Poznaj patriotów - bohaterów regionu Północnej Wielkopolski

  • 20.09.2018, 10:13
  • bek
Poznaj patriotów - bohaterów regionu Północnej Wielkopolski
Niezwykła wystawa fotografii "Oni walczyli o Polskę 1918-1945" w pilskim BWA! Jolanta Reszelska z minirecitalem podczas piątkowego wernisażu

Galeria BWA w Pile zaprasza na wystawę fotografii „Oni walczyli o Polskę 1918-1945 - patrioci regionu Północnej Wielkopolski”. Wernisaż już w najbliższy piątek o godz. 19.00. - Przygotowaliśmy wiele niespodzianek – także aranżacyjnych. Ponadto z minirecitalem wystąpi znana i uznana pilska pianistka Jolanta Reszelska. Warto zajrzeć do Galerii BWAiUP w piątkowy wieczór - zapowiada Edmund Wolski, dyrektor BWAiUP. 

Wystawa „Oni walczyli o Polskę 1918-1945” przybliża sylwetki bohaterów trudnych, ale i wielkich dla Polski dni. Śledząc ich losy zauważymy, że dla wielu z nich walka o wolność nie skończyła się na Powstaniu Wielkopolskim. Poświęcenia i ofiary – często złożonej z życia – wymagały wojny - w 1920 i 1939 roku, straszny okres okupacji w latach 1939-1945, a także powojenny system komunistycznej represji, który bezpośrednio dotknął wielu powstańców.

Na wystawie zostanie zaprezentowanych blisko 60 plansz z fotografiami ze zbiorów muzealnych i prywatnych wraz z opisem, powiększonych i wydrukowanych w formatach 100 x 70 cm i 70 x 50 cm, które obrazują Polaków niezłomnych i niepokornych, żyjących w tamtych czasach i walczących o niepodległą ojczyznę oraz wiele reprodukcji dokumentów dających świadectwo prawdy o ich losach.

Projekt adresowany jest do młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej, studentów, a także do wszystkich, którzy interesują się historią Polski.

Dodajmy, że wystawę i katalog pod względem merytorycznym przygotował kurator - historyk, starszy kustosz Muzeum Okręgowego w Pile, Marek Fijałkowski. Projekty 60 kolaży z fotografii do wystawy wykonała Edyta Kin.  Aranżacją wystawy zajęła się Anna Kluza – artysta plastyk (ta sama, która pracowała przy pierwszej pełnometrażowej animacji malarskiej "Twój Vincent" i namalowała promujący film obraz z odwracającym się Vincentem van Goghiem.

Podczas piątkowego wernisażu z minirecitalem wystąpi pilska pianistka Jolanta Reszelska.

Wystawa powstała w ramach projektu "Niepodległa" realizowanego wraz z Powiatem Pilskim, a wspieranego i dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

 

Zapraszamy do udziału w wydarzeniu. 

Termin: 21.09. - 13.10.2018 rok  - wernisaż w najbliższy piątek, 21.09., godz. 19.00

Miejsce: Galeria Biura Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych w Pile, ul. Okrzei 9/2

Organizator: Biuro Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych w Pile

 

bek

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.dzienniknowy.pl z siedzibą w Pile jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe