Zalanie mieszkania to koszt dla sprawcy i poszkodowanego. Jaką wybrać polisę?

  • 01.03.2018, 11:00
  • Grupa Tipmedia
Zalanie mieszkania to koszt dla sprawcy i poszkodowanego. Jaką wybrać…
Zalanie mieszkania to stosunkowo częste zdarzenie, szczególnie w budynkach wielokondygnacyjnych. Pęknięta rura powoduje poważne uszkodzenia w zalanym mieszkaniu, a niejednokrotnie woda przedostaje się nawet do mieszkań sąsiadów, co znacznie powiększa straty. Jakie rozwiązanie wybrać, by właśnie w razie zalania swojego mieszkania zyskać pieniądze, ale również móc zwrócić pieniądze sąsiadowi za zniszczenie jego mienia?

Odpowiedzialność za zalanie

W pierwszej kolejności należy sobie uświadomić zakres odpowiedzialności za zalanie. W blokach mieszkalnych rury ułożone są poziomo i pionowo. Za tak zwane piony odpowiada spółdzielnia lub wspólnota, zależy kto zarządza budynkiem. Poziomy znajdują się w zakresie odpowiedzialności lokatora.

Jeżeli pęknie rura należąca do pionu, to spółdzielnia musi ponieść koszty związane z jej naprawą i likwidacją skutków zalania. Jeżeli jednak uszkodzona zostanie rura z poziomu, to odpowiedzialność za powstałe skutki spoczywa na mieszkańcu, w którego mieszkaniu doszło do usterki. Decydując się na zabezpieczenie swojego mieszkania, ale również na zabezpieczenie siebie od skutków zniszczenia mienia sąsiadów trzeba więc pamiętać, w jakich sytuacjach to lokatorzy są rzeczywiście odpowiedzialni i muszą ponosić koszty.

Zalanie własnego mieszkania

W przypadku gdy dojdzie do zalania własnego mieszkania można otrzymać pieniądze z polisy ubezpieczeniowej wykupionej na dane mieszkanie. Żeby wypłata była możliwa, trzeba mieć ubezpieczenie mieszkania od zalania na www.ubezpieczeniemieszkania.pl przynajmniej w formie podstawowej. Chodzi o ubezpieczenie murów, a najlepiej murów i stałych elementów.

Zalanie znajduje się zwykle również w części podstawowej ubezpieczenia. To oznacza, że jeżeli dojdzie do uszkodzenia ścian, podłóg i innych stałych elementów na skutek działania wody, to dzięki pieniądzom z polisy, będzie można te uszkodzenia zlikwidować. Oczywiście warto rozszerzyć swoje ubezpieczenie o ochronę również wyposażenia domowego. Wtedy, jeżeli woda z pękniętej rury uszkodzi również meble, sprzęty czy inne urządzenia, je również będzie można naprawić lub odkupić w ramach odszkodowania. Podobnie rzecz wygląda w przypadku zalania mieszkania osoby ubezpieczonej przez sąsiada. Jeżeli pęknięta będzie rura u sąsiada, a woda zaleje sufit, ściany i meble, to dzięki ubezpieczeniu nie będzie trzeba ponosić samodzielnie kosztów remontu.

Zalanie mieszkania sąsiadowi

Może się zdarzyć tak, że zalejemy sąsiadowi mieszkanie. To, czy on ma je ubezpieczone to jedna kwestia. Zupełnie inną sprawą jest odpowiedzialność sprawcy za szkody wyrządzone osobom trzecim. Ubezpieczenie murów, stałych elementów czy ruchomości domowych nie pokryje szkód wyrządzonych sąsiadowi. Ochrona ubezpieczeniowa obejmuje tylko to, co należy do osoby ubezpieczonej i znajduje się w jej mieszkaniu. Jak zatem można wynagrodzić sąsiadowi zniszczenie jego mienia? W tym celu przyda się rozszerzenie polisy mieszkaniowej o odpowiedzialność cywilną w życiu prywatnym.

Dzięki rozszerzeniu ochrony o OC w życiu prywatnym można nie martwić się o skutki finansowe szkód wyrządzonych przez siebie, niezależnie od tego, czy w powstaniu szkody był bezpośredni udział ubezpieczonego, czy tego udziału nie było. W przypadku zalania mieszkania raczej nie ma takiej możliwości, by był to udział bezpośredni ubezpieczonego, ale jeżeli pękła rura w jego mieszkaniu, to z pewnością jest to pośrednia odpowiedzialność, więc ubezpieczenie OC zadziała.

Polisa OC pozwoli pokryć koszty naprawy i remontu, które będzie musiał ponieść poszkodowany sąsiad. Tym samym uchroni ubezpieczonego, odpowiedzialnego za zdarzenie, przed koniecznością przekazywania poszkodowanemu pieniędzy z własnego domowego budżetu. To bardzo przydatne i praktyczne rozwiązanie.

Warto sprawdzić dostępne opcje i porównać sobie istniejące możliwości. Można to zrobić przeglądając ubezpieczenie mieszkania na www.ubezpieczeniemieszkania.pl. Wystarczy prosta symulacja, by w ciągu kilku minut znaleźć odpowiednią dla siebie polisę, która zadziała zarówno w przypadku zalania swojego mieszkania, jak i mieszkania sąsiada.

Grupa Tipmedia
Podziel się: