Płacisz drogo za OC? Radzimy, jak obniżyć koszty

  • 8.10.2018, 09:00
  • Grupa Tipmedia
Płacisz drogo za OC? Radzimy, jak obniżyć koszty
Obecnie OC jest drogie dla większości kierowców, co wynika z podwyżek, które w ostatnich kilku latach mocno uderzyły po kieszeni właścicieli aut. Czy można im skutecznie przeciwdziałać? Jak najbardziej! Poznaj 5 sprawdzonych sposobów na obniżenie składki ubezpieczeniowej.

Zmiana ubezpieczyciela

Wielu kierowców popełnia kardynalny błąd przy kupnie OC, przez długi czas kontynuując polisę w jednym towarzystwie. W ten sposób sami zamykają sobie drogę do tańszego ubezpieczenia, ponieważ zamiast poznać ofertę jak największej liczby firm ograniczają się do jednego towarzystwa, które przecież wcale nie musi być najtańsze. A właśnie cena jest najważniejszym czynnikiem, na którym należy się skupić podczas poszukiwania OC. Kluczowe jest znalezienie najtańszej oferty, w czym pomagają internetowe porówywarki ubezpieczeniowe i stacjonarni agenci ubezpieczeniowi.

Jeśli więc niedługo upływa ważność Twojego OC, nie przedłużaj go od razu w obecnym towarzystwie, tylko najpierw zorientuj się, czy któraś firma nie ma dla Ciebie lepszej propozycji. Gdy okaże się, że jednak w innym towarzystwie trafiła Ci się tańsza polisa, bez wahania z zrezygnuj z obecnej i skorzystaj z atrakcyjniejszej oferty. Wypowiedzenie OC nie jest trudne, a może przynieść naprawdę duże korzyści finansowe!

Zbieranie zniżek

Najmniej za obowiązkowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej płacą kierowcy, którym przez lata kontynuowania polisy udało się uzbierać maksymalne zniżki. Z reguły wynoszą one 60% i pozwalają na naprawdę wyraźne obniżenie ceny OC. Żeby jednak móc się nimi cieszyć, należy co najmniej przez kilka lat rok po roku przedłużać polisę i nie powodować szkód w ruchu drogowym.

Kupno auto z małym silnikiem

Jeżeli Twoim celem jest jak najniższa cena OC, nie kupuj szybkiego auta z potężnym silnikiem, bo zapłacisz za nie równie potężną składkę. Towarzystwa ubezpieczeniowe uwzględniają markę, model i pojemność silnika samochodu przy kalkulacji wysokości składki ubezpieczeniowej, uznając, że miłośnicy szybkiej jazdy, delikatnie mówiąc, nie należą do grona najbezpieczniejszych kierowców na polskich drogach. Stąd cena OC jest dla nich wysoka.

Opłacenie składki od razu, a nie w ratach

Podwyżki sprawiły, że coraz więcej właścicieli aut decyduje się na rozłożenie składki na raty. Tymczasem po przeliczeniu okazuje się, że opłacając ubezpieczenie auta w dwóch ratach, łącznie płaci się więcej niż przy uregulowaniu zobowiązaniu od razu, od ręki. Dodatkowe koszty mogą sięgać nawet 20-30%!

Dodanie do dowodu rejestracyjnego kierowcy z dużymi zniżkami

Z tej metody na obniżenie składki korzystają w głównej mierze kierowcy młodzi i z krótką lub żadną historią ubezpieczeniową, którzy muszą płacić za OC wyjątkowo dużo, bo nie zdążyli wypracować zniżek za bezszkodową jazdę. Dodając do dowodu rejestracyjnego drugiego kierowcę, który dysponujące wysokimi zniżkami, finalna cena ubezpieczenia może zostać zredukowana nawet o połowę.

Grupa Tipmedia
Podziel się: