Perfekcyjne cięcie i grawerowanie, poznaj możliwości plotera laserowego

  • 21.08.2018, 13:00
  • Materiał partnera
Perfekcyjne cięcie i grawerowanie, poznaj możliwości plotera laserowego
Przez wiele dziesięcioleci przyzwyczajaliśmy się do standaryzacji wszystkiego, co nas otacza. Nie zawsze była ona wyłącznie wymogiem ergonomii czy bezpieczeństwa. Z reguły stoi za tym najzwyklejsza ekonomia. Wyrób wykonany w niezliczonej ilości egzemplarzy zawsze będzie niezrównany cenowo. Trudno się spodziewać, by mogło to się jeszcze zmienić, jednak dostępność wyrobów jednostkowych radykalnie ostatnio wzrasta.

Z możliwości lasera zaczynamy korzystać wszyscy

Poza wydajnością jeszcze jeden problem był do rozwiązania: precyzja i powtarzalność. W przypadku dużej produkcji jakiegokolwiek przedmiotu nie jest żadnym problemem zainwestowanie w całą linię bardzo kosztownych maszyn. Tam, gdzie do dyspozycji mieliśmy tylko ludzkie ręce o podstawowe narzędzia, wszystko zależało od sumienności i umiejętności wykonawców dalszego zadania. Zrobienie jednego, unikalnego wyrobu, którego nie byłoby z czym porównać, nie było jeszcze, pomijając tego koszt, dużym kłopotem. Ale jeśli chcieliśmy dwa? Albo więcej? Zależnie od złożoności danego projektu mogło to rodzić problemy.

Wszystko to w dużej mierze zmienia się w ostatnim czasie wraz upowszechnieniem się automatycznych urządzeń do niezwykle precyzyjnej obróbki. Jedną z grup urządzeń odpowiedzialnych za tą rewolucję są lasery. Tym bardziej, że obok potężnych i niezwykle drogich maszyn radzących sobie np. z cięciem stali, do naszej dyspozycji są dziś dość kompaktowe i jak na ich możliwości stosunkowo tanie laserowe plotery.

Urządzania te doskonale radzą z grawerowaniem i wycinaniem najróżniejszych kształtów w różnego rodzaju materiałach. Są to więc tektury, ale także np. drewno, skóry, tekstylia, sklejki, gumy, pleksje i inne tworzywa. W połączeniu z właściwą laserowi precyzją i możliwością zadania urządzeniu cyfrowego projektu oznacza to wielką swobodę w tworzeniu najbardziej nawet wyrafinowanych przedmiotów.

Zastosowań nie zabraknie. Ploter laserowy przyda się wszędzie

Dysponując urządzeniem tego rodzaju jesteśmy więc w stanie zrealizować bardzo różne życzenia. Idealnie powtarzalne i efektownie wyglądające elementy dekoracyjne np. z drewna znaleźć mogą zastosowanie niemal wszędzie. W przypadku wyrabiania akcesoriów użytkowych wielkie możliwości daje nam cięcie tworzyw. Możemy więc wykonywać oznaczenia, podkładki, uszczelki, drobniejsze elementy budowy różnych urządzeń, czy np. detale do makiet.

Wielką zaletą, jaka charakteryzuje się ploter laserowy, jest łatwość jego obsługi. Jego oprogramowanie może współpracować z popularnym Corel Drawem czy Photoshopem. Nie są potrzebne żadne bardzo zaawansowane techniczne kompetencje. Komunikacja z komputerem następuje poprzez najzwyklejszy port USB.

Rozpiętość cen takich urządzeń jest znaczna, zależnie od ich możliwości, o czym można przekonać się przeglądając np. ofertę sklepu Diolut. To, co będziemy w stanie wykonać naszym ploterem zależy np. od jego mocy, która jest parametrem podlegającym ustawieniu, zależnie od potrzeb jakie wynikają z danego materiału i naszych zamiarów.

Materiał partnera
Podziel się: