Gdzie wymieniać pieniądze, żeby na tym nie stracić?

  • 28.02.2018, 08:00
  • Grupa Tipmedia
Gdzie wymieniać pieniądze, żeby na tym nie stracić?
Podróże zagraniczne wymagają nieco więcej przygotowania niż podróże krajowe – trzeba się upewnić, że paszport nie wygasł, w razie potrzeby uzyskać wszelkie potrzebne wizy i, oczywiście, zaplanować podróż. Ale kolejną ważną rzeczą, którą podróżujący muszą wziąć pod uwagę, jest to, jak będą wydawać swoje pieniądze. Chociaż istnieje wiele sposobów na wymianę waluty przed podróżą lub w jej trakcie, niektóre opcje są łatwiejsze i tańsze niż inne.

Byle nie lotnisko

Większość ekspertów zaleca podróżnym unikanie wszelkiego rodzaju kantorów walutowych znajdujących się na lotnisku. Usługi te wiążą się z dodatkowymi opłatami i prowizjami, których można uniknąć w innym miejscu. Generalna zasada jest więc taka: im dalej od lotniska, tym lepiej. Właściciele lotniskowych kantorów zdają sobie bowiem sprawę z tego, jak wygodna dla podróżnych jest lokalizacja ich punktów, i wykorzystują to, wymieniając pieniądze po niekorzystnym dla nich kursie. Gdzie zatem wymienić pieniądze, żeby nie dać się oszukać?

Gdzie wymienić pieniądze?

Dla tych, którzy planują z wyprzedzeniem, jednym z najprostszych sposobów na wymianę pieniędzy przed wyjazdem jest zrobienie tego w banku. Niektóre banki wychodzą naprzeciw potrzebom swoich klientów i oferują usługę kantoru walutowego online tak zrobił to Bank Zachodni WBK - www.bzwbk.pl/konta-bankowe/e-fx-wymiana-walut/e-fx-wymiana-walut.html który wymieni walutę wygodnie i w oparciu o aktualne ceny rynkowe. Warto więc odrobić pracę domową i zaplanować szczegóły podróży przed wyjazdem. Dzięki temu możesz być pewien, że nie stracisz niepotrzebnie pieniędzy. Zanim jednak wymienisz pieniądze oszacuj, ile musisz mieć przed podróżą i sprawdź, czy Twój bank ma jakiekolwiek partnerstwo z bankami zagranicznymi. W ten sposób możesz uniknąć wydatków na opłaty transakcyjne za granicą.

A może karta kredytowa?

Jeśli to możliwe, korzystanie z karty kredytowej może być najbardziej bezproblemową opcją. Wiele kart kredytowych wyposażonych jest obecnie w chipy, dzięki którym kupowanie produktów, szczególnie w krajach europejskich, jest dość proste. Jednak niektóre karty kredytowe naliczają opłaty za transakcje zagraniczne, czyli de facto odprowadzają podatek od wszystkiego, co kupujesz. Sprawdź, czy twoja karta ma opłatę za transakcje zagraniczne, a jeśli tak, rozważ znalezienie innej, która tego typu opłat nie nalicza. Pamiętaj jednak, by sprawdzić, czy w kraju, do którego się wybierasz, twoja karta kredytowa będzie przyjęta. O ile podróżując po Europie, Kanadzie czy USA nie powinieneś mieć z tym problemu, o tyle w egzotycznych krajach może się okazać, że twoja karta nie działa. Im bardziej egzotyczna jest twoja podróż, tym mniej prawdopodobne jest, że twoja karta kredytowa może zostać wykorzystana do transakcji.  Dlatego ważne jest, by w takiej sytuacji mieć przy sobie gotówkę, najlepiej wymienioną przed podróżą w godnym zaufania kantorze walutowym.

Co zrobić z resztą waluty?

Jeśli prawidłowo oszacowałeś koszty związane z podróżą, nie będziesz miał na koniec podróży dużo waluty. Jeśli jednak masz jej trochę pod ręką, najprościej będzie zaufać bankowemu kantorowi walutowemu. Szczególnie, gdy jest to sprawdzony bank, do którego masz zaufanie. Możesz także pomyśleć o przekazaniu resztek niewykorzystanej waluty organizacjom charytatywnym. Niektóre linie lotnicze uczestniczą w programie przekazywania darowizn organizacjom charytatywnym takim jak chociażby UNICEF. A jeśli masz po prostu kilka monet, zostaw je jako pamiątkę. Albo, oczywiście, na następną podróż.

Grupa Tipmedia
Podziel się: