Poproś swojego lekarza o e-receptę

  • 22.11.2019, 23:37 (aktualizacja 27.11.2019, 19:58)
  • contact contact
Poproś swojego lekarza o e-receptę
E-recepta to cyfrowa postać tradycyjnej papierowej recepty, która od 8 stycznia 2020 r. będzie obowiązkowa. Otrzymujemy ją w postaci wydruku informacyjnego lub SMS i e-maila, jeśli aktywowaliśmy swoje Internetowe Konto Pacjenta na pacjent.gov.pl i dodaliśmy tam nasze dane kontaktowe.

E-recepta to jeden lek. Jeśli lekarz wypisuje nam kilka różnych leków, każdy lek można wykupić w innej aptece lub w innym czasie, nie tracąc przy tym refundacji!

 

DLACZEGO WARTO KORZYSTAĆ Z E-RECEPTY?

1. Zawsze jest czytelna

Przy e-recepcie nie ma problemów z nieczytelnym pismem lekarza. Nikt nas też nie odeśle z apteki, z powodu braku odpowiedniej pieczątki czy wpisu na recepcie.

2. Nie zgubisz jej ani nie zniszczysz

Nawet jeśli zgubimy wydruk informacyjny, który dostaniemy od lekarza, to e-recepta nadal zostanie w systemie e-zdrowie (P1), dostępna po zalogowaniu na naszym Internetowym Koncie Pacjenta w serwisie pacjent.gov.

3. Dłużej ważna niż recepta papierowa

E-recepta ważna jest 365 dni, za wyjątkiem e-recept na: antybiotyk (ważna 7 dni), lek odurzający i psychotropowy (ważna 30 dni), na preparat immunologiczny (ważna 120 dni).

4. Bez wizyty w gabinecie

Przy chorobach przewlekłych, po konsultacji z lekarzem, e-receptę można dostać bez wizyty w gabinecie.

5. E-receptę można dzielić

Mamy możliwość wykupienia każdego leku z e-recepty w innej aptece i w innym terminie, bez konieczności otrzymywania odpisu recepty. Zachowujemy przy tym refundację. Dzięki temu nie musimy szukać apteki, w której będziemy mogli wykupić wszystkie leki.

6. Nie trzeba realizować jej osobiście

Leki z e-recepty może nam wykupić ktoś z rodziny, kogo o to poprosimy, ale musimy mu podać nasz nr PESEL i 4-cyfrowy kod recepty. Oczywiście, podobnie możemy poprosić o wykupienie leków widniejących na wydruku informacyjnym lub na e-recepcie, która przyszła do nas e-mailem.

7. Można sprawdzić dawkowanie

E-recepta zawiera informację o dawkowaniu leku. Jeśli zapomnieliśmy zalecenia lekarza, albo zgubiliśmy kartkę z wytycznymi, zawsze możemy zajrzeć do e-recepty.

8. Pełna gotowość aptek

Wszystkie apteki w całej Polsce realizują e-recepty od początku 2019 r. Farmaceuci chwalą to rozwiązanie za przejrzystość – nie mają problemów z odszyfrowaniem pisma lekarza ani zapisanej dawki, wszystko jest czytelne.

 

„E-recepta ułatwiła mi życie”

Jacek Murzyn (lat 50) z Piły: - Taki starszy pan w aptece pokazał farmaceucie dowód i telefon komórkowy i odebrał leki. Zainteresowałem się, co to jest. I tak dowiedziałem się o e-receptach. Po powrocie do domu zabrałem się za zakładanie Internetowego Konta Pacjenta. Okazało się to bardzo proste, bo aktywowałem go za pomocą bankowości internetowej. Wszedłem na swoje IKP, gdzie już były informacje o lekarstwach, które ostatnio zapisał mi mój lekarz. Jeszcze nie korzystałem z e-recepty, ale przy najbliższej wizycie w przychodni poproszę lekarza o nią.

contact contact

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.dzienniknowy.pl z siedzibą w Pile jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
pacjent apteki w Pile
pacjent apteki w Pile 27.11.2019, 19:34
Niestety byłem w aptece i pani farmaceutka nie potrafiła mi za wiele powiedzieć o e-recepcie , dopiero po chwili gdy poprosiła młodego technika dowiedziałem się czegoś konkretnego

Pozostałe