Jak nie dać się oszukać? - zobaczyli w teatrze

  • 16.10.2019, 09:52
  • bek
Jak nie dać się oszukać?  - zobaczyli w teatrze
PIŁA  „Seniorze bądź bezpieczny” – spektakl o oszustwach „na wnuczka”, „na koce”, „na kaucję i areszt” w wykonaniu młodzieży ZS przy Teatralnej

W Młodzieżowym Domu Kultury „Iskra” pilska młodzież pokazała przedstawienie profilaktyczne adresowane do osób starszych. – Zapotrzebowanie na edukowanie seniorów w tym temacie jest ciągle duże, choć przypadków oszustw „na wnuczka” i podobnych w naszym powiecie jest coraz mniej. Profilaktyka robi swoje – mówili pilscy policjanci. 

Uczniowie z Zespołu Szkół przy Teatralnej pokazali spektakl teatralny adresowany do seniorów. Pokaz miał miejsce w Młodzieżowym Domu Kultury w minionym tygodniu, a obejrzała go licznie zgromadzona publiczność, w tym goście: poseł Grzegorz Piechowiak, wicestarosta pilski Arkadiusz Kubich oraz mecenas Jolanta Turczynowicz- Kieryłło. Spotkanie poprowadzili funkcjonariusze KPP w Pile: insp. Sebastian Cichocki – komendant KPP oraz naczelnik Wydziału Prewencji podinsp. Tomasz Wojciechowski. Dodajmy, że pilska Komenda Powiatowa Policji była inicjatorem tego projektu. Współpracę z pilskimi policjantami w tym temacie chętnie podjął dyrektor szkoły Piotr Halama, a uczniowie z olbrzymim zaangażowaniem przystąpili do teatralnych prób. A ćwiczyli podczas szkolnych przerw! To, co pokazali na scenie zostało nagrodzone oklaskami i słowami pełnymi podziwu. Zaprezentowali trzy sceny pn. „Koc”, „Garnek” oraz „Pożyczka na kaucję i areszt”.  Młodzież doskonale wcieliła się w role seniorów, a także oszustów. Spektakl uzmysławia działanie oszustów, którzy chcą wyłudzić pieniądze, wskazuje na metody jakimi się posługują, na charakterystyczne słowa, detale, sytuacje, które powinny wzbudzić czujność seniora. Kolejne scenki opatrzone komentarzem funkcjonariuszy z KPP edukują także osoby starsze w zakresie bezpiecznych zachowań: jak postępować, aby nie zostać oszukanym, co powinno wzbudzić nasze podejrzenia, jak zachować się, gdy już zorientujemy się, że mamy do czynienia z oszustem.  

- Po każdej odegranej scenie insp. Sebastian Cichocki oraz podinsp. Tomasz Wojciechowski omawiali przedstawiony sposób działania oszustów.

Na zakończenie pokazano także fim – wywiad z seniorką, która nie dała się oszukać – film zatytułowany jest „Babciu, teraz mamy inne czasy”, a rozmowę przeprowadziła z seniorką policjantka z pilskiej komendy.  Wszyscy seniorzy otrzymali w prezencie łańcuszki do drzwi zabezpieczające przed włamaniem.

- Celem spektaklu profilaktycznego jest wyrobienie w seniorach większej czujności w życiu codziennym oraz utwierdzenie ich w przekonaniu, że potrafią się odpowiedzialnie zachować w sytuacji zagrożenia – mówił nadkom. T. Wojciechowski. - Przypadków oszustw „na wnuczka” i podobnych w naszym powiecie jest coraz mniej. Mam taką nadzieję, że to także nasza zasługa i prowadzonych przez nas działań profilaktycznych – dodał T. Wojciechowski.

- Ważne, aby uczestnicy spotkania zdobytą na nim wiedzę, przekazywali dalej, swoim sąsiadom i znajomym, by dotarła ona do jak najszerszego grona osób. Taki jest cel programu, który jako Powiat Pilski realizujemy razem ze służbami policyjnymi i strażą pożarną - mówi wicestarosta Arkadiusz Kubich.

Insp. Sebastian Cichocki przedstawił liczby dotyczące omawianych przestępstw. W powiecie pilskim oszukani seniorzy stracili łącznie 250 tys. zł. Komendant podał przykład osoby starszej z innego rejonu Polski, która niedawno straciła jednorazowo oszczędności całego życia, oddając oszustowi 280 tys. zł.

Seniorzy to osoby ufne, zwłaszcza w stosunku do osób reprezentujących zawody społecznego zaufania, jak choćby funkcjonariusz policji – toteż coraz więcej w ostatnim okresie oszust „na policjanta”. O tych przypadkach także rozmawiano. – Do waszego domu nigdy nie przyjdzie prawdziwy policjant z żądaniem abyście państwo wypłacili i przekazali mu wasze oszczędności – uświadamiano.    

Spektakl został realizowany w ramach projektu „Bezpieczni w powiecie pilskim – od juniora do seniora” – realizowanego przez Powiat Pilski, Komendę Powiatową Policji i KP PSP w Pile, który zajął I miejsce w kraju w konkursie MSWiA i zdobył dofinansowanie 100 tys. zł. Obejmuje on m.in.: spotkania z uczniami i seniorami na temat bezpieczeństwa, prezentację filmów ze sprawcą i ofiarą wypadku, spektakle dla seniorów i młodzieży na temat bezpieczeństwa.

bek

bek

Zdjęcia (5)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.dzienniknowy.pl z siedzibą w Pile jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
edyta
edyta 27.10.2019, 21:31
Teraz tak naprawdę to każdy musi być czujny, chociaż seniorzy są uważani za bardziej podatnych na różne chwyty. Do sąsiadki mojej mamy zadzwonili z zaproszeniem na darmowe badania, geriamedica czy jakoś tak się firma nazywała. A potem wcisnęli jej pakiet medyczny za chyba 5 tysięcy czy jakoś tak, pod pretekstem dbania o zdrowie. wyobrażacie sobie, bo ja nie.

Pozostałe