Najwięcej za odpady płacą w Wałczu. Tymczasem PRGOK szykuje kolejne podwyżki

  • 27.11.2020, 13:08 (aktualizacja 27.11.2020, 13:12)
  • Źródło: rankomat.pl/własne
Najwięcej za odpady płacą w Wałczu. Tymczasem PRGOK szykuje kolejne podwyżki
Mieszkańcy żadnego polskiego miasta nie płacą za wywóz odpadów tyle, co ci zamieszkujący Wałcz – wynika z raportu opracowanego przez rankomat.pl.

W kolejnym raporcie rankomat.pl pod lupę wzięto opłaty za wywóz odpadów w całym kraju. Dla ułatwienia przyjęto opłaty, jakie ponoszone są przez czteroosobową rodzinę. Jak się okazuje, w wyniku ostatniej podwyżki, która ustaliła ceny wywozu odpadów segregowanych na poziomie 35 złotych, to właśnie Wałcz znalazł się na niechlubnym pierwszym miejscu w Polsce.

- W 2020 roku najtańszym miastem w Polsce pod kątem kosztów związanych z odbiorem odpadów komunalnych są Słubice, gdzie miesięczne opłaty ustalane są dla gospodarstwa domowego i wnoszą 24 zł. Przekłada się to na obciążenie roczne dla całej rodziny w wysokości 288 zł. Z kolei najdroższym miastem jest Wałcz z miesięczną stawką za osobę równą 35 zł. Dla czteroosobowej rodziny oznacza roczny koszt w wysokości 1.680 zł – czytamy w raporcie rankomat.pl.

Co ciekawe, podobny sposób obliczania kosztów wywozu odpadów, jak w Wałczu przyjęto również na przykład w Nowym Sączu. Jedyna różnica polega jednak na przyjętej stawce – w Wałczu 35zł od osoby, a w Nowym Sączu zaledwie 7,50 zł od osoby.

Identyczna metoda przyjęta została także chociażby w Pilskim Regionie Gospodarki Odpadami Komunalnymi. Choć żadna należąca do niego gmina nie znalazła się w rankingu, to wiemy, że różnice pomiędzy PRGOK a Wałczem są niewielkie. Aktualnie wszystkie gminy członkowskie, a więc np. Piła, Czarnków czy Krajenka mają stawki na poziomie 30 zł od osoby za odpady segregowane. Różnica pomiędzy PRGOK a Wałczem wynosi zatem zaledwie 5 zł od osoby, choć niewykluczone, że z początkiem nowego roku zmniejszy się jeszcze bardziej. Związek Międzygminny rozstrzygnął bowiem przetargi na odbiór odpadów w 2021 roku i choć zaproponowane przez wykonawców stawki w większości sektorów były mniejsze niż przygotował PRGOK, to już teraz głośno mówi się o podwyżkach dla osób indywidualnych i firm. Nowa propozycja PRGOK to 32,50 zł za odpady segregowane, choć na kolejną podwyżkę, póki co, nie zgadzają się gminy wchodzące w skład Związku Międzygminnego.

Źródło: rankomat.pl/własne

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.dzienniknowy.pl z siedzibą w Pile jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe