Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

W żydowskich klimatach

Goście byli oczarowani. Nie tylko wystawą, złożona z wielkich czarno-białych starych fotografii, które robią we wnętrzu Galerii niesamowite wrażenie. Także występem Oli Idkowskiej, zwyciężczyni Ogólnopolskiego Konkursu Pieśni Żydowskiej, która wystąpiła z koncertem piosenki żydowskiej. Dodatkową atrakcją dla zmysłów była koszerna chałka- jeden z symboli kuchni żydowskiej, serwowana na miejscu, a także wręczana gościom jako prezent.
W żydowskich klimatach

W czwartek, 13 czerwca w Galerii na Starym Rynku za sprawa Artura Łazowego odbył się wernisaż wystawy fotograficznej Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych EFFATA pt. "Historia Żydów w Pile". Składają się na nią fotografie z książki o tym samym tytule, która ukazała się na pilskim rynku czytelniczym nakładem EFFATY w 2017 roku. Około 40 zdjęć powiększonych do formatu 200 cm na 140 cm. to świadectwo polsko-niemiecko-żydowskiej historii miasta, pamiątka po życiu i działalności członków tamtejszej społeczności. To pamiątka, która dziś może być dla nas przyczynkiem do popularyzowania postaw opartych na szacunku do narodowości o odmiennych kulturach, tradycjach i religiach.

Wystawa połączona była z promocją książki "Historia Żydów w Pile" oraz promocją suplementu do tej książki w formie scenariuszy lekcji dla nauczycieli.

Wydarzeniu towarzyszył koncert piosenki żydowskiej w wykonaniu Oli Idkowskiej, zwyciężczyni Ogólnopolskiego Konkursu Pieśni Żydowskiej.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: FryzjerTreść komentarza: Czy Pan Poseł jest blondynem czy brunetem?Data dodania komentarza: 11.12.2025, 14:43Źródło komentarza: Nieobecność w roli głównej …Autor komentarza: SmerfTreść komentarza: Jako polonista, w swojej twórczości nie stronił od błądzenia w ortografii ojczystej.Data dodania komentarza: 11.12.2025, 09:28Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa NoskiAutor komentarza: errorTreść komentarza: wkradł się błąd: jest 2025; powinno być 2020.Data dodania komentarza: 10.12.2025, 18:08Źródło komentarza: „Szydercy” - odcinek 2Autor komentarza: Big FearTreść komentarza: W grudniu 2012 ta księgowa spotkała się z Lemanem na Manhattanie. W barze Starbucks Coffee. Nie wraca, bo wyszła za mąż za Amerykana a w ogóle jest zagrożona. Na pytanie, co ją skłoniło do wyjazdu, odrzekła, że wiedza o fikołkach z księgowością jest wstrząsająca, sprzeczna z tym, czego nauczyła się w szkole ekonomicznej i na studiach. Poza ty, ona nie wie, czy ja nie jestem podstawionym dywersantem wielkiego geniusza finansowego. I mimo, że dostawała dobre koniaki, nawet podpita nie puściła farby, żadnego konkretu.Data dodania komentarza: 10.12.2025, 12:50Źródło komentarza: „Szydercy” - odcinek 2Autor komentarza: pierścień RaschigaTreść komentarza: Wino można odpędzić w kolumnie destylacyjnej i uzyskać wódkę. Wódka, to jest to, co ożywia istnienie opoja i daje mu kopa do pisaniny byle czego i byle jak przy brzdąkaninie bluesa, muzyki nieszczęśliwych murzynów w Ameryce południowej.Data dodania komentarza: 10.12.2025, 12:33Źródło komentarza: „Szydercy” - odcinek 2Autor komentarza: curriculum vitaeTreść komentarza: Ciechan - Jacek Ciechanowski o wielu ksywach: Robak, Karol, Józef, fortop, Mister, CiJa, Senator (ksywa więzienna) , Antymit (ksywa wspólna z Szalbierzem i Ożarowskim) jako wielki polityk o wielkiej wiedzy, poszukiwacz haków na wszystkich został przygnieciony teczką z hakami i odszedł do domu kapusiów i delatorów. Szóstego listopada 2025 pierdyknął w kalendarz gregoriański, czym zasmucił dobrane grono bab oczekujących na jego pytona w rozporku. Poza tymi sukcesami był karany za wyłudzenia pieniędzy z banków jako efekt nieudacznictwa biznesowego.Data dodania komentarza: 10.12.2025, 12:26Źródło komentarza: „Szydercy” - odcinek 2
Reklama
Reklama