To będzie wydarzenie! Duke Ellington „Wolność / Freedom” - niedziela, 1 września

  • 20.08.2019, 11:42 (aktualizacja 20.08.2019, 11:44)
  • bek
To będzie wydarzenie! Duke Ellington „Wolność / Freedom” - niedziela, 1 września
Starosta Pilski Eligiusz Komarowski zaprasza na Pilski Jubileuszowy Koncert Galowy oraz na Piknik Historyczny. Już można odbierać zaproszenia na koncert!

Starosta Pilski Eligiusz Komarowski zaprasza na Pilski Jubileuszowy Koncert Galowy. Wystąpi 17-osobowy Eljazz Big Band z towarzyszeniem 40-osobowego chóru Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy i wybitnej amerykańskiej wokalistki Karen Edwards.

Szykuje się prawdziwa uczta muzyczna! Zaprezentowany zostanie Koncert Muzyki Sakralnej Duke'a Ellingtona „Sacred Concert”. Ellington uważał utwór ten za dzieło swojego życia. Teraz – w mistrzowskim wykonaniu – będziemy mieli okazję usłyszeć go w Pile!

Wcześniej zaprezentowane zostaną rekonstrukcje historyczne: obrona Poczty Gdańskiej i bombardowanie Wielunia z efektami pirotechnicznymi. 

 

Planowane na 1 września wydarzenie ma uświetnić trzy ważne rocznice: 100-lecie powrotu ziem powiatu pilskiego do Macierzy, 80. rocznicę napaści Niemiec hitlerowskich na Polskę oraz 30. rocznicę wprowadzenia demokratycznych przemian w Polsce w wyniku wolnych wyborów do Sejmu i Senatu 4 czerwca 1989 r.

Pierwsza część wydarzenia to Piknik Historyczny, który rozpocznie się o godz. 14.00 na placu defiladowym byłych koszar (dzisiaj plac PWSZ), przy Podchorążych 10.  To wydarzenie dla całych rodzin. Główną atrakcją będą dwie 30-minutowe inscenizacje przygotowane przez Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych i Archeologii Wojskowej „Rajtar” w Pile wydarzeń z historii II wojny światowej wraz z pokazami pirotechnicznymi: będą to rekonstrukcje obrony Poczty Gdańskiej oraz bombardowania Wielunia, miasta, które 1 września w wyniku nalotu samolotowego zostało przez Niemców prawie doszczętnie zniszczone.   

W programie: pokaz szarży kawaleryjskiej wraz z prezentacją sprzętu i umundurowania

 

***

Jubileuszowy Koncert Galowy odbędzie się natomiast w oddanej w 2012 roku auli audytoryjnej Auditorium Maximum i będzie uwieńczeniem całodniowego pikniku historyczno-patriotycznego.

Wystąpi 17-osobowy Eljazz Big Band z towarzyszeniem 40-osobowego chóru Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy i wybitnej amerykańskiej wokalistki Karen Edwards.

Artyści zaprezentują Koncert Muzyki Sakralnej Duke'a Ellingtona. Premiera „Sacred Concert” odbyła się w 1965 r. Ellington uważał ten utwór za dzieło swojego życia. Umiejętnie połączył w nim elementy jazzu, z muzyką chóralną, a klimatyczne brzmienia bluesa i swingu zaaranżował ze śpiewami spirituals i gospel. „W „Sacred Concert” małe, zamknięte ogniwa tworzą wspólne wrażenie większej formy” – napisano o Koncercie. Do jego wykonania niezbędny jest sprawny i duży „aparat wykonawczy” czyli profesjonalny zespół instrumentów dętych oraz współgrający chór.

Zaprezentowany w Pile „Sacred Concert” będzie aranżacją trzech koncertów muzyki sakralnej Ellingtona dokonaną przez Johna Hoybye’a. .John Hoybye dokonał śmiałej aranżacji materiału muzycznego trzech edycji koncertów Ellingtona i właśnie to ciekawe zestawienie zaprezentuje w Pile Eljazz Big Band.

