Co każda ciężarna powinna wiedzieć? Krótki poradnik o diecie i właściwej opiece lekarskiej

  • 09.10.2018, 15:00
Co każda ciężarna powinna wiedzieć? Krótki poradnik o diecie i właściwej…
Co do tego, że każda kobieta w ciąży powinna szczególnie dbać o siebie, nikt nie ma najmniejszej wątpliwości. Nie zawsze jednak wiemy, co kryje się pod tym pojęciem. Jak dbać o siebie w czasie ciąży, co jeść, jak wygląda prawidłowa opieka lekarska? Te wątpliwości dręczą chyba każdą przyszłą mamę.

Odpowiednia dieta to droga do sukcesu

Wiele razy słyszymy, że kobiety w ciąży powinny jeść za dwoje. Jest to mit. Według wskazań Instytutu Żywności i Żywienia zapotrzebowanie kaloryczne kobiety w ciąży wzrasta do około 3000  kalorii, czyli jest wyższe od standardowego o 700-800 kalorii. Bez wątpienia jednak ciężarne powinny jeść rozsądnie, zrezygnować z tak zwanego „śmieciowego jedzenia” oraz alkoholu. Pomimo wielu różnych opinii pamiętajmy, że nie ma bezpiecznej dawki alkoholu w ciąży. Każda jego ilość może mieć zgubny wpływ na płód, powodując między innymi:

  • wady serca
  • wady nerek
  • uszkodzenie mózgu
  • zespół FAS
  • zaburzenia wzrostu płodu
  • problemy ze wzrokiem i słuchem
  • niską wagę urodzeniową płodu

 

Bardzo ważne dla ciężarnej jest skomponowanie adekwatnej diety, bogatej w węglowodany, witaminy i minerały. Odpowiednie dla przyszłej mamy, obfitujące w węglowodany produkty to makaron, ryż brązowy, pieczywo razowe lub kasze. Witamin, minerałów i błonnika dostarczą świeże owoce i warzywa. Z kolei źródłem wapnia i żelaza są jaja, mleko, mięso, ryby i rośliny strączkowe. Ciężarne powinny do swojej diety włączyć także tłuszcze roślinne, takie jak olej i oliwa.

Nie wskazane w ciąży jest spożywanie surowych jaj, mięsa lub ryb, ze względu na możliwość zakażenia toksoplazmozą, salmonellą,  a także  innymi bakteriami lub pasożytami. Ciężarne powinny unikać także mocnej kawy i herbaty oraz innych produktów zawierających kofeinę. Należy ograniczyć także słodycze, zbyt duża ich ilość prowadzi do niepotrzebnego wzrostu wagi oraz zwiększa ryzyko cukrzycy.

 

Prawo do rzetelnej opieki zdrowotnej w ciąży

W czasie całej ciąży każda przyszła mama musi pozostawać pod opieką lekarza lub położnej. Dlatego kobieta, która podejrzewa, że może być w ciąży powinna jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Obecnie zgodnie z obowiązującym prawem w przypadku ciąży fizjologicznej (czyli rozwijającej się prawidłowo) prowadzącym może być nie tylko lekarz ginekolog-położnik, ale także położna. Nie zmienia to jednak faktu, że regularne wizyty u specjalisty są koniecznością. Do 20 tygodnia ciąży wizyty powinny odbywać się co 4 tygodnie, między 20 a 32 tygodniem co 3 tygodnie, następnie co 2 tygodnie. To jakie badania powinien zlecić lub  wykonać  każdy lekarz albo położna, określa Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 20 września 2012 r. w sprawie standardów postępowania medycznego przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych z zakresu opieki okołoporodowej. Zawarte tam zalecenia, dotyczące niezbędnych badań podczas ciąży, opracowane są na podstawie rekomendacji Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego. Dlatego lekarz lub położna powinni dopilnować wykonania tych badań u każdej ciężarnej. Ich brak może być przyczyną niewykrycia wad rozwojowych lub genetycznych u płodu oraz problemów zdrowotnych u przyszłej mamy. Co doprowadzić może do pogorszenia stanu zdrowia dziecka oraz matki, a nawet do śmierci. W przypadku zaniedbań w tym zakresie mamy prawo do odszkodowania lub zadośćuczynienia ze strony lekarza (oraz placówki, w której pracuje) za brak odpowiedniej opieki medycznej zgodnej ze standardami okołoporodowymi. Walka o takie odszkodowanie bywa długa i niełatwa, jednak o pomoc możemy zgłosić się do specjalistów z dziedziny prawa. Tego typu wsparcie oferuje Ośrodek Pomocy Poszkodowanym. Wychodzi naprzeciw potrzebom pokrzywdzonych rodziców oraz dziecka udzielając fachowej porady, a także świadcząc reprezentację w procesie uzyskiwania odszkodowania za błędy lekarskie.  Profesjonalne wsparcie to pewność właściwie zabezpieczonego interesu poszkodowanych i uzyskania godnej rekompensaty.

Podziel się: