Skuteczne ocieplenie dachu domu. Na co należy zwrócić uwagę?

  • 23.10.2018, 15:00
  • Materiał partnera
Skuteczne ocieplenie dachu domu. Na co należy zwrócić uwagę?
Jeśli zależy nam na możliwie niskich kosztach utrzymania domu, najważniejszym celem, jaki będzie przed nami stał ze względu na nasz klimat, będzie ograniczenie strat ciepła. Oznacza to konieczność wykonania skutecznych izolacji wszystkich przegród zewnętrznych. Bardzo ważne jest, by odpowiednio dużo uwagi poświęcić także dachowi.

Wymagane parametry techniczne stale rosną

 

To, by jak najwięcej budynków charakteryzowała jak najwyższą energooszczędność, jest w interesie nas wszystkich. Oznacza to bowiem mniej zużytej energii i mniejsze zanieczyszczenia powietrza będące skutkiem użytkowania nieefektywnych, archaicznych systemów grzewczych. Wystarczy wyjść późną jesienią na wieczorny spacer (zwłaszcza na obrzeżach miast, gdzie najwięcej jest indywidualnych kotłów) by przekonać się jaki to problem. Nie powinno więc dziwić, że zaostrzane są przepisy dotyczące współczynnika przenikania ciepła przez poszczególne elementy konstrukcji obiektu. Aktualnie dla dachu wartość ta powinna wynosić nie więcej niż niż 0,18 W/m²K. Jednak już w 2021 roku będzie to tylko 0,15 W/m²K (wszystkie te wartości dotyczą oczywiście tylko obiektów nowo wznoszonych – liczy się moment uzyskania pozwolenia na budowę). Nie chodzi jednak wyłącznie o ich spełnienie. Powinno nam zależeć na jeszcze jednym celu. Dobrze ocieplony dach to przede wszystkim ogromne oszczędności energii. Tam, gdzie zagadnienie to zlekceważono, może przez niego uciekać nawet 30% ciepła!

 

Czym ocieplić dach i jak zrobić to dobrze?

 

Na co więc należy zwrócić uwagę przy ocieplaniu dachu? Musimy dokładnie powypełniać przestrzenie w więźbie dachowej, dodatkową skuteczność przyniesie nam położenie kolejnej warstwy przykrywającej krokwie. Wszelkie nieciągłości izolatora i inne szczeliny będą stanowiły mostki cieplne. Trzeba także pamiętać o paroizolacji, w innym wypadku konstrukcja naszego dachu narażona będzie na wilgoć, a więc grzyby, pleśń i gnicie. Wreszcie, ważna jest odpowiednia grubość ocieplenia – zależeć będzie od parametrów konkretnego użytego materiału. Tutaj widać przy okazji, jak ważna jest odpowiednie konstrukcja dachu. Im prostsza, tym łatwiej ją skutecznie ocieplić. Mimo dostępności innych rozwiązań, od lat wielką popularnością jako izolator o takim przeznaczeniu cieszy się wełna mineralna. Na rozwiązanie to zdecydowało się np. Osiedle Sielanka, czyli inwestor budujący domy na sprzedaż w Mikołowie, będące doskonałym przykładem kompleksowego podejścia do kwestii energooszczędności domów – nie zaniedbano tam żadnego aspektu. Właściwości wełny mineralnej sprawiają, że nie tylko charakteryzuje się doskonałymi parametrami jeśli chodzi o izolacyjność, ale także nie sprawia kłopotów przy dokładnym wypełnianiu nią wolnych przestrzeni. Jest bowiem dostatecznie sprężysta. Dostępne są także np. płyty styropianowe, które świetnie nadają się na ocieplenie podkrokwiowe. W tej samej rol dobrze sprawdzi się też np. polistyren ekstrudowany.

Materiał partnera
Podziel się: