W ostatnich latach obserwujemy stopniowe obniżanie się poziomu wody w jeziorze Płotki. Dlatego prowadzone są działania, które mają pomóc lepiej zrozumieć, skąd jezioro czerpie wodę, jak ją traci oraz jakie działania mogą pomóc w ochronie i odbudowie jego zasobów.
W maju rozpoczął się kolejny etap prac realizowanych w ramach zadania „Odbudowa zasobów wodnych jeziora Płotki w Pile”. Obecnie wykonywane są specjalne otwory obserwacyjne, tzw. piezometry, które zostaną rozmieszczone wokół jeziora. Łącznie powstanie 11 piezometrów – 6 o głębokości do 10 metrów oraz 5 o głębokości do 50 metrów.
Zakończenie prac związanych z ich wykonaniem planowane jest na koniec lipca. Wszystkie piezometry zostaną odpowiednio zabezpieczone.
Po zakończeniu montażu rozpocznie się roczny program badań. Specjaliści będą sprawdzać jakość wód podziemnych, monitorować poziom wód podziemnych, obserwować sposób przemieszczania się wody w gruncie oraz badać wpływ suszy i opadów na zasoby wodne jeziora.
Wyniki badań pozwolą określić, skąd i w jakiej ilości wody podziemne dopływają do jeziora Płotki oraz jak z niego odpływają. Zdobyte informacje będą podstawą do planowania dalszych działań służących ochronie i odbudowie zasobów wodnych jeziora.
(red, UM Piła)

Napisz komentarz
Komentarze