może nadać dostęp do swojego Internetowego Konta Pacjenta bliskim, a rodzice mają poprzez swoje konto wgląd w dane niepełnoletnich dzieci.

Trzeci krok: U lekarza poproś o e-receptę, która automatycznie pojawi się na twoim Internetowym Koncie Pacjenta. Otrzymasz powiadomienie na telefon oraz e-mail z 4-cyfrowym kodem, który pokazujemy w dowolnej aptece wraz z podaniem swojego numeru PESEL. Jeżeli pacjent nie ma aktywowanego Internetowego Konta Pacjenta zamiast powiadomień elektronicznych otrzyma od lekarza wydruk informacyjny e-recepty.

 

Czwarty krok: W aptece farmaceuta, na podstawie 4-cyfrowego kodu i numeru PESEL lub wydruku informacyjnego wydaje zaordynowane leki - wszystkie lub tylko niektóre.

 

Pomóż bliskim aktywować konto

Piotr Mrożek (l. 23) studiuje w Warszawie. Często odwiedza dziadków w Chodzieży,którzy mieszkają na trzecim piętrze bez windy i coraz trudniej im wychodzić z domu. Dlatego aktywował każdemu z nich Internetowe Konta Pacjenta. Dzięki temu może zdalnie kontrolować, jakie leki zażywają i czy je wykupują. Starsze osoby nie zawsze sobie radzą z cyfryzacją i dobrze, jeśli bliscy mogą im w tym pomóc. Dziadkowie Piotra mogą teraz nie tylko otrzymywać e-recepty na telefon lub e-mail, ale także wnuczek może je dostać elektronicznie, wykupić im leki i wysłać prosto do domu.

 

E-recepta ułatwiła mi życie

Agnieszka Wagner (l. 40) z Piły:- Od lat choruję na epilepsję, ale dzięki udanej terapii lekowej jestem szczęśliwą matką i osobą aktywną zawodowo. Od neurologa zwykle wychodziłam z jedną papierową receptą i traciłam czas na poszukiwanie apteki,
w której wszystkie zapisane leki są dostępne. Z e-receptą, którą otrzymuję SMS-em jest mi łatwiej. Pokazuję go w aptece i podaję numer PESEL. Teraz nie muszę kupować wszystkich leków od razu – mogę to zrobić w różnych terminach albo w kilku aptekach, nie tracąc przy tym refundacji.

 

Prof. Łukasz Szumowski, minister zdrowia:- Cyfrowa rewolucja w systemie ochrony zdrowia rozpędza się w Polsce na dobre. Wiem, że część środowiska medycznego się jej obawia, a część wyczekuje z niecierpliwością. Jednak myślę, że większość obaw jest bezzasadnych. Minęło już ponad 1,5 roku od momentu rozpoczęcia wystawiania elek-tronicznych recept w Polsce. Ich liczba dynamicznie rośnie, co mnie bardzo cieszy. Obecnie mamy wystawionych już ponad 10 milionów e-recept w 1545 miastach w Polsce. Myślę, że te liczby świadczą o tym, że lekarze chętnie wystawiają recepty w nowej formie, a pacjenci chętnie z nich korzystają.

 

J W

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.dzienniknowy.pl z siedzibą w Pile jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe