Marsz Praw Dziecka w Dziembowie

  • 27.11.2019, 16:59
  • Anna Czapla-Furtacz
Marsz Praw Dziecka w Dziembowie
Publiczne Przedszkole w Dziembowie wzięło udział w światowych obchodach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka organizowanych przez UNICEF Polska. Było to świętowanie szczególne, gdyż w tym roku przypada wyjątkowa - 30. rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka.

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF to wydarzenie, które jednoczy wszystkie dzieci na świecie. W tym dniu, w wielu krajach, dzieci oraz dorośli podejmują wspólne inicjatywy, których celem jest okazanie wsparcia i solidarności z dziećmi, których prawa nie są respektowane. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem.

W obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka włączyły się także placówki edukacyjne w Polsce. Setki szkół i przedszkoli zdecydowały się uczcić 30. rocznicę uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Do akcji przystąpiło także Przedszkole Publiczne w Dziembowie. Placówka zorganizowała w ramach tego dnia dużo atrakcji: wszystkie dzieci, nauczyciele i pracownicy obsługi przyszli do przedszkola ubrani na niebiesko, wspólnymi siłami udekorowano główną salę - balonami, wstążkami, serpentynami (także w niebieskich odcieniach).

Dyrektor przedszkola, Małgorzata Suśniak:- Po śniadaniu zorganizowaliśmy pogadankę, której głównym celem było zapoznanie dzieci z podstawowymi informacjami o prawach dziecka. Po pogadance dzieci obejrzały film o prawach dziecka, który w przystępny sposób tłumaczył dzieciom, czym są ich