Brakuje chętnych do Rady Gminy Kaczory

  • 25.09.2018, 19:38
  • Anna Czapla-Furtacz
Brakuje chętnych do Rady Gminy Kaczory
KACZORY. Według informacji na dziś radnymi nowej kadencji bez wyborów będą: Janusz Michaelis, Dariusz Krupa, Henryk Witt, Kazimierz Załachowski, Henryk Kalka, Stanisław Mizerkiewicz, Andrzej Rybiński, Ryszard Grzelak, Józef Ligenza, Mariusz Kończak i Katarzyna Rajek.

To ewenement na skalę kraju. Choć do wyborów jeszcze kilka tygodniu, w gminie Kaczory nazwiska większości radnych są już znane. Mieszkańcy będą wybierać swoich przedstawicieli tylko w czterech z piętnastu okręgów, bo w jedenastu jest tylko po jednym kandydacie.

W tegorocznych wyborach samorządowych zarejestrowały swój udział cztery komitety wyborcze z gminy Kaczory. Komitet Wyborczy Wyborców Brunona Wolskiego STABILNA GMINA zgłosił 14 kandydatów na radnych, Komitet Wyborczy Wyborców Damiana Nowaka RAZEM WIĘCEJ - 2 kandydatów, Komitet Wyborczy Wyborców Joanny Chudy - Noska- 1 kandydata oraz Komitet Wyborczy Wyborców Marka Radke TRADYCJA I NOWOCZESNOŚĆ- 2 kandydatów. W sumie wolę kandydowania w wyborach do Rady wyraziło jedynie 19 osób, a to najmniej w całym powicie pilskim. Według danych Państwowej Komisji Wyborczej z minionego tygodnia w gminie Białośliwie o mandat radnego ubiegać się będzie 35 osób, w gminie Ujściu- 42, Miasteczko Krajeńskie- 57, Szydłowo-38, Wyrzysk- 57, Łobżenica 64, Wysoka- 32, a w Pile- 127.

***

KWW STABILNA GMINA Brunona Wolskiego na dziś, bez wyborów ma już w nowej Radzie 10 swoich radnych: Janusza Michaelisa (okręg nr 2, Sołectwa: Jeziorki, Śmiłowo-ulice: 500 - lecia Parafii, Górna, Jeziorna, Kaczorska, Kościelna, Łączna, Osiedle Leśne, Sosnowa, Śmiłowo Jachna); Dariusza Krupę (okręg nr 3, Sołectwo: Śmiłowo-ulice: Brzozowa, Kasztanowa, Klonowa, Osiedle Słoneczne, Osiedle Sportowe, Pilska, Przemysłowa, Zelgniewska); Henryka Witta ( okręg nr 4, Sołectwo: Kaczory-ulice: Chodzieska, Dziembowska, Mleczna, Rzadkowska), Kazimierza Załachowskiego (okręg nr 5, Sołectwo: Kaczory-ulice: Osiedle Pogodne, Plac Jana Pawła II, Słoneczna), Henryka Kalkę (okręg nr 6, Sołectwo: Kaczory-ulice: Akacjowa, Brzozowa, Bukowa, Dębowa, Grabowa, Kasztanowa, Klonowa, Lipowa, Osiedle Przylesie, Równopolska, Sosnowa); Stanisława Mizerkiewicza (okręg nr 8, Sołectwo: Kaczory-ulice: Dworcowa, Nowe Osiedle, Pilska nr 1 - 17, Sportowa, Topolowa); Andrzeja Rybińskiego (okręg nr 9, Sołectwo: Kaczory-ulice: Chabrowa, Gajowa, Jasna, Krótka, Kwiatowa, Piekarska, Pilska od nr 18 do końca (79), Polna, Spokojna; Kaczory Garncarsko, Kaczory Żabostowo); Ryszarda Grzelaka (okręg nr 12, Sołectwo: Dziembówko); Józefa Ligenzę (okręg nr 13, Sołectwo: Rzadkowo); Mariusza Kończaka (okręg nr 14, Sołectwa: Równopole, Prawomyśl-Byszewice).

Na dziś wiadomo już również, że w Radzie zasiądzie Katarzyna Rajek ( okręg nr 15, Sołectwo: Morzewo), reprezentująca Komitet Wyborczy Wyborców Damiana Nowaka.

Taka sytuacja to ewenement na skalę kraju. a doszło do niej z jednego prostego powodu. W gminie Kaczory nie ma komu kandydować... W powyższych jedenastu okręgach osoby ubiegające się o mandat w Radzie są jedynymi zgłoszonymi kandydatami, a w związku z brakiem rywali nie będzie w tych okręgach wyborów do Rady Gminy. O pięć dni przedłużono termin składania zgłoszeń. Jeśli w tym czasie nie przybędzie kandydatur, jedenastu kandydatów może się już czuć radnymi. Wystarczy, że złożą na sesji w nowej kadencji ślubowanie.

***

Wybory do Rady Gminy odbędą się tylko w czterech okręgach z 15 funkcjonujących na terenie gminy Kaczory. W okręgu nr 1, Sołectwa: Brodna, Zelgniewo rywalizować będą: Grzegorz Puchała (KWW STABILNA GMINA) i Łukasz Czerwiński ( KWW TRADYCJA I NOWOCZESNOŚĆ). W okręgu nr 7, Sołectwo: Kaczory-ulice: Górna, Kościelna, Leśna, Nad Stawami, Śmiłowska powalczą o mandat Stefan Kowal (KWW STABILNA GMINA) i Joanna Chudy-Noska (KWW Joanny Chudy - Noska). W okręgu nr 10, Sołectwa: Dziembowo nr 1 - 19 i od nr 125 do końca (149), Krzewina kandydują: Roma Gapińska (KWW STABILNA GMINA) oraz Damian Nowak ( KWW RAZEM WIĘCEJ). W okręgu nr 11, Sołectwo: Dziembowo nr 20 – 124 zmierzą się Jan Kieruj (KWW STABILNA GMINA) i Daniel Załachowski ( KWW TRADYCJA I NOWOCZESNOŚĆ).

***

Dlaczego w gminie Kaczory brakuje chętnych do zasiadania w Radzie? Odpowiedzi na to pytanie udziela radny dwóch kadencji, Radosław Górka, który zapowiedział wycofanie się z życia politycznego gminy, nie zgłosił własnego komitetu ani nie kandyduje w nadchodzących wyborach.

Radosław Górka: - Wielu ludzi już mnie pytało, dlaczego nie kandyduję. Nie chcę być ponownie radnym, bo uważam, że nie ma sensu działanie w takim samorządzie, zdominowanym przez ugrupowanie wójta. To zniechęca nie tylko mnie, także innych. Ubolewam nad tym. Młodzi nie garną się do kandydowania, bo nie widzą dla siebie szansy. Mieli okazję przez te osiem lat mojej działalności samorządowej zobaczyć ustawiczne torpedowanie moich pomysłów, a nawet wyśmiewanie mnie i nie chcą przechodzić przez to samo.

Nie zamierzam dalej walczyć, bo to nie jest mi do niczego potrzebne. Angażowałem swoje siły i środki na rzecz społeczności lokalnej, chciałem zmienić w Radzie tok myślenia i działania, ale się nie dało. Cieszy mnie tylko, że przez te dwie kadencje mojej pracy w Radzie wypracowałem sobie pewne standardy. Zainicjowałem np. i zaangażowałem własne pieniądze w filmowanie obrad Rady Gminy Kaczory, by mieszkańcy mogli obejrzeć transmisje z sesji (teraz jest to już odgórnie narzucony obowiązek).

Odchodzę z samorządu, by skupić się na rodzinie i własnych sprawach. A co do naszej Rady, praktycznie jej skład znany jest już dziś. To kuriozum. Dlatego jestem za kadencyjnością- nie tylko wójtów burmistrzów i prezydentów, także Rad. Może wtedy wreszcie coś by się naprawdę zmieniło.

(acz)

 

 

 

 

 

Anna Czapla-Furtacz

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.dzienniknowy.pl z siedzibą w Pile jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Komuch
Komuch 01.10.2018, 18:15
Lista obecności z Farmutil-u wystarczy.
Wójt swój,radni swoi.
Demokracja całą gębą.
Vida
Vida 26.09.2018, 12:46

Informuje to ogół społeczeństwa, że ​​do rejestracji potrzebne są proste zainteresowania. kontakt
Witryna: //worldbestloans.wix.com/worldbestloans
Agent pożyczkowy: Larry Buknor
Numer Whats'App: +18454007792
E-mail: [email protected]
Dziękuję

Pozostałe