Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Z plaży Gleng wracają jako wicemistrzowie świata

Skład niemal identyczny, jak podczas kolejnego etapu ME w niemieckim Scharbautz, pokazał na wodach, przy plaży Gleneg w Adelajdzie, swój kunszt.
Z plaży Gleng wracają jako wicemistrzowie świata

W Międzynarodowych Mistrzostwach Świata IRB w Adelaide, poza reprezentacją Australii, Nowej Zelandii i Wielkiej Brytanii, reprezentacja Polski była jedyną męską drużyną, która stanęła na podium.
O tej dyscyplinie nie wiemy wystarczająco dużo. Ba, zdaniem wielu pontonowe łodzie ratownicze nie są wystarczająco doceniane w Polsce. A przecież tak dynamiczny sprzęt pozwala co raz bardziej na efektywniejszą prace ratowników wodnych na naszych przybrzeżnych akwenach. Nieporównywalną w konfrontacji z równie szybkimi skuterami!
Ale to nie wszystko. W zawodach rangi międzynarodowej jest jeszcze jedno.
Gdy w zeszłym roku, w niemieckim Scharbautz odbywały się Mistrzostwa Europy Łodzi IRB, Kamil Wołoszyn przypominał nam niepokojącą przepaść, jaką na międzynarodowych zawodach widać w wyposażeniu polskiego ratownika, a ratownika zza granicy.
Dzisiaj niewiele się w tej materii zmieniło, choć Polacy są nadal w czołówce najlepszych na świecie…
Udowodniają to nam systematycznie. Np. teraz w Australii, gdzie zostały rozegrane Narodowe Mistrzostwa Świata w IRB.
Skrót IRB to hybrydowe łodzie ratownicze (Inflatable Rescue Boats). Pisaliśmy już o nich na łamach TN.
Pontonowe łodzie ratownicze, służą do ratownictwa głównie w części przybrzeżnej na kąpieliskach morskich.
- Co istotne są wykonane z bardzo wytrzymałego materiału, niezatapialne i mają dedykowane silniki z osłoną, dzięki czemu można z nich korzystać na płytkich wodach. Koszt jednak to ok 40 tys. zł – podkreślał nam już rok temu Pilanin Kamil Wołoszyn.
Do Australii polska załoga: Kamil Wołoszyn, Piotr Kurek , jego imiennik Sikorski oraz Filip Orłowski, poleciała oczywiście bez sprzętu. Takowy, zgodnie z obowiązującymi procedurami, zabezpieczali organizatorzy na miejscu.
Skład niemal identyczny, jak podczas kolejnego etapu ME w niemieckim Scharbautz, pokazał na wodach przy plaży Gleneg w Adelajdzie swój kunszt.
Rywalizując z najlepszymi drużynami IRB na świecie, w wyścigu z pasem ratowniczym Piotr Kurek, Piotr Sikorski, Kamil Wołoszyn zdobyli srebrny medal, a w wyścigu Rescue Singel ekipa plus Filip Orłowski uzyskała 5 miejsce w finale. - Niestety przez trudne warunki na wodzie, sędziowie dopatrzyli się błędu naszego teamu i zdyskwalifikowali nas w konkurencji Mass Rescue – mówi nam Wołoszyn.
W Międzynarodowych Mistrzostwach Świata IRB w Adelaide, poza reprezentacją Australii, Nowej Zelandii i Wielkiej Brytanii, reprezentacja Polski była jedyną męską drużyną, która stanęła na podium.
Spotkało się to z ogromnymi owacjami miejscowej Polonii, podczas dekoracji najlepszych!
Gratulujemy!

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: wsi spokojnaTreść komentarza: Jest słuszne postanowienie kolei, że pociągi dalekobieżne nie zatrzymują się na stacji wiochy na peryferiach. Niech jeżdżą na wrotkach albo rowerami. Szczególnie trzeba się troszczyć, żeby ciągle nachlany naczelny wydawca nie wjechał po pijaku i uszkodził pociąg.Data dodania komentarza: 29.01.2026, 14:09Źródło komentarza: „Szydercy” - odcinek 19.Autor komentarza: piechurTreść komentarza: Najfajniejsze są w Pile mosty królewskie.Data dodania komentarza: 28.01.2026, 14:19Źródło komentarza: W Pile powstanie nowy most przez GwdęAutor komentarza: wiaduktTreść komentarza: Czy w naszym mieście Pile jest jeszcze jakaś inna rzeka, żeby przerzucić przez nią most?Data dodania komentarza: 28.01.2026, 14:17Źródło komentarza: W Pile powstanie nowy most przez GwdęAutor komentarza: naukowiecTreść komentarza: 36,6 ºC = 309,76 K.Data dodania komentarza: 28.01.2026, 14:13Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: 36,6 st. CTreść komentarza: Leman podobno dawno już olał i oprykał wszystko, co się kojarzy lub może kojarzyć z Szalbierzem i jego bandą Czarnego Barana Pikadora po wychlaniu i na kacu. Szalbierz jest za malutki dla Lemana, mimo wielkiej dupy w dżinsach blue w kolorze brown od brudu. Dlatego też Lemanowi w dniu dzisiejszym szkoda moczu na tego pożal się Boże żurnalistę. Kiedyś w elukubracjach, odgrażał się przez swoich opryczników z Grupy Pościgowo-Szpiegującej, że narobi kupę na grób Lemana i zorganizuje wieczną dyżurną wartę zasrrywaczy, ażeby Lemanowi było ciepło w grobie.Data dodania komentarza: 28.01.2026, 14:01Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: wolontariusz mediówTreść komentarza: Panie Lemanie, ty weź daj spokój już temu Szalbierzowi. On na ostatnich nogach, jak żona Ceranowskiego w zagrożonej ciąży, ledwo zipie intelektualnie i fizycznie. Dlatego wprowadził bana "Error 1006" dla ciebie, bo może już by kojfnął jak Ciechanowski Jacek (CiJa) poszukiwacz haków na Lemana.Data dodania komentarza: 28.01.2026, 09:56Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.
Reklama
Reklama