 

 

***

Eljazz Big Band powstał w 1999 roku. Jego założycielem i po dziś dzień kierownikiem jest Józef Eliasz, producent muzyczny, dyrygent i perkusista. J. Eliasz posiada tytuł naukowy doktora sztuki muzycznej (specjalizacja dyrygentura). Od roku 2020 jest dyrektorem artystycznym i producentem międzynarodowego festiwalu Bydgoszcz Jazz Festival, a od roku 2013 Europejskiej Akademii Jazzu. W roku 2012 zdobył Platynową Płytę w kategorii „jazz album” za „ In the Rhythm od Chopin”.  

Eljazz Big Band jest laureatem konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych. Współpracował z wieloma znakomitymi muzykami, m.in. z Janem "Ptaszynem" Wróblewskim, Krzysztofem Herdzinem, Lorą Szafran, Januszem Szromem, Henrykiem Miśkiewiczem, Maciejem Sikałą, Adamem Wendtem.

Karen Edwards to natomiast kompozytorka i jedna z najciekawszych amerykańskich, swingujących, jazz-soulowych pianistek i wokalistek. Zdobywczyni Grammy Award for Jazz Performance. Współpracowała z wieloma światowej sławy artystami, jak m.in. Prince, Stevie Wonder i Tony Bennett.

Urodzona w Greenville, w Południowej Karolinie, pierwszą edukację muzyczną odebrała u swojego ojca, który był dyrektorem muzycznym lokalnego kościoła baptystów. Muzyka soul i gospel towarzyszyły jej już od dzieciństwa. Studia ukończyła na uniwersytecie North Texas w klasie fortepianu. Występowała w teatrach muzycznych i klubach Nowego Jorku i Los Angeles. Jako główna gwiazda prowadziła przez kilka lat cotygodniowy show w Atlancie. Swą sztukę prezentowała na całym świecie. Po udanych koncertach w Niemczech otrzymała propozycję nauczania jazzowego śpiewu i improwizacji w Monachijskim Konserwatorium Muzycznym im. Richarda Straussa. Zagrała także w kilku amerykańskich filmach muzycznych.

I jeszcze parę słów o chórzystach, których usłyszymy tego dnia:

Chór Akademicki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy działa pod kierownictwem artystycznym prof. dr. hab. Bernarda Mendlika. Zespół powstał w 1971 r. przy Instytucie Wychowania Muzycznego Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Bydgoszczy. Ma na swoim koncie wiele sukcesów, także międzynarodowych, a w repertuarze m.in. Mszę Koronacyjną Mozarta, Mszę Nelsońską Haydna, Te Deum i Stabat Mater Dworzaka, Requiem und Messe Solennelle Rossiniego, Requiem Verdiego, Nokturny Debussy’ego, Bogurodzicę, Exodus, Angelus, Victoria i Missa pro pace W. Kilara i wiele innych.

W Pile Chórem będzie dyrygował dr hab. Benedykt Odya.

 

***

Koncert poprzedzą dwie, krótkie 10-minutowe historyczne prelekcje naukowe: Romana Chwaliszewskiego o wydarzeniach, które doprowadziły do utworzenia granicy polsko-niemieckiej 1 sierpnia 1919 r. i Marka Fijałkowskiego o 1 września 1939 r. na terenie obecnego powiatu pilskiego.

Koncert będzie miał charakter otwarty. Zaproszenia można już odbierać w Starostwie Powiatowym w Pile przy al. Niepodległości 33/35 w godz. 8-15.30 oraz w Biurze Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych w Pile, ul. Okrzei 9/2 w godz. 8-15. Ze względu na ograniczoną ilość zaproszeń, obowiązuje zasada „kto pierwszy, ten lepszy”, czyli zaproszenia będą wydawane do wyczerpania miejsc.

Koncert dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”. „Razem dla Niepodległej” – wzmacnianie wspólnoty społeczności powiatu pilskiego w oparciu o polską i lokalna historię narodową.

 

 

bek

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.dzienniknowy.pl z siedzibą w Pile jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Krecia
Krecia 12.11.2019, 11:46
Kto to jest Diuk Ellington? Czy to jest polskie nazwisko? Może jest na terenie powiatu ktoś wiedzący o takich osobnikach?

Pozostałe