Rekonstrukcja rządu Mateusza Morawieckiego - nowe nazwiska na liście ministrów

  • 26.02.2018, 13:00
Rekonstrukcja rządu Mateusza Morawieckiego - nowe nazwiska na liście ministrów
Zgodnie z zapowiedziami na początku stycznia nowy premier – Mateusz Morawiecki, ogłosił skład rządu. Z teką ministra musieli pożegnać się najbardziej kontrowersyjni szefowie resortów: Antoni Macierewicz, Witold Waszczykowski, Jan Szyszko oraz Konstanty Radziwiłł. Zmiany nastąpiły również na stanowisku ministra spraw wewnętrznych i administracji, ministra finansów oraz ministra inwestycji i rozwoju.

Rekonstrukcja rządu Mateusza Morawieckiego – kto odszedł?

Na początku stycznia 2018 r. nowy premier – Mateusz Morawiecki - ogłosił nową listę ministrów, a tym samym zakończył trwające od kilku miesięcy spekulacje na temat zmian w rządzie. Emocje towarzyszące rekonstrukcji można było śledzić m.in. w serwisie internetowym Salon24. Zmiany na stanowiskach szefów resortów wywołały sporo kontrowersji i zamieszania, w szczególności zdymisjonowanie Antoniego Macierewicza – ministra obrony narodowej. Po ogłoszeniu tej decyzji wiele osób spekulowało, że duży wpływ na tę decyzję miał prezydent Andrzej Duda, który rzekomo nie mógł znaleźć wspólnego języka z szefem MON-u. Plotki te zdementował Krzysztof Łapiński -  rzecznik prezydenta. Oprócz tego z teką ministra pożegnał się Witold Waszczykowski (minister do spraw zagranicznych), Jan Szyszko (minister środowiska), a także Konstanty Radziwiłł (minister zdrowia).

Nowe nazwiska na liście ministrów w rządzie Mateusza Morawieckiego

Wśród nowych osób w rządzie Mateusza Morawieckiego należy wymienić:

  • Teresę Czerwińską, która objęła urząd ministra finansów po Morawieckim. Jest ona ekonomistką z tytułem naukowym doktora habilitowanego,
  • Jerzego Kwiecińskiego, który objął urząd ministra inwestycji i rozwoju po Morawieckim. Legitymuje się on wykształceniem technicznym (ma tytuł naukowy doktora),
  • Jadwigę Emilewicz, która została mianowana szefem nowo utworzonego resortu – przedsiębiorczości i technologii,
  • Joachima Brudzińskiego, który objął urząd ministra spraw wewnętrznych i administracji,
  • Jacka Czaputowicza, który został mianowany ministrem spraw zagranicznych,
  • Henryka Kowalczyka – nowego ministra sprawiedliwości,
  • Łukasza Szumowskiego, który zastąpił Konstantego Radziwiłła na stanowisku ministra zdrowia.

Nowym ministrem obrony narodowej został Mariusz Błaszczak, który wcześniej był szefem resortu spraw wewnętrznych i administracji.

Zobacz także: Socjalistyczny patriotyzm – czym jest i czy PiS jest jego zwolennikiem?

Podziel się: