Tablice w hołdzie powstańcom wielkopolskim

  • 22.02.2019, 10:34
  • Anna Czapla-Furtacz
Tablice w hołdzie powstańcom wielkopolskim pz
W roku 2018- roku wielkiego jubileuszu, na terenie gminy Ujście podejmowano szereg inicjatyw patriotycznych. Do historii niewątpliwie przejdą tablice ku czci powstańców wielkopolskich, które ustawiono na pięciu cmentarzach.

Na ziemi ujskiej żyło wielu powstańców wielkopolskich. Do dziś licznie zamieszkują tu członkowie ich rodzin. Dla zachowania bohaterów w pamięci społeczeństwa, w hołdzie dla ich heroicznej walki o niepodległą Wielkopolskę, w testamencie dla przyszłych pokoleń, w roku patriotycznego jubileuszu burmistrz Roman Wrotecki wyszedł z pomysłem, by ustawić ku czci powstańców pamiątkowe tablice. Od pomysłu do realizacji droga była krótka. Tablice stanęły na pięciu cmentarzach gminy Ujście: w Ujściu, Kruszewie, Byszkach, Nowej Wsi Ujskiej i Mirosławiu. Na tablicach, zaprojektowanych przez Ujski Dom Kultury napisano: Na tym cmentarzu spoczywają POWSTAŃCY WIELKOPOLSCY, 1918/1919 z terenu gminy Ujście, którzy swoją bohaterską postawą wywalczyli odrodzenie Polski. Sto lat niepodległości 1918-1919. Po obu stronach tekstu umieszczono dwa znaki graficzne: jeden z nich to krzyż powstańczy, a drugi- herb Ujścia.

Wcześniej nakładem Ujskiego Domu Kultury wydano publikację "Powstańcy Wielkopolscy 1918/1919 mieszkańcami gminy Ujście", autorstwa Wojciecha Kicmana i Marzeny Rybarczyk. Publikacja jest efektem wieloletnich badań, ustaleń i pozyskiwania danych o czynie zbrojnym powstańców wielkopolskich z terenu gminy Ujście w okresie walk o niepodległość Polski. Wielu mieszkańców odnajduje w nim opowieści o swoich bliskich - pradziadkach, dziadkach, rodzinie.

- Jesteśmy bohaterom tamtych niezwykłych, zimowych dni winni pamięć, bo póki pamiętamy, będą żyli w świadomości współczesnych oraz pokoleń, które przyjdą po nas - napisał w słowie wstępnym burmistrz Ujścia, Roman Wrotecki.

Anna Czapla-Furtacz

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.dzienniknowy.pl z siedzibą w Pile jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
gmina czarnków
gmina czarnków 28.02.2019, 12:05
proszę się przejechać do sąsiedniej gminy Czarnków i zobaczyć jak tam uhonorowali powstańców muralami , to co jest w Ujściu to jest baardzo słabe , ale jaki burmistrz takie uhonorowanie
ujścianin od urodzenia
ujścianin od urodzenia 27.02.2019, 16:47
Niech Pani nie piszę głupstw , To nie burmistrz był inicjatorem , nie wolno tak kłamać !! skandal!!
kto
kto 26.02.2019, 22:50
niezłe kłamstwa - to nie był wrotecki - nie jego pomysł - sprostujcie i napiszcie prawdę

Pozostałe