Jak zarabiać na nieruchomościach?

  • 19.06.2018, 15:00
  • Grupa Tipmedia
Jak zarabiać na nieruchomościach?
Masz kapitał i zastanawiasz się, w co inwestować? Nieruchomości to jedna z wielu możliwości, aby szybko pomnożyć posiadane pieniądze. Zanim jednak kupisz pierwsze mieszkanie, obierz najkorzystniejszą strategię. Jakie masz możliwości?

W Polsce popyt na mieszkania jest bardzo duży. Specjaliści szacują, że aby zaspokoić potrzeby konsumentów niezbędnych jest jeszcze ok. 2,8 mln mieszkań. Szczególną popularnością cieszą się mieszkania w dobrze skomunikowanych lokalizacjach.

Inwestowanie w nieruchomości – strategie zarabiania

Jest kilka możliwości, aby zarabiać na nieruchomościach. W zależności od wybranej strategii, na zysk można liczyć po kilku miesiącach lub latach. Wybierać możesz wśród:

  • wynajem

Do wyboru masz wynajem krótko- i długoterminowy. Jeżeli zakupisz nieruchomość w centrum dużego miasta, bardziej będzie Ci się opłacać wynajem krótkoterminowy, czyli na doby. W takiej sytuacji możesz liczyć na gości, którzy będą szukali taniej alternatywy dla hotelu czy pensjonatu. Jeżeli jednak zdecydujesz się na mieszkanie na obrzeżasz miasta, lepszym rozwiązaniem będzie wynajem długoterminowy.

Przy wynajmie krótkoterminowym nie obejdzie się bez inwestycji w reklamę. Skorzystać warto również z serwisów pośredniczących między właścicielami mieszkań a osobami poszukującymi prywatnych kwater. W ten sposób szybko dotrzesz do potencjalnych klientów.

  • flipowanie

Strategia polega na zakupie mieszkania i jego sprzedaży po wyższej cenie. W przypadku tej opcji, będziesz nabywać nieruchomości do remontu, a po ich gruntownym odnowieniu, sprzedawać z zyskiem. Zysk z flipowania zależy od wielu czynników, np. lokalizacji nieruchomości, jej wielkości czy uzyskanego po remoncie standardu.

Flipowanie wiąże się z dużymi nakładami pracy – remont możesz wykonać we własnym zakresie, możesz również skorzystać z pomocy fachowców. Według specjalistów w ten sposób można zarobić od 15 do 40 proc. zainwestowanego kapitału.

  • zakupu ziemi

Na obrzeżach rozwijających się miast powstają osiedla mieszkaniowe. Zakup ziemi po zapoznaniu się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego również może być inwestycją. W przypadku tej opcji na zysk jednak można liczyć dopiero po kilku latach, gdy inwestorzy zdecydują się zagospodarować obszar przeznaczony pod zabudowę osiedli mieszkalnych.

W przypadku zakupu ziemi z myślą o jej dalszej odsprzedaży trzeba mieć na uwadze opłaty, np. podatek od nieruchomości, który pomniejszy zysk.

Gdzie szukać tanich nieruchomości?

Sztuka inwestowania w nieruchomości sprowadza się do tego, aby zakupić nieruchomość za niewielkie pieniądze i sprzedać drożej. Poszukiwanie mieszkań czy lokali komercyjnych w atrakcyjnych lokalizacjach i dobrych cenach może zająć wiele czasu. Alternatywą dla lokalnych portali ogłoszeniowych jest serwis Listaprzetargow.pl, gdzie znajdują się oferty mieszkań poniżej wartości rynkowej.

Jeżeli jesteś początkującym inwestorem, zapoznaj się z wpisami na blogu, gdzie znajdziesz wiele cennych porad dotyczących inwestowania w nieruchomości.

Zdjęcie: Unsplash.com

Grupa Tipmedia
Podziel się: