Jak poprawnie wypowiedzieć umowę o pracę?

  • 30.07.2018, 11:00
  • Grupa Tipmedia
Jak poprawnie wypowiedzieć umowę o pracę?
Wypowiedzenie umowy o pracę, szczególnie tej na czas nieokreślony, nie zawsze jest prostą decyzją. Jeżeli zmieniamy miejsce zatrudnienia na lepsze, wiąże się to oczywiście z odrobiną radości i podekscytowania, jednak czasem zerwanie kontraktu wynika z problematycznej sytuacji, jak np. stalking czy mobbing. Jak poradzić sobie ze złożeniem takiego wypowiedzenia?

Pamiętaj, że masz swoje prawa

Stalking w świetle polskiego prawa jest przestępstwem, podobnie jak mobbing. Jeżeli doświadczamy któregoś z nich od swojego współpracownika czy przełożonego, mamy prawo walczyć z zastaną sytuacją. W przypadku, gdy wypowiedzenie umowy wiąże się z poczuciem zagrożenia czy prześladowania w pracy, powinniśmy dołożyć wszelkich starań, aby zebrać jak najwięcej dowodów przeciwko osobie, która nas uporczywie nęka. W przypadku, gdy sprawcą jest szef, możemy także wezwać kontrolę z Państwowej Inspekcji Pracy oraz skierować sprawę do sądu pracy. Więcej informacji o podstawach prawnych dotyczących wypowiadania umowy można znaleźć pod adresem https://pewny-prawnik.pl/blog/61/wypowiedzenie-umowy-o-prace.

Jak się bronić przed stalkerem?

Przede wszystkim starajmy się ukrócić znajomość z osobą, która próbuje nas w jakikolwiek sposób nachodzić lub upokarzać już na samym początku znajomości. Jeżeli jest to niemożliwe, powinniśmy zacząć zbierać dowody na działanie stalkera. Dobrymi przykładami będą tu SMSy, e-maile czy nagrane rozmowy. Jeżeli ktoś z naszych współpracowników był świadkiem sytuacji, w której byliśmy dręczeni, również warto poprosić taką osobę o zostanie świadkiem. W momencie, w którym zbierzemy dostateczną ilość dowodów, wraz z wypowiedzeniem umowy możemy złożyć pozew do sądu o stalking. Osobie oskarżonej, w przypadku udowodnienia winy, grozi kara do 3 lat więzienia.

O tym, jak wygląda stalking i jak mu przeciwdziałać przeczytasz również tutaj: https://pewny-prawnik.pl/blog/62/stalking-na-czym-polega.

Patologiczne zachowania w pracy niestety czasem się zdarzają. Niezależnie od tego, czy prowodyrem jest nasz współpracownik czy przełożony, zawsze mamy możliwość się przed tym bronić. Gdy delikatne metody zawiodą, ostatecznym rozwiązaniem jest wypowiedzenie umowy o pracę. Nie powinniśmy jednak zapominać o tym, by zabezpieczyć swoją przyszłość finansowo lub znaleźć nowe miejsce zatrudnienia przed zerwaniem obecnego kontraktu.  W przypadku, gdy mimo odejścia z firmy stalker nadal będzie nas nachodził, po zebraniu odpowiedniej ilości dowodów możemy założyć sprawę w sądzie o uporczywe nękanie.

Grupa Tipmedia
Podziel się: