Spotkanie z Wojewódzką Radą Kombatantów

 • 22.06.2018, 12:19 (aktualizacja 22.06.2018, 12:21)
 • Anna Czapla-Furtacz
Spotkanie z Wojewódzką Radą Kombatantów
Starosta pilski Eligiusz Komarowski był gospodarzem spotkania przedstawicieli Wojewódzkiej Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych działającej przy Wojewodzie Wielkopolskim z przedstawicielami patriotycznego środowiska Piły. Tematem spotkania były obecne i planowane wydarzenia z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości i 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego organizowane przez Wojewodę i Powiat Pilski.

W spotkaniu, które odbyło się w BWAiUP w Pile udział wziął m. in. Zenon Wechmann przewodniczący Wojewódzkiej Rady Kombatantów w Poznaniu, a zarazem prezes Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego „Odział Wielkopolska” zarządu okręgu w Poznaniu. Towarzyszyli mu również prezesi innych związków kombatantów, w tym również jego zastępca Józef Bancewicz, prezes Zarządu Oddziału Związku Sybiraków w Poznaniu. To właśnie z ich inicjatywy doszło do tego spotkania, członkowie Rady objeżdżają Wielkopolskę, chcąc się dowiedzieć, jakie działania podejmują samorządy, by uczcić tak ważne dla naszego kraju rocznice.
Na spotkanie zaprosiliśmy przedstawicieli pilskich związków kombatantów i stowarzyszeń, służb mundurowych, dyrektorów szkół i młodzież. Powiat Pilski wraz ze swoimi placówkami oświaty i kultury jest bowiem mocno zaangażowany w obchody rocznicowe, a ich program będzie bogaty. BWAiUP wraz z partnerami : MDK „ISKRA w pile, Powiatową i Miejską Biblioteką Publiczną i Uniwersytetem Trzeciego Wieku będzie realizatorem ważnego projektu „Dni Niepodległej Ojczyzny w Powiecie Pilskim”, na który z programu dotacyjnego Niepodległa 2018 otrzymaliśmy 47 tys. zł.
- Nasz sukces jest tym większy, że do programu złożono ponad 2,5 tysiąca wniosków, a dofinasowanie otrzymało jedynie 218 projektów, w tym nasz – mówił starosta pilski Eligiusz Komarowski. – W sumie zaplanowaliśmy 10 ważnych wydarzeń kulturalno-edukacyjnych. Zaczynamy 15 sierpnia od koncertu patriotycznego podczas pikniku rodzinnego z okazji Święta Wojska Polskieg na stadionie przy ulicy Okrzei w Pile – kontynuował starosta pilski.
Podkreślił, że wszystkie wydarzenia, które Powiat Pilski będzie organizował skierowane są do całych rodzin i będą łączyć pokolenia. Wśród nich będą rodzinne warsztaty plastyczne, robienie flag, kotylionów, gra miejska, dyskusje, wystawy, koncerty. Bogaty program przygotowały też szkoły średnie prowadzone przez Powiat.
Zenon Wechmann, przewodniczący Wojewódzkiej Rady Kombatantów zaznaczył, że jego pokoleniu, które tak wiele przeżyło, które walcząc o wolność poświęciło swoje zdrowie i życie, najbardziej zależy na tym, by wiedza o tych historycznych wydarzeniach dotarła do młodego pokolenia i by przetrwała.
- Dlatego cieszę się, że tak licznie zgromadziła się tutaj młodzież szkolna. Dziękuję wam za to – powiedział przewodniczący.
Prezentację planowanych wydarzeń rocznicowych przedstawił Przemysław Terlecki, Pełnomocnik Wojewody Obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości i 100. Rocznicy Wybuchu Powstania Wielkopolskiego w województwie.
- Chcemy położyć szczególny nacisk na propagowanie Powstania Wielkopolskiego, jedynego zwycięskiego, które miało tak duży wpływ na odzyskanie przez Polskę niepodległości. Tymczasem wiedza na jego temat, nawet w Wielkopolsce jest naprawdę niewielka – przyznał.
A program obchodów w samym Poznaniu będzie naprawdę bogaty. Można go zobaczyć na stronie Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu, w zakładce Zwycięstwo 1918-2018.
Ciekawe wystąpienie na temat bohaterów Powstania Wielkopolskiego w powiecie pilskim miał Wojciech Kicman, z koła nr 9 Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego w Pile 1918-1919 im. kpt. Teofila Spychały. Przypomniał postać podporucznika Antoniego Knajdka z Łobżenicy i mało znane fakty z Powstania.
Roman Chwaliszewski
, reprezentujący także Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego opowiedział z kolei o miejscach pamięci w Pile, pod którymi goście z Poznania wraz z Przemysławem Pochylskim, etatowym członkiem zarządu powiatu pilskiego, już po spotkaniu złożyli kwiaty i zapalili znicze. Oddali hołd poległym pod pomnikiem Ofiar Stalinizmu, obeliskiem Powstania Wielkopolskiego i pod pomnikiem na placu Zwycięstwa. Modlitwę odmówił ks. Ryszard Ryngwelski, proboszcz parafii pw. św. Józefa Oblubieńca Maryi Panny w Pile, dziekan pilski.
Warto wspomnieć również o uczniach klas medialnych z Zespołu Szkół im. St. Staszica w Pile, którzy podczas spotkania wystąpili z pięknym repertuarem patriotycznym.
Planowane wydarzenia w powiecie pilskim ramach projektu Niepodległa 2018

 1. Koncert patriotyczny z okazji święta Wojska polskiego – Koncert Orkiestry Wojskowej

 2. Przystanek Piła i okolice”

 3. Gra Miejska – „Śladami ruchu niepodległościowego w Pile”

 4. Rodzinne warsztaty plastyczne robienia flag, kotylionów i rozetek

 5. VII Koncert Muzyki Polskiej w 100-lecie niepodległości

 6. Powiatowy Konkurs Recytatorski Poezji Patriotycznej „Mój Dom, moja Ojczyzna”

 7. Ogólnopolski Konkurs Plastyczny na pocztówkę „Polska to Moja Ojczyzna”

 8. Ogólnopolski konkurs literacki pt. „Czym jest niepodległość?”

 9. I Konkurs Muzyki Rozrywkowej „Śpiewamy po polsku”

 10. Wystawa fotografii „Oni walczyli o Polskę 1918-1945 – patrioci regionu północnej Wielkopolski”

  (pp)

Anna Czapla-Furtacz

Zdjęcia (2)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.dzienniknowy.pl z siedzibą w Pile jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
dyktator mody
dyktator mody 26.06.2018, 10:07
Czy starosta nie ma innych spodni?
Doktor Piotr
Doktor Piotr 30.06.2018, 11:57
Może pochodzić z kręgu tak zwanych bezspodniowców. (tak nazwał Żeromski wiejskich nędzarzy).
Nie kojarzyć z sankiulotami z czasów Rewolucji Francuskiej.
stażystka
stażystka 26.06.2018, 13:18
Członek zarządu "przystojny inaczej" też chodzi non stop w czerwonych. Czy kiedykolwiek je piorą?
SKiOR w SW
SKiOR w SW 30.06.2018, 12:00
Dlaczego nie zaproszono Le Mana. No, qurwa, dlaczego, qurwa?

Pozostałe