Własny sklep - jak go otworzyć krok po kroku

  • 28.12.2018, 09:00
  • Grupa Tipmedia
Własny sklep - jak go otworzyć krok po kroku
Założenie sklepu spożywczego to procedura dość skomplikowana, jednak każdy bez trudu sobie z nią poradzi. Warto natomiast zastanowić się, jaką drogę wybrać, decydując się na otwarcie własnego biznesu.

Jak otworzyć sklep spożywczy?

Wiele osób marzy o prowadzeniu własnej działalności, ta metoda biznesowa jest zresztą uważana za jedną z najlepszych możliwych. I choć pod względem prawnym samo założenie działalności jest coraz prostsze, w przypadku każdego nowego interesu należy wziąć pod uwagę wiele elementów, aby inwestycja nie okazała się klapą.

Podstawą przy otwarciu sklepu spożywczego jest oczywiście posiadanie odpowiedniego kapitału własnego oraz przygotowanie biznesplanu. Z tą drugą częścią wiąże się rozważenie kilku czynników, które są decydujące dla rozpoczęcia działalności. Chodzi tu np. o rodzaj sprzedaży, inne warunki dotyczą bowiem np. sprzedaży żywności, a inne sprzedaży odzieży. Bardzo istotna jest też forma prowadzenia sklepu, do wyboru są m.in.: jednoosobowa działalność gospodarcza, spółka cywilna, spółka handlowa czy franczyza lub ajencja. Zależnie od wybranej formy działalność trzeba zarejestrować np. w CEIDG lub KRS.

W dalszej części należy przejść do przygotowania lokalu, który musi zostać odebrany i zaakceptowany przez Państwową Straż Pożarną i Sanepid. Trzeba też pamiętać o uzyskaniu niezbędnych zgód, np. na sprzedaż alkoholu. Kolejny etap to natomiast zakup i instalacja potrzebnego sprzętu, jak choćby sieci komputerowo-kasowej, czy fiskalizacja kas. Wcześniej należy zgłosić miejsce ich użytkowania oraz liczbę. Każda kasa musi także mieć swój indywidualny numer ewidencyjny. Nie można również zapomnieć o podpisaniu odpowiednich umów z dostawcami, zagwarantowaniu zatowarowania czy sprzętu chłodniczego.

Żabka – franczyza

Coraz popularniejszym sposobem na założenie swojego sklepu spożywczego jest franczyza. To rozwiązanie ma bardzo dużo mocnych stron i jest często wykorzystywane właśnie w przypadku biznesów tego rodzaju. Franczyza polecana jest szczególnie przedsiębiorcom, którzy chcą założyć biznes, ale nie posiadają wystarczającego kapitału, aby zrobić to samodzielnie. Jednym z częstszych wyborów franczyzobiorców sklepów spożywczych jest Żabka. Franczyza tej marki gwarantuje wysoką stabilność inwestycji oraz bezpieczeństwo działalności z uwagi na dużą rozpoznawalność firmy.

Umowa franczyzy pozwala na otwarcie sklepu spożywczego przy jednoczesnym korzystaniu z logotypu oraz know-how marki. W ten sposób można uzyskać właściwie gotowy przepis na biznes. Oczywiście należy dostosować się do wszelkich zasad prowadzenia działalności wymaganych przez franczyzodawcę i tym samym przestrzegać warunków dotyczących obsługi klienta czy zatowarowania. Z drugiej strony dzięki umowie o franczyzę franczyzobiorca otrzymuje preferencyjne warunki dostaw oraz reklamę na znacznie większą skalę, niż mógłby to zrobić samodzielnie. Oczywiście nie można zapomnieć o tym, że franczyzobiorca zobowiązany jest do uiszczania opłat, np. w postaci procentu od miesięcznych obrotów.

Pytanie „Jak założyć sklep spożywczy?” zadaje sobie wielu początkujących przedsiębiorców. Choć droga do sukcesu w tym biznesie nie jest prosta, z pewnością warto spróbować go osiągnąć. A świetną propozycją dojścia do celu jest franczyza Żabki.

Grupa Tipmedia
Podziel się: