W Lubaszu powstaje małe centrum rehabilitacji

  • 07.02.2018, 10:37
  • Anna Czapla-Furtacz
W Lubaszu powstaje małe centrum rehabilitacji
W budynku znajdować się będzie sala do rehabilitacji ruchowej, sala do integracji sensorycznej, dwa gabinety specjalistyczne, toaleta i prysznic dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością, a także korytarze, szatnia i poczekalnia. Łączna wartość inwestycji wraz z kosztami projektu budowlanego wynosi 547 350,00 zł.

Wójt Gminy Lubasz Marcin Filoda:- Stworzenie możliwie najlepszych warunków do edukacji dzieci z niepełnosprawnością jest jednym z priorytetów naszego działania. Od 2016 roku w gminie prowadzone były intensywne rozmowy z rodzicami dzieci z niepełnosprawnością, dyrektorami szkół, nauczycielami. Zaobserwowaliśmy wiele kwestii, które do tej pory szwankowały, a także wyzwań, które pojawiły się w związku z rosnąca liczbą dzieci z niepełnosprawnością w naszych szkołach. Jako samorząd jesteśmy odpowiedzialni za tworzenie równych warunków i szans. Wspólnie z rodzicami, nauczycielami, pracownikami Urzędu Gminy, Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej doszliśmy do wniosku, że brakuje w naszej gminie miejsca, gdzie mieszkańcy z różnego rodzaju dysfunkcjami mogliby korzystać z niezbędnej pomocy rehabilitacyjnej. Dla większości dojazdy do Czarnkowa, Piły czy Poznania są olbrzymim utrudnieniem, a często barierą w niezbędnej rehabilitacji. Dlatego jednym z wypracowanych podczas konsultacji postulatów było stworzenie w Gminie Lubasz ogólnodostępnego miejsca do rehabilitacji ruchowej, wielofunkcyjnego, z którego mogłyby korzystać osoby w różnym wieku, o różnych porach dnia. (Kolejnym ważnym wyzwaniem było wybudowanie wind w głównych budynkach szkolnych w gminie).

***

Ze względu na możliwości pozyskania funduszy na ten cel, UG przystąpił do przygotowania niezbędnej dokumentacji technicznej, uzyskania pozwoleń budowlanych oraz złożenia wniosku o dofinansowanie. Włożono w to bardzo dużo pracy, ale opłaciło się:-Zdobyliśmy ponad milion złotych z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020, na kilka inwestycji w obszarze edukacji, w tym na adaptację budynku gospodarczego na potrzeby sali rehabilitacji ruchowej, sali polisensorycznej oraz gabinetów do zajęć specjalistycznych – komentuje Grażyna Graj, zastępca wójt Lubasza.

W realizację tego pomysłu bardzo aktywnie włączył się GOPS, który w międzyczasie pozyskał dofinansowanie unijne na zakup sprzętu rehabilitacyjnego oraz zatrudnienie rehabilitanta. Do czasu wykonania niezbędnych prac budowlanych zakupiony sprzęt jest ulokowany w Szkole Podstawowej w Lubaszu i wykorzystywany do rehabilitacji w zasadzie codziennie.

-Remont i rozbudowa ze zmianą funkcji budynku gospodarczego przy Szkole Podstawowej w Lubaszu przy, ul. Podgórnej 7 są realizowana w tzw. procedurze „zaprojektuj i wybuduj”. To oznacza, że na etapie pozyskania dofinansowania bazowaliśmy na programie funkcjonalno – użytkowym, a nie ostatecznym projekcie budowlanym. Projekt budowlany wykonała firma wyłoniona w drodze przetargu, która jednocześnie budynek ten wyremontuje i rozbuduje – dodaje Grażyna Graj.

W grudniu 2017 wyłoniono wykonawcę inwestycji, którym jest firma STEF-BUD Przemysław Stefaniak z Wielenia. Łączna wartość inwestycji wraz z kosztami projektu budowlanego wynosi 547 350,00 zł. Całość zadania ma zostać wykonana do 15.05.2018r. Jeszcze w styczniu prowadzone były ostateczne konsultacje projektowe z rodzicami, nauczycielami, dyrektorami. Złożone uwagi zostały przyjęte i uwzględnione w projekcie budowlanym.

***

Do tej pory obiekt stanowił zaplecze dla budynku szkoły, wykorzystywany był jako magazynek podręczny oraz częściowo skład opału. Od kiedy sąsiedni budynek nr 4 posiada ogrzewanie gazowe to obiekt stał pusty. Jego stan techniczny został sprawdzony i określony na dobry. Po wykonaniu remontów i ponad dwukrotnej rozbudowie budynek zyska nowa funkcję. W jego wnętrzach znajdować się będzie sala do rehabilitacji ruchowej o powierzchni 50,97 m², sala do integracji sensorycznej o pow. 18,12 m², dwa gabinety specjalistyczne o powierzchni 11,06 m² i 9,62 m², toaleta z prysznicem dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością, a także korytarze, szatnia i poczekalnia. Łącznie powierzchnia zabudowy wyniesie 149,67 m², przy obecnych 56,93 m². Obiekt będzie stylem architektonicznym nawiązywał do budynku nr 4. Ogrzewanie zostanie przyłączone z kotłowni gazowej znajdujące się w budynku nr 4, co zostało przewidziane już w tracie wcześniejszego remontu. Należy również podkreślić, iż w kosztach wykonania inwestycji znajduje się zagospodarowanie terenu, wykonanie chodników oraz miejsc parkingowych.

***

Jednym z istotnych założeń wstępnych tej inwestycji była możliwość wykorzystania obiektu zarówno przez szkoły, GOPS czy niezależne stowarzyszenia zrzeszające osoby niepełnosprawne. Z tego też względu zdecydowano się na adaptację budynku należącego do szkoły, ale jednocześnie odrębnego. Umożliwi to korzystanie z obiektu również po godzinach pracy szkoły czy w weekendy bez konieczności uruchamiania całej szkoły. Duże znaczenie miała również bliska lokalizacji budynku nr 4, który już wcześniej został przystosowany do potrzeb uczniów z niepełnosprawnością, a także Przedszkola i budynku byłego Gimnazjum.

- Ilość nakładów finansowych na edukację w naszej Gminie przekłada się na jakość funkcjonowania placówek oświatowych i jest już widoczna. Otrzymujemy wiele bardzo pozytywnych głosów, zwłaszcza z zewnątrz o stanie naszych szkół i przedszkola. To oczywiście bardzo nas cieszy. W swojej pracy na stanowisku Wójta gminy dużą uwagę poświęcam edukacji, również radnym obecnej kadencji bardzo zależy na tej kwestii. – podsumowuje wójt Marcin Filoda.

Liliana Helwich

Urząd Gminy w Lubaszu

 

 

Anna Czapla-Furtacz

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.dzienniknowy.pl z siedzibą w Pile jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe