Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:

Co to jest podwójne ubezpieczenie OC?

Ubezpieczenie OC jest polisą obowiązkową, dotyczącą każdego pojazdu. Taki produkt działa przez rok, a po tym czasie konieczne jest wykupienie go od nowa. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy właściciele pojazdów mają dwie polisy w tym samym czasie.
  • 16.08.2022 15:00
Co to jest podwójne ubezpieczenie OC?

Podwójne ubezpieczenie OC

Podwójne ubezpieczenie OC to sytuacja, w której jeden pojazd jest objęty dwoma polisami. Takie przypadki nie zdarzają się zbyt często, ale jeśli już do nich dochodzi, zazwyczaj mają związek z niedomówieniami pomiędzy sprzedającym a kupującym pojazd. Najczęściej są to takie sytuacje, jak:

  • kupno używanego pojazdu, który ma już wykupione ubezpieczenie OC, ale nowy właściciel zdecydował się na nabycie własnej polisy bez wypowiedzenia poprzedniej,

  • automatyczne przedłużenie polisy po wygaśnięciu poprzedniej, kiedy to właściciel samochodu zdecydował się na wykupienie innej, na lepszych warunkach,

  • błędy związane z wypowiedzeniem poprzedniej umowy – czasami zdarza się, że list lub mail z wypowiedzeniem nie trafia do odbiorcy lub dokumentacja jest niekompletna.


 

Zdecydowanie najczęściej ubezpieczenia samochodowe podwajają się wtedy, gdy nowy właściciel nie wypowie obowiązującej umowy, a wykupi kolejną polisę. Nie jest to sytuacja, która skutkuje poważnymi konsekwencjami, choć dla własnej wygody i oszczędności lepiej na nią uważać. Trzeba bowiem pamiętać, że posiadanie dwóch ubezpieczeń OC wiąże się z koniecznością zapłacenia za nie podwójnej składki.

Co dzieje się w przypadku podwójnego OC?

Gdy masz podwójne OC i spowodujesz wypadek, pokryciem kosztów napraw samochodu innego kierowcy zajmie się jedno z dwóch towarzystw ubezpieczeniowych. W następnych krokach będzie ono jednak żądać zwrotu połowy sumy od drugiej ubezpieczalni. Jest to bardzo czasochłonne, a czasami może zaangażować również właściciela polisy. Jeśli więc cenisz oszczędność czasu i maksymalną prostotę formalności w razie wypadku, lepiej upewnić się, że masz wykupione tylko jedno OC.

Podwójne OC może wiązać się również z koniecznością zapłacenia dwóch składek, zwłaszcza w sytuacji, gdy jedna polisa przedłuży się samoistnie po roku, a Ty i tak wykupisz drugą. Zlekceważenie terminów na wypowiedzenie umowy czy niedopilnowanie innych kwestii z tym związanych może sprawić, że konieczne będzie zapłacenie obu składek i nie będzie dało się ich odzyskać.

Jak sprawdzić, czy masz podwójne OC?

Kwestię OC warto sprawdzić przede wszystkim w sytuacji, gdy decydujesz się na zakup samochodu. Właściciel powinien przekazać Ci niezbędne dokumenty podczas transakcji. Wówczas obie strony podejmują decyzję co do ewentualnego wypowiedzenia polisy. Jeśli jednak wciąż nie masz pewności, czy dany pojazd ma już wykupione OC, możesz sprawdzić to w internecie, z wykorzystaniem numeru rejestracyjnego i VIN. W ten sposób w zaledwie kilka minut otrzymasz informacje o polisie, jak data jej wykupienia czy towarzystwo ubezpieczeniowe, z którego pochodzi konkretny produkt. Trzeba jednak brać pod uwagę, że niekiedy dane te mogą być dodane do systemu z opóźnieniem.

--- Artykuł sponsorowany ---