Czy kupując OC na raty płacisz więcej?

  • 5.06.2018, 09:00
  • Grupa Tipmedia
Czy kupując OC na raty płacisz więcej?
Sprzęt RTV i AGD, samochód, mieszkanie, wycieczka – tego typu zakupy często robimy „na raty”, de facto zaciągając kredyt. A ubezpieczenie OC? Czy składkę na obowiązkową dla kierowców polisę można rozłożyć na raty? Okazuje się, że tak – pytanie jednak, czy jest to opłacalne. Spróbujmy na nie odpowiedzieć.

OC maksymalnie w dwóch ratach

Towarzystwa ubezpieczeniowe, chcąc skusić klientów i zapewnić im jak najbardziej elastyczną ofertę, pozwalają na rozłożenie składki na OC na raty. Obecnie istnieje możliwość opłacenia polisy w maksymalnie dwóch ratach, choć jeszcze kilka lat temu niektóre towarzystwa proponowały cztery raty. Jednocześnie należy pamiętać, że nie każda firma daje taką możliwość – tylko niektóre towarzystwa mają w swojej ofercie ubezpieczenie na raty. Jeżeli chcesz je sprawdzić, wejdź na stronę OC na raty na kalkulator-oc-ac.auto.pl.

Możliwość rozłożenia składki na raty jest bez wątpienia kusząca. Interesują się nią przede wszystkim osoby, które płacą najwięcej za OC, np. młodzi, niedoświadczeni lub szkodowi kierowcy z kilkoma stłuczkami, kolizjami czy wypadkami na koncie. W ich przypadku możliwość rozłożenia na raty składki, której wysokość wynosi 2-4 tys., jest niezwykle wygodna i pozwala znacząco odciążyć budżet domowy. Niestety, sumarycznie OC opłacone w ratach jest droższe niż polisa, która została uregulowana za jednym razem.

Czy to się opłaca

O jakich różnicach mowa? Ile trzeba dopłacić do OC w ratach w porównaniu do OC opłaconego za jednym razem? Okazuje się, że wcale niemało. Jak pokazuje kalkulator OC kalkulator-oc-ac.auto.pl, polisa opłacona w ratach może kosztować nawet 30% więcej niż przy jednorazowej płatności! 30% to jednak skrajna wartość – niektóre towarzystwa doliczają sobie „tylko” 10-20%. Oznacza to, że OC, które normalnie kosztuje 1000 zł, po rozłożeniu na wzrośnie do 1100-1300 zł w zależności od wybranej oferty. Oczywiście w przypadku droższego ubezpieczenia dopłata wyrażona w kwotach bezwzględnych będzie jeszcze dotkliwsza dla portfela niż powyższe 100-300 zł.

Czy wobec tego opłaca się kupować OC na raty? Cóż, ostateczną decyzję trzeba podjąć indywidualnie, w oparciu o własne możliwości finansowe. Wydaje się jednak, że jeśli bez problemu stać Cię na opłacenie ubezpieczenia od razu, za jednym razem, rozkładanie go na raty mija się z celem i tylko generuje dodatkowe koszty. Dużo rozsądniejsze jest skorzystanie z takiej możliwości w przypadku młodych, niedoświadczonych lub szkodowych kierowców, którzy są obarczeni wysokimi składkami ubezpieczeniowymi ze względu na brak lub niski poziom zniżek za bezszkodową jazdę.

Grupa Tipmedia
Podziel się: