Czyste powietrze a zdrowie dziecka

  • 19.09.2018, 11:00
  • Grupa Tipmedia
Czyste powietrze a zdrowie dziecka
Mówi się, że zabija nas tak naprawdę wszystko i jest tutaj racja. Nawet oddychając wpływamy na swój organizm, jednak co wykańcza nas bardziej: pochłanianie czystego, czy zanieczyszczonego powietrza?  Oczywiście, że tego drugiego. Niestety, ale zazwyczaj spotykamy się z sytuacją, kiedy Polacy podchodzą lekceważąco do tego typu zagrożeń. Czy ta bagatelizacja jest słuszna? Nie. Prowadzi do wielu niekorzystnych powikłań dla nas oraz naszych – cały czas – rozwijających się dzieci.

Płód i smog

Kto szczególnie może się obawiać smogu? Przede wszystkim powinny się o to martwić kobiety ciężarne. Zanieczyszczenia powietrza szczególnie zagrażają jej oraz dziecku, które przez cały czas się rozwija. Jakie skutki może powodować mieszkanie w miejscu, gdzie panują znaczne zanieczyszczenia atmosferyczne? Przede wszystkim badania wskazują na to, że dzieci osób z terenów opanowanych przez smog rodzą się mniejsze niż przeciętnie oraz o znaczenie niższej masie. Jednak nie koniec na samym przyjściu na świat, bo to tak naprawdę dopiero początek powikłań. W dalszym rozwoju nasze pociechy mogą spodziewać się równie z gorszych wyników sportowych, które można łatwo zaobserwować na zajęciach wychowania fizycznego. Z reguły mają mniej pojemne płuca, co już sprawia, że ich cały organizm jest o wiele mniej wydajny niż osoby, które w okresie rozwijania się w brzuchu mamy nie były narażone na tak duży wpływ smogu. Od razu rzuca się to w oczy chociażby w przypadku pływania na basenie lub biegania na określone dystanse. Czy można wówczas takie dzieci porównać do tych, które bardzo wcześnie zaczęły swoją przygodę z wyrobami tytoniowymi? Niestety, ale tak. Organizmy są porównywalne.

Jak sprawdzić stan powietrza?

Są do tego specjalne aplikacje, które bardzo szybko można zainstalować na swoim smartfonie bez względu na to, czy OS-em jest Android od Google, czy iOS od Appla. Godnym polecenia jest również profil w serwisie społecznościowym Facebook – Polski Alarm Smogowy. Zajmuje się badaniem oraz publikowaniem informacji na temat zanieczyszczeń na południowych terenach Polski. Warto tam zaglądać i dowiadywać się czegoś nowego na temat zagrożeń, które mogą nas dotyczyć, zwłaszcza jeśli mieszkamy na dole mapy.

Co zrobić?

Jednym z oczywistych rozwiązań jest zakup oczyszczacza powietrza, który zadba o odpowiednią czystość powietrza, które unosi się w naszym domu. Jest szczególnie ważne właśnie w przypadku kobiet ciężarnych, jednak wcale nie mniejsze znaczenie jest również wtedy, kiedy nasza pociecha już przyjdzie na świat. Nie należy wówczas sprzedawać urządzenia lub wyrzucać na śmietnik, ponieważ jej użytkowanie jest nadal zalecane. Dziecko cały czas się rozwija w błyskawicznym tempie. Dlatego należy mieć na uwadze inwestycję w dobry i sprawdzony oczyszczacz taki, jak przykładowo  Sharp KC-F32EUW, więcej: https://goodair.pl/sklep/sharp-kc-f32euw/. Czy tylko odświeżacz powietrza jest jedynym zbawieniem od złego smogu? Dobrym ratunkiem są również rośliny. Warto zwiększyć swoją kolekcję kwiatów, zwłaszcza tych cieniolubnych, ponieważ w przypadkach zanieczyszczeń to właśnie one są zalecane. Pochłaniają szkodliwe toksyny z powietrza, które tylko czekają na to, abyśmy je zaciągnęli niczym rura od odkurzacza. W zamian za zanieczyszczenia rośliny zwracają nam to, co dla nas jest najistotniejsze – tlen.

Dzieci są naszym oczkiem w głowie, dlatego dobrze byłoby, abyśmy – chcąc dla nich ja najlepiej – zadbali o powietrze, które jest w naszym mieszkaniu. Nie trzeba robić nic wielkiego. Jeśli możemy sobie pozwolić warto kupić oczyszczacz powietrza, jednak jeśli nie mamy takich zasobów finansowych wystarczy po prostu dokupić kilka roślinek, które będą oczyszczać powietrze podobnie, co samo urządzenie.

Grupa Tipmedia
Podziel się: