Kosztorys budowy w projekcie domu jednorodzinnego – jakie ma znaczenie?

  • 17.05.2018, 15:00
  • Grupa Tipmedia
Kosztorys budowy w projekcie domu jednorodzinnego – jakie ma znaczenie?
Budowa domu jednorodzinnego to znaczne przedsięwzięcie. Jeśli jest to nasza pierwsza inwestycja, problemem, jaki napotkamy, będzie dobre oszacowanie kosztów jej realizacji. Nie ulega wątpliwości, że w trakcie budowy domu jednorodzinnego wiele czynników może wpłynąć na całkowity koszt – zmiany w cenie surowców, poprawki w projekcie, nieoczekiwane prace gruntowe itd. Jakie znaczenie w projekcie domu jednorodzinnego ma kosztorys?

Projekt domu jednorodzinnego może zawierać kosztorys

Jedynym sposobem na oszacowanie tego, ile zapłacimy za nasz nowy dom, jest wykonanie kosztorysu. Można to zrobić na dwa sposoby. Po pierwsze, kosztorys może być częścią projektu domu jednorodzinnego, jaki kupujemy lub zamawiamy u architekta. Można też zlecić wykonanie szczegółowego obliczenia kosztorysantowi.

Najlepiej jednak, gdy skorzystamy z kompleksowej usługi wykonania projektu domu jednorodzinnego wraz z kosztorysem. Gdy ów projekt wykonany jest szczegółowo, wówczas możemy być spokojni, że oszacowane koszta są najbliższe realnym i wahania w całkowitej kwocie za inwestycje nie będą duże.

 

Czy warto włączyć kosztorys do projektu domu jednorodzinnego?

Do projektu domu jednorodzinnego doliczyć trzeba około tysiąca złotych, jeśli zdecydujemy się na wykonanie kosztorysu. W aspekcie całej inwestycji taki koszt wydaje się bardzo niewielki. A korzyści płynące z takiego rozwiązania są niebywałe. Przede wszystkim spokojny sen w nocy dla każdego inwestora, który będzie miał kontrolę nad wydatkami i nie zostanie zaskoczony sporym wzrostem kosztów na ukończeniu budowy.

Kosztorys w projekcie domu jednorodzinnego jest jedynym rzeczowym argumentem, który pomoże nam podjąć decyzję, czy prowadzimy inwestycję za gotówkę, czy za kredyt. Rozplanowanie płatności pozwoli nam na płynne finansowanie oraz na zabezpieczenie bytu rodziny w trakcie trwania inwestycji. To bardzo rozsądne.

Często bywa tak, że koszty budowy domu mogą znacząco różnić się od naszych oczekiwań. Jeśli wykonamy w projekcie domu jednorodzinnego dodatkowy kosztorys, będziemy wiedzieli czy stać nas na to, o czym marzymy. Niestety w przypadku budowy domu panuje wiele stereotypów co do wykonawstwa, które mogą zupełnie odmienić nasze trzeźwe spojrzenie. Wprawny kosztorysant szybko sprowadzi nas na ziemię lub wskaże, gdzie możemy lepiej zainwestować nasz kapitał.

Redaktorzy z porównywarki Pracownia-projekty.dom.pl, przekonują że kosztorys w projekcie domu jednorodzinnego ma również kolejną zaletę. Pozwoli nam na stworzenie punktu odniesienia w wyborze najlepszej oferty wśród wykonawców. Oferty mocno zawyżone będziemy wówczas w stanie bardzo szybko wychwycić. Także oferty sporo niższe od tego, co w projekcie domu jednorodzinnego podaje kosztorys, mogą być dla nas zastanawiające.

Kontrola wykorzystania materiałów oraz ich realna cena mają olbrzymi wpływ na to, jaka kwota zostanie przeznaczona na budowę. Projekt domu jednorodzinnego z kosztorysem zawiera szczegółowy opis wszystkich materiałów. Możemy wówczas samodzielnie sprawować kontrolę nad ich zakupem i mieć tę pewność, że prace prowadzone są zgodnie z harmonogramem.

Grupa Tipmedia
Podziel się: