Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Gogołek mistrz

Dla niewtajemniczonych gra w popularną Baśkę, grę karcianą Bośka Kop i jej reguły, może stanowić nie lada problem. Chyba jedna z najpopularniejszych gier na Kaszubach ma nawet ponad stuletnią historię. Tu nieco niżej przedstawia się wartość skata, który w regionie popularyzowany jest głównie na Złotowszczyźnie.
Gogołek mistrz

W Wielkopolsce gra się w Bośkę ,,Kop’’, w dwóch odmianach. Na północy Wielkopolski bardzo popularny jest ,,Kop’’, podobny do ,,Baśki’’ kaszubskiej.

Kop – Baśka lub też Bośka różnią się od oryginału czyli Baśki Kaszubskiej, brakiem odzywki Gran lub Gran – du. Wynika to z tego, ze gdy zaczęto grać w Bośkę w Wielkopolsce, to grało się identycznie jak na Kaszubach. Jednak gdy Kaszubi wprowadzili do repertuaru gier grany – walety, tej zmiany już nie zastosowano w Wielkopolsce oraz innych rejonach Polski. W ten właśnie sposób utrwalił się podział tej gry, na odmianę kaszubska i wielkopolską.

Takie są niuanse.

Od wielu lat w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim potężne uznanie mają rozgrywki ligowe Bośka Kop. Właśnie zakończono kolejną edycję. 

Rozegrano 12 turniejów – pierwszy w kultowym Mężyku, na

terenie Powiatu Czarnkowsko - Trzcianeckiego z czego do punktacji końcowej brano pod uwagę 10 najlepszych turniejów.

Mistrzem sezonu 2022 / 2023 został Leszek Gogołek z Pęckowa, który zgromadził na swym koncie 4692 pkt

Drugie miejsce zajął Zbigniew Kowalski Stobnica - 4689 pkt.

Trzeci był Aleksander Semperski Połajewo - 4683 pkt, czwarty

Witold Gool Witold Mikołajewo - 4547 pkt, a miejsce w czołówce sezonu wywalczył sobie Ryszard Roszak Ryszard Miały -4492 pkt.

Mariusz Markowski


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: lux veritatis Treść komentarza: Toyota w lizingu i żona w zagrożonej ciąży, to wielkie obciążenie emocjonalne i finansowe. Toteż nie można dziwować się sprzedajności Kamila, dla którego wartości rodzinne i sukces prokreacyjny są na pierwszym miejscu. Zatem można sprzedać ludzi współpracujących w dobrej wierze, dla spłaty rat kredytu automobilowego i zakupu medykamentów na podtrzymanie zagrożonej ciąży. W razie sukcesu, jest ryzyko, że potomek będzie miał skłonności do tycia, co da efekt koślawości typu Noski. Nie wiemy, jak zakończyła się przygoda kopulacyjna i czy pojawił się potomek żeński, czy męski. Data dodania komentarza: 29.07.2026, 13:22 Źródło komentarza: Czy wolno podsłuchiwać obywateli? Nie! A czy wolno ich nagrywać? Autor komentarza: Ptasiek Treść komentarza: "...krzątanina Mirosława Wróblewskiego wokół interesu Szalbierza..." jest dwuznaczna. Może sugerować, że ci dwaj panowie prowadzą coś w rodzaju tańca godowego cietrzewi. Tylko, że te ptaki wykorzystują swoje ptaki do prokreacji. Data dodania komentarza: 29.07.2026, 12:49 Źródło komentarza: Czy wolno podsłuchiwać obywateli? Nie! A czy wolno ich nagrywać? Autor komentarza: symptomatologia kliniczna Treść komentarza: Są choroby nieuleczalne, jeden jest chory na pstrykanie zdjęć, Szalbierz jest chory na bluesa. Data dodania komentarza: 29.07.2026, 12:40 Źródło komentarza: Jestem chory na fotografowanie! Autor komentarza: Grupa WS Treść komentarza: Jednakowoż zauważamy w drodze wglądu osobistego naszej grupy weryfikatorów spontanicznych, że na portalu faktypilskie.pl w miejscu inkryminowanym przez Mariusza Szalbierza 1 lipca 2025 w temacie "Pilski hejter wskazuje swojego wroga numer 1" nie ma wpisu Lemanowicza. Zatem robota, ciężka i żmudna RODO jest bez sensu. Data dodania komentarza: 29.07.2026, 09:10 Źródło komentarza: Pilski hejter upomniany przez prezesa UODO Autor komentarza: Abram Treść komentarza: Ciekawe pytanie jest w temacie RODO. Kiedy on zbierze papiery i odpowie szaremu żuczkowi Lemanu? Onże dostał na skrzynkę mail wniosek o przesłanie całości dokumentacji roboty wdrożonej po rozpaczliwej suplice Mariusza Szalbierza o naruszenie, przetwarzanie jego danych osobowych jawnych do bólu napletka obciętego w ósmym dniu po urodzeniu, jak nakazuje Pismo. Data dodania komentarza: 29.07.2026, 08:53 Źródło komentarza: Pilski hejter upomniany przez prezesa UODO Autor komentarza: kinsey Treść komentarza: Lepiej jak by pokrył swoją starą. Data dodania komentarza: 29.07.2026, 08:37 Źródło komentarza: Pilski hejter upomniany przez prezesa UODO
Reklama
Reklama