Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:

Pożyczki w rodzinie i między znajomymi - kiedy należy odprowadzić podatek do urzędu skarbowego?

Posiłki profilaktyczne przysługują pracownikom, którzy są zatrudnieni w szczególnie uciążliwych warunkach. Aby zapewnić im pożywne danie, pracodawcy często decydują się na wybór specjalnych kart lub bonów żywieniowych. Takie rozwiązanie jest niezwykle wygodne, a przy tym w pełni zgodne z prawem.
  • 29.07.2019 15:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Pożyczki w rodzinie i między znajomymi - kiedy należy odprowadzić podatek do urzędu skarbowego?

Jak zapewnić posiłki profilaktycznie pracownikom?

Zgodnie z przepisami pracodawcy są zobligowani do zapewnienia pewnym grupom pracowników bezpłatnych posiłków profilaktycznych. Jeżeli przedsiębiorca nie jest w stanie wydać podwładnym jednego gorącego dania, powinien zagwarantować im dostęp do regeneracyjnego pożywienia w innej formie. Dobrym pomysłem jest wówczas zakup specjalnej karty na posiłki profilaktyczne, którą oferuje, np. firma Edenred. Takie rozwiązanie stanowi dużą wygodę zarówno dla pracowników, jak i pracodawców, ponieważ eliminuje problemy organizacyjne. Karta wręczana jest tylko raz, a środki na niej zasilane są co miesiąc.

Dodatkową zaletą takiego bonu jest pełna swoboda użytkowania – jego posiadacze sami mogą zdecydować, gdzie, kiedy i jaki posiłek zjedzą. Kartę żywieniową firmy Edenred można bowiem wykorzystać w aż 100.000 lokali na terenie całego kraju. Do wyboru są takie punkty gastronomiczne, jak restauracje, pizzerie, cukiernie czy kantyny, co pozwala na duże zróżnicowanie posiłków.

Komu przysługują tzw. posiłki regeneracyjne?

Posiłki profilaktyczne należą się pracownikom, którzy są zatrudnieni w szczególnie uciążliwych warunkach. Takie sytuacje dotyczą przede wszystkim  charakteru i miejsca wykonywania obowiązków zawodowych. Na mocy rozporządzenia Rady Ministrów z 28 maja 1996 roku, pracodawca musi zapewnić posiłki regeneracyjne osobom, których praca fizyczna jest związana z:

  • wydatkiem energetycznym w ciągu roboczej zmiany powyżej 2000 kcal u mężczyzn i 1100 kcal u kobiet;
  • wydatkiem kalorycznym na poziomie powyżej 1500 kcal u mężczyzn i 1000 kcal u kobiet, o ile obowiązki zawodowe wykonywane są w pomieszczeniach zamkniętych, w których temperatura wynosi poniżej 10℃ lub powyżej 25℃;
  • wykonywaniem obowiązków zawodowych na otwartej przestrzeni w okresie zimowym (między 1 listopada a 31 marca), które związane są z wydatkiem kalorycznym na poziomie 1500 kcal w przypadku mężczyzn i 1000 kcal w przypadku kobiet;
  • usuwaniem skutków klęsk żywiołowych i wypadków losowych, takich jak np. pożary;
  • wykonywaniem obowiązków służbowych pod ziemią.

 

Jak widać, kluczową kwestią w przyznawaniu posiłków profilaktycznych jest ustalenie wydatku energetycznego dla pracy na konkretnym stanowisku. Niektóre zadania zawodowe są bardzo obciążające i powodują osłabienie całego organizmu. Posiłki profilaktyczne stanowią więc formę przeciwdziałania nadmiernemu zmęczeniu. Zgodnie z przepisami, aby w pełni się zregenerować,  pracownicy, których wysiłek jest wyjątkowo duży, powinni dostać ciepłą potrawę o wartości kalorycznej na poziomie 1000 kcal, która zawiera 50–55% węglowodanów, 30–35% tłuszczu i 15% białka. Dysponując kartą żywieniową, sami mogą jednak wybrać konkretne danie i dostosować je do swoich potrzeb.

 

--- Artykuł sponsorowany ---