Powiatowy Dzień Nauczyciela: Czas wspomnień i refleksji

  • 16.10.2019, 10:09 (aktualizacja 16.10.2019, 10:13)
  • bek
Powiatowy Dzień Nauczyciela: Czas wspomnień i refleksji
PIŁA Powiatowe obchody Dnia Edukacji Narodowej. – Czy w tym dniu, my, lokalnie, jako społeczność szkolna i przyjaciele oświaty, mamy powody do świętowania? – zapytała Łucja Zielińska, dyrektor Wydziału Oświaty Starostwa Powiatowego w Pile, po czym przedstawiła imponujące dane dotyczące oświatowych inwestycji

- Za cierpliwość oraz wytrwałość w niesieniu daru nauki, za pokazanie nam, że porażki też mogą nas czegoś nauczyć i jak można śmiało bronić tego, co uważamy za słuszne, za dodawanie nam odwagi – tymi słowami Szymon, w imieniu wszystkich uczniów, dziękował nauczycielom za ich trud i poświęcenie. Powiatowe Obchody Dnia Edukacji Narodowej odbyły się w Młodzieżowym Domu Kultury Iskra w Pile. Nauczyciele otrzymali nagrody Starosty Pilskiego.

Podniośle, uroczyście i radośnie – tak świętowano Dzień Nauczyciela w pilskim MDK. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele szkół prowadzonych przez Powiat Pilski: dyrektorzy, nauczyciele oraz uczniowie. Gośćmi spotkania byli posłowie: Grzegorz Piechowiak oraz Marcin Porzucek. O stanie pilskiej oświaty mówiła Łucja Zielińska, dyrektor Wydziału Oświaty w Starostwie Powiatowym w Pile.

- Powiat Pilski jest organem prowadzącym dla 15 szkół, w których uczy się ponad 5300 uczniów. Zatrudniamy ponad 870 pracowników, w tym 644 nauczycieli i 227 pracowników administracji i obsługi. Dumą naszą jest to, że realizowaliśmy i realizujemy projekty – w 2018 roku zakończyliśmy projekty na kwotę ponad 9 mln złotych. W chwili obecnej w trakcie realizacji są projekty na kwotę ponad 8 mln 200 tys. zł. Uczestniczymy aktywnie we wszystkich programach rządowych. Realizujemy liczne ważne inwestycje. W tym roku została podpisana umowa na budowę hali sportowej przy LO na Pola – wartość tej inwestycji to ponad 14 mln 700 tys. zł. Ale naszą dumą są też boiska. Był taki projekt rządowy „Sportowa Polska” i udało się nam już w ramach tego projektu wybudować 2 boiska, boisko przy ZS im. S. Staszica, czyli przy popularnej „Nafcie”, oraz w Zespole Szkół Technicznych. W tym roku planujemy kolejne 2 boiska - w Zespole Szkół Budowlanych i Ekonomicznych. Ale w 2018 roku oddaliśmy także do użytku halę w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym. Dumą napawa mnie to, że nasza młodzież bierze aktywnie udział w wyjazdach zagranicznych, m.in. w ramach projektu Erasmus - wymieniała Łucja Zielińska, podsumowując, że w Powiecie Pilskim w Dniu Edukacji Narodowej naprawdę jest co świętować.

Następnie przyszedł czas na składanie gratulacji i życzeń. Te złożyli nauczycielom i wszystkim pracownikom oświaty pilscy posłowie Grzegorz Piechowiak i Marcin Porzucek oraz Mirosław Dzieniszewski, dyrektor pilskiej Delegatury Kuratorium Oświaty w Poznaniu.

W imieniu władz powiatu gratulacje złożył Arkadiusz Kubich, wicestarosta pilski.

- Drodzy nauczyciele, jest taki czas w życiu każdego ucznia, że potrzebuje przewodnika. Wy jesteście, zaraz po rodzicach, takimi pierwszymi przewodnikami dla młodych ludzi.  Jesteście tymi, którzy kształtują ich nieraz na całe życie, wskazując, jaką drogą powinni pójść. Gdy sięgam pamięcią wstecz, bardzo miło wspominam wszystkich moich nauczycieli i jestem im wdzięczny, bo to oni niejednokrotnie ukierunkowywali mnie w wyborach dróg, którymi potem kroczyłem. Nasze szkoły cieszą się dzisiaj dużym zainteresowaniem i jest to przede wszystkim wasza zasługa. Życzę wam wszystkiego dobrego – mówił wicestarosta. 

- Każdy dzień nauczyciela to moment refleksji i wspomnień. Ja wspominam Szkołę Podstawową nr 9 i swoje Liceum Ekonomiczne. Dziś wzruszyłem się patrząc na wchodzące tu do sali poczty sztandarowe. Bo sztandar mojego liceum jest nadal taki sam, jak wtedy, gdy ja miałem zaszczyt go nosić. Życzę państwu abyśmy byli przykładem dla tych młodzi ludzi w swoim postepowaniu, w tym co mówimy i robimy - mówił poseł Grzegorz Piechowiak.

Życzenia przekazała również adwokat Jolanta Turczynowicz-Kieryłło. - Przypomniałam sobie dzisiaj tych moich nauczycieli, którzy niedawno odeszli i pomyślałam, że tak często pędzimy w życiu, nie zawsze za wartościami, które wpajali w nas profesorowie. I że czasem już nie ma chwili, by ich odwiedzić. A potem się nie zdąży – mówiła wzruszona mecenas apelując, by pamiętać o swoich nauczycielach.  

- Z perspektywy wykładowcy akademickiego mogę powiedzieć, że trafiają do nas wspaniałe kadry, że młodzi ludzie, wbrew temu co się mówi, są świetnie przygotowani nie tylko do pójścia w świat w życie dorosłe, ale także pod kątem edukacji. Jesteśmy z nich dumni. To wasza zasługa – powiedziała, zwracając się do nauczycieli.

Następnie wręczono Nagrody Starosty Pilskiego. Z rąk Arkadiusza Kubicha otrzymało je 13 dyrektorów, 28 nauczycieli i 2 nauczycieli - mistrzów: Krzysztof Mańczak – właściciel  Disel Serwis s.c. w Pile i Piotr Toboła – Prezes Zarządu Termotech Sp. z o.o. w Pile.

W imieniu uczniów nauczycielom podziękowali Szymon, Agatka i Zuzia. – Za pokazanie nam, że porażki też mogą nas czegoś nauczyć, za dodawanie nam odwagi, za uświadomienie, że możemy śmiało bronić tego, co uważamy za słuszne – mówili.

Dzieci i młodzież z MDK Iskra przygotowali na ten dzień specjalne pokazy wokalne, taneczne, gimnastyczne. Brawom nie było końca.

bek

 

 

 

 

bek

Zdjęcia (15)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.dzienniknowy.pl z siedzibą w Pile jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
poldek
poldek 18.10.2019, 07:50
A gdzie towarzysz Broniarz?

Pozostałe