Polacy cenią sobie płatności bez gotówki

  • 6.11.2018, 09:00
  • Grupa Tipmedia
Polacy cenią sobie płatności bez gotówki
Płatności bez gotówki podbiły serca Polaków. Jak się okazuje, naturalnym, spontanicznym wyborem sposobu płatności jest w naszym kraju karta płatnicza. W badaniu wskazało ją aż 86 proc. ankietowanych. Na drugim miejscu znalazła się gotówka (61 proc.), a na kolejnych – smartfon i przelew. Teraz, dzięki trwającemu programowi Polska Bezgotówkowa, przedsiębiorcy mogą otrzymać darmowe terminale płatnicze i wyjść naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów!

Co piąty Polak nie nosi już przy sobie gotówki. „Bezgotówkowe” są przede wszystkim osoby młode. Jak wynika z badań, aż 1/3 osób w wieku 18-29 lat korzysta wyłącznie z elektronicznych form rozliczania. Młodzi, jak sami przyznają, są zwolennikami nowych technologii. Korzystają z bankowości online, bankowości mobilnej i przelewów BLIK.


Jednocześnie tylko 16 proc. badanych przyznaje, że nosi w swoim portfelu znaczne sumy pieniędzy. Polacy korzystający głównie z kart płatniczych swój wybór argumentują przede wszystkim innowacyjnością i nowoczesnością (69 proc. ankietowanych), wygodą (60 proc.) i oszczędnością czasu (59 proc.). Ważne jest dla nich także bezpieczeństwo i komfort transakcji dokonywanych bezgotówkowo. Dzięki karcie nie muszą nosić przy sobie portfela wypchanego banknotami i monetami. Nie muszą się też obawiać, że podczas robienia zakupów zabraknie im gotówki w portfelu.


Popularność płatności bezgotówkowych rośnie nie tylko w Polsce. W Szwajcarii udział gotówki w obiegu to jedynie 4,5 proc. W Szwecji od roku 2009 obrót gotówki spadł o 40 proc., zaś Narodowy Bank Centralny w Danii zaprzestał drukowania banknotów w 2016 roku.

 

Jak otrzymać darmowy terminal płatniczy?

 

W Polsce został uruchomiony program Polska Bezgotówkowa. Ma on na celu wsparcie przedsiębiorców, którzy do tej pory lub w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie zapewniali w swoich placówkach możliwości dokonywania płatności bezgotówkowych oraz ułatwienie im dostępu do terminali płatniczych.

Jak wynika z licznych ankiet, Polacy wciąż nie mogą płacić kartą płatniczą np. w warzywniakach, na targach, bazarach, w małych sklepach osiedlowych czy salonach fryzjersko-kosmetycznych.

Dzięki programowi przedsiębiorca może otrzymać do trzech darmowych terminali płatniczych i przez 12 miesięcy nie pokrywać kosztów związanych z jego obsługą. Nie płaci więc prowizji od transakcji dokonywanych kartą, oferowane jest mu również wsparcie techniczne. Wystarczy, że wejdzie na stronę bezgotowki.pl, wybierze odpowiedni terminal i wypełni zgłoszenie. Po przejściu weryfikacji należy jedynie oczekiwać na kuriera z dostawą. Więcej informacji na temat programu Polska Bezgotówkowa dostępnych jest na stronie https://bezgotowki.pl/.

Grupa Tipmedia
Podziel się: