Życzenia dla nauczycieli-mistrzów

  • 18.10.2018, 23:22 (aktualizacja 18.10.2018, 23:24)
  • Anna Czapla-Furtacz
Życzenia dla nauczycieli-mistrzów
W poniedziałek, 15 października w pilskim Cechu Rzemiosł Różnych rzemieślnicy i przyjaciele rzemiosła świętowali Dzień Nauczyciela-Mistrza. Były nagrody i wyróżnienia, kwiaty, życzenia oraz gratulacje.

-Spotykamy się dzisiaj z okazji święta, jakim jest Dzień Edukacji Narodowej i z tej okazji chciałbym wyrazić wdzięczność i szacunek wszystkim Nauczycielom-Mistrzom, za pracę, poświęcenie i serce wkładane każdego dnia w wychowanie młodych pokoleń - powiedział w swoim okolicznościowym przemówieniu Starszy Cechu, Jan Janczewski. - Wszyscy zgodnie dochodzimy do wniosku, że jest to nie lada wysiłek. Uczniowie bowiem bardziej pamiętają o swoich prawach niż obowiązkach. A właściwą równowagę między nimi należy zachować. I rolą nauczyciela jest trzymanie nad tym pieczy.

Na współczesnego Nauczyciela-Mistrza czyha obecnie zmora „stechnologizowania”. Już nie tylko informatyk powinien umieć podeprzeć się w pracy komputerem, rzutnikiem czy skanerem. Wszyscy, w mniejszym lub większym stopniu powinni ze współczesną technologią być za pan brat. Dziś nie wystarcza już umiejętność posługiwania się liczydłem. Trzeba stale doskonalić umiejętności zawodowe, nie tylko w swojej specjalizacji. Nauczyciel-Mistrz – omnibus – to chyba współczesny ideał. Nie dajmy się jednak zwariować. Róbmy to, co umiemy najlepiej nie zapominając, że Nauczyciel-Mistrz to przede wszystkim człowiek. Bo uczniowie kochają nauczycieli, nie za to, czego ich nauczyli, ale za to, jakimi byli ludźmi.

***

Z okazji Dnia Nauczyciela- Mistrza uhonorowano wielu rzemieślników i przyjaciół rzemiosła.

Związek Rzemiosła Polskiego w Warszawie na wniosek Zarządu Cechu Rzemiosł Różnych w Pile przyznał Krzysztofowi Mańczakowi z Diesel-Serwis s.c. Piła Srebrną Odznakę „za szkolenie uczniów w rzemiośle”.

Wielkopolska Izba Rzemieślnicza w Poznaniu na wniosek Zarządu Cechu Rzemiosł Różnych w Pile wyróżniła Franciszka Miedzińskiego, współwłaściciela firmy CHRUPEK PPHU Sp. J. w Złotowie – za operatywność i dynamiczny rozwój firmy – najwyższym odznaczeniem Izby. Pan Franciszek otrzymał Kordzik Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej.

Wielkopolska Izba Rzemieślnicza w Poznaniu na wniosek Cechu Rzemiosł Różnych w Pile przyznała także wyróżnienia „za zasługi w rozwoju rzemiosła wielkopolskiego”. Za zaangażowanie i promowanie środowiska rzemieślniczego Złotą odznakę „za zasługi w rozwoju rzemiosła wielkopolskiego” otrzymali: Piotr Nawrocki- Usługowy Zakład Mechaniki Pojazdowej w Wyrzysku oraz Krzysztof Skibowski- Przedsiębiorstwo Instalacyjne w Łobżenicy.

Srebrną odznakę „za zasługi w rozwoju rzemiosła wielkopolskiego” uhonorowani zostali: Bożena Makulska- PHU MAKULSKI w Pile, Eligiusz Komarowski- Starosta Pilski, Jan Ficerman - Prezes Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP w Pile i Marian Giełczyk - PBK TARCZA w Pile.

Zarząd Cechu Rzemiosł Różnych w Pile przyznał również Dyplom z medalem dla senatora Henryka Stokłosy - właściciela zakładów FARMUTIL HS w Śmiłowie. Jest to podziękowanie za dotychczasową współpracę z pilskim Cechem, życzliwy gest, wsparcie finansowe i rzeczowe. W imieniu Henryka Stokłosy medal odebrał prezes Tygodnika Nowego, Marek Barabasz.

W poniedziałkowy wieczór, podczas cechowej uroczystości Zarząd Cechu Rzemiosł Różnych w Pile przyznał Bogumile Malinowskiej Dyplom Jubileuszowy za długoletnie prowadzenie działalności gospodarczej (20 lat).

***

Już po raz kolejny Cech Rzemiosł Różnych w Pile wraz z rzemieślnikami brał udział w IX Subregionalnych Targach Pracy i Kariery w Pilskim Inwest Parku. W związku z tym Zarząd Cechu Rzemiosł Różnych w Pile złożył mistrzom zawodu podziękowanie za zaangażowanie i prezentację efektów nauki rzemiosła. Podziękowania za udział w IX Subregionalnych Targach Pracy otrzymał Stanisław Mazur- Firma Budowlana w Pile.

Z kolei podczas powiatowego Dnia Edukacji starosta pilski na wniosek Cechu Rzemiosł Różnych w Pile uhonorował następujących nauczycieli-mistrzów: Magdalenę Sommerfeld – Salon Fryzjerski - Studio TRENDY w Pile oraz Marcina Mrotka – mechanika pojazdów samochodowych - Zakład Mechaniki Pojazdowej w Wyrzysku.

***

Jan Janczewski: - Dzisiejsza uroczystość jest okazją, by pochylić się nad istotą zawodu nauczycielskiego, zawodu, którego nie sposób dobrze wykonywać, jeśli nie towarzyszy mu autentyczne powołanie i twórczy zapał. Każdy z nas był kiedyś uczniem i każdy ma w pamięci swoich nauczycieli. Byli przy nas, czasem zatroskani i zapracowani; czasem promienni i roześmiani. Może właśnie któryś z nich zauroczył nas do tego stopnia, że zdecydowaliśmy się wybrać ten niełatwy zawód rzemieślnika?

Trudno znaleźć słowa, które by były odpowiednie, aby podziękować rzemieślnikom za pracę, poświęcenie i za serce, które wkładają w wychowanie młodych pokoleń. Składam gorące życzenia i podziękowania wszystkim Nauczycielom-Rzemieślnikom. Potrzebny jest i ślusarz, i kucharz, fryzjer, piekarz, mechanik pojazdów samochodowych i tapicer. Wszyscy. Drodzy Nauczyciele-Rzemieślnicy, życzę wam, abyście pozostali w pamięci swoich uczniów jako ci ukochani i ciepło wspominani po latach. Życzę wam wiele zdrowia i sił do pracy.

(acz)


 

Anna Czapla-Furtacz

Zdjęcia (5)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.dzienniknowy.pl z siedzibą w Pile jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe