Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:

ERIF BIG S.A. - kiedy warto do niego zajrzeć

Skrót ERIF pochodzi od nazwy Europejskiego Rejestru Informacji Finansowej. ERIF jest biurem informacji gospodarczej (BIG), choć przez wielu potocznie nazywany jest „rejestrem dłużników”. Czy słusznie? Czy znajdziemy tu wyłącznie negatywne informacje? Podpowiadamy, kiedy warto zajrzeć do popularnej bazy danych gospodarczych.
  • 29.08.2022 13:00
ERIF BIG S.A. - kiedy warto do niego zajrzeć

Krótka definicja, czym jest ERIF

Na początek musisz wiedzieć, że istnieje instytucja zwana Biurem Informacji Gospodarczej. W jej ramach funkcjonuje pięć mniejszych podmiotów, które posiadają prawo do gromadzenia i udostępniania danych gospodarczych. Jednym z nich jest właśnie ERIF. Jego nazwa pochodzi od pierwszych liter nazwy Europejskiego Rejestru Informacji Finansowej. Często jednak potocznie używamy nazwy - rejestr dłużników ERIF. Czy jest to zgodne z prawdą?

Prawdą jest, że w ERIF BIG S.A. znajdziemy informacje o zadłużeniach. Należy jednak pamiętać, iż nie są to jedyne dane gromadzone w bazie. Wierzyciele dostarczają do niej zarówno pozytywne, jak i negatywne zgłoszenia dotyczące zaciągniętych u nich zobowiązań finansowych. Informacje tego typu mogą nam pomóc, lecz także zadziałać na naszą niekorzyść. Do takiej bazy danych, po spełnieniu odpowiednich warunków mogą trafić zarówno konsumenci, jak i przedsiębiorcy.

Jakie dane gromadzi biuro informacji gospodarczej ERIF

Jeśli regulujesz swoje płatności w terminie, wówczas do ERIF trafi informacja pozytywna, która następnie zostanie przekazana do Biura Informacji Gospodarczej (BIG). Jeśli jednak zalegasz z opłatami, do bazy trafi tzw. negatywna informacja gospodarcza. Jeśli przestaniesz spłacać należności zgodnie z przyjętym planem, wtedy negatywny wpis zostanie przekazany do BIG-u. W bazie ERIF mogą także figurować niewidoczne negatywne wpisy, które widzi jedynie dłużnik. ERIF nie udostępnia ich innym podmiotom.

Jakie dane trafiają zatem do ERIF? Przede wszystkim będzie to kwota zadłużenia wraz z datą jego powstania, informacje o wysyłce wezwań do zapłaty, jak również wzmianki o przedawnieniu zadłużenia. Jeśli dłużnikiem jest osoba prywatna, wówczas w rejestrze znajdzie się także jej imię i nazwisko, numer PESEL oraz seria i numer dowodu osobistego. Z kolei w przypadku przedsiębiorstwa będą to m.in. nazwa firmy oraz jej adres, a także numery NIP i REGON.

Kiedy warto zajrzeć do rejestru?

Regularne zaglądanie do bazy ERIF to dobry sposób na sprawowanie kontroli nad własną płynnością finansową. Warto zaczerpnąć wiedzy na temat własnej kondycji finansowej nie tylko wtedy, gdy ubiegamy się o kredyt na mieszkanie czy samochód. Dobrym czasem na sprawdzenie potencjalnego zadłużenia jest moment przed wykupieniem polisy ubezpieczeniowej bądź abonamentu na telewizję lub Internet. ERIF sprawdzi się zwłaszcza wtedy, gdy prowadzimy działalność gospodarczą i chcemy zadbać o wiarygodność w oczach obecnych oraz przyszłych kontrahentów.

Jak sprawdzić dane w ERIF?

Dane w rejestrze dłużników ERIF możemy sprawdzić, mając dostęp do Internetu. W tym celu musimy na stronie ERIF.pl założyć konto i podać swoje dane osobowe. Jeśli założyliśmy i zweryfikowaliśmy konto, możemy przejść do generowania raportu. Gotowy raport możemy pobrać na dysk komputera.

Mam negatywny wpis w ERIF. Co teraz?

Dobra informacja jest taka, że negatywny wpis w ERIF nie musi pozostać tam na zawsze. Wiele zależy od ciebie oraz od tego, co zrobisz z posiadanym długiem. Ogólnie rzecz biorąc, jednym ze sposobów na odzyskanie pozytywnego wizerunku w bazie ERIF jest całkowita spłata zadłużenia. Jeśli uda ci się to osiągnąć, wówczas negatywny wpis zostaje ukryty. Spłata całego długu sprawi, że negatywna informacja zniknie również z BIG-u. Najlepszym sposobem na uniknięcie negatywnych wzmianek w tzw. „rejestrach dłużników” jest regularne spłacanie zaciągniętych zobowiązań, jak również okresowe generowanie raportu na swój temat. Warto też wiedzieć, że za terminową spłatę wszystkich wymaganych rat możemy otrzymywać pozytywne wpisy.

Sprawdź także: RODO a wpis w BIG

Nie do konca – można trafić po spełnieniu odpowiednich przesłanek. Z tego co wiem są to :

Minimalna wartość zobowiązania przy braku tytułu wykonawczego to 200 PLN w przypadku konsumentów i 500 PLN w przypadku przedsiębiorców. Dodatko­wo termin wymagalności zobowiązania minął co najmniej 30 dni wcześniej, a także upłynął miesiąc od:

– wysłania listem poleconym, lub

– wysłania na adres do doręczeń elek­tronicznych wpisany do bazy adresów elektronicznych, lub

– doręczenia do rąk własnych wezwania do zapłaty zawierającego ostrzeżenie o zamiarze przekazania danych do biura informacji gospodarczej z podaniem nazwy i adresu siedziby tego biura. Wezwanie do zapłaty zawiera klauzulę o możliwości wniesienia sprzeciwu do wierzyciela wobec zamiaru przekazania informacji gospodarczej do BIG.

Proponujemy np: Do bazy, po spełnieniu odpowiednich warunków mogą trafić zarówno konsumenci, jak i przedsiębiorcy.

Nie tylko, są to też pozytywne wpisy -  w przypadku zobowiązań ratalnych za terminową spłatę wszystkich dotychczas wymagalnych rat. Rekomendujemy dodanie tej informacji bo sami w ten sposób promujemy terminowe spłacanie produktów ratalnych.

--- Artykuł sponsorowany ---