Kiedy naprawdę powstał Wieleń

  • 20.02.2018, 08:17 (aktualizacja 20.02.2018, 08:19)
  • eki
Kiedy naprawdę powstał Wieleń Pełna sala podczas inauguracji roku Jubileuszowego
WIELEŃ  Miasto świętuje dwie ważne rocznice - 910 lat Grodu i 670 lat Nadania Praw Miejskich. Uroczystą inaugurację Roku Jubileuszowego zapoczątkowano podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w Ośrodku Kultury Strzelnica. Przybyło wielu gości

Obie daty nie do końca są dla wszystkich oczywiste i do dziś budzą kontrowersje. Rocznica powstania grodu odnosi się do pierwszej historycznej wzmianki o grodzie wieleńskim, mimo że badania archeologiczne potwierdzają jego istnienie już co najmniej wiek wcześniej. Druga rocznica ustalona została na podstawie pośrednich źródeł ponieważ akt nadania praw miejskich Wieleniowi, niestety nie przetrwał.

Na Wielką Inaugurację zebranych zaprosił do Sali Herbowej przewodniczący Rady Mirosław Myszkowski tuż po części merytorycznej XXXI sesji rady miejskiej. Zabrzmiały fanfary, po czym przypomniana została treść uchwały w sprawie ustanowienia roku 2018 rokiem gminnych jubileuszy. W uroczystości uczestniczyli również poseł na Sejm Krzysztof Paszyk oraz starosta czarnkowsko-trzcianecki Tadeusz Teterus.

Przypomnijmy, o przyjęciu datacji wydarzeń, będącej podstawą określenia wieku Wielenia, zadecydowały władze dwadzieścia lat temu w porozumieniu z przedstawicielami środowisk akademickich, którzy uczestniczyli w organizacji obchodów. Wypada przypomnieć, że uroczyste świętowanie rocznic grodu i miasta, zainicjowane przez ówczesne władze samorządowe oraz towarzystwo Miłośników Ziemi Wieleńskiej, wspierali profesorowie Kazimierz Kozłowski i Zygmunt Boras, mgr Maria Łabędzka - Topolska oraz liczni członkowie Komitetu Honorowego obchodów pod przewodnictwem ówczesnego wojewody pilskiego Ireneusza Michalaka. Wymiernym efektem pracy wspomnianych naukowców było opracowanie i wydanie, ze znaczącym udziałem miejscowych regionalistów, monografii Wielenia pt.: „Wieleń – przeszłość i teraźniejszość”.

      - Przed nami wiele ważnych wydarzeń. Włączmy się w ich organizację, aby godnie uczcić ich ważność, podkreślając rolę historii w budowaniu teraźniejszości - mówiła w swoim wystąpieniu burmistrz Wielenia Elżbieta Rybarczyk. Merytoryczne kwestie wieleńskich jubileuszy wyjaśniła Danuta Łąbędzka-Topolska, natomiast odczyt nt. „Wieleń - gród pogranicza” wygłosił dr hab. Marcin Hlebionek z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu - współautor publikacji Osadnictwo Olęderskie na Ziemi Wieleńskiej.

      Uroczystość stała się wyjątkową okazją, aby dokonać aktu nadania tytułu „Zasłużony dla Miasta i Gminy Wieleń" - relacjonuje Bartosz Niezborała z UM Wieleń. I tak kolejny tytuły „Zasłużony dla Miasta i Gminy Wieleń” przyznano prof. dr hab. Henrykowi Machajewskiemu z Instytutu Archeologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Instytutu Archeologii i Etnologii Uniwersytety Gdańskiego, wieloletniemu prezesowi Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich, który m. in. był kierownikiem ekspedycji Archeologicznej Instytutu Prahistorii UAM, prowadzącej badania wykopaliskowe w Rosku oraz w okolicach Gulcza.

      Spotkanie zwieńczyła projekcja filmu promocyjnego Miasta i Gminy Wieleń oraz koncert Wieleńskiej Orkiestry Dętej działającej przy Miejsko - Gminnym Ośrodku Kultury w Wieleniu. Podczas specjalnie przygotowanego wernisażu pt. „Rok Rocznic Wielenia”, Burmistrz Elżbieta Rybarczyk wzniosła symboliczny toast.

Pik

 

 

 

 

 

 

 

eki

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.dzienniknowy.pl z siedzibą w Pile jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe