O kapelanach wojskowych w majową rocznicę

  • 11.05.2018, 11:53
  • Anna Czapla-Furtacz
O kapelanach wojskowych w majową rocznicę
W bardzo specjalny sposób w siedzibie pilskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku uczczono 73. rocznicę zakończenia drugiej wojny światowej. Zorganizowano tam spotkanie pod hasłem: "Udział żołnierza wojska polskiego w zakończeniu II wojny światowej" z historycznymi wykładami, a także rozmowami na temat roli kapelana w wojsku polskim.

Na to szczególne wydarzenie grupa "Historia Bliżej Życia" zaprosiła sympatyków historii oraz członków Koła nr 2 Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Pile do Sali Senatorskiej UTW. Podczas spotkania odbył się wykład dra Roberta Kolasy - "Wilhelm Kubsz - niezwykły kapelan"- przybliżający postać legendarnego duchownego. Natomiast ks. kpt. Tomasz Wola, kapelan ewangelicki Wojska Polskiego opowiedział zebranym o roli kapelana w wojsku. Mówiono także o wielu ciekawostkach historycznych, o których nie zawsze pisze się w podręcznikach:- To wspaniałe spotkanie, które poszerza wiedzę i podkreśla, jak ważna jest pamięć o takich rocznicach. Pamięć jest potrzebne dla zachowania naszej narodowej tożsamości. - mówiono w podsumowaniu wydarzenia.
Spotkanie poprowadziła Teresa Żelażniewicz. Starosta Pilski Eligiusz Komarowski przekazał prelegentom drobne upominki oraz wiązanki kwiatów, które w jego imieniu wręczyła prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Bogumiła Cybulska.

 

Anna Czapla-Furtacz

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.dzienniknowy.pl z siedzibą w Pile jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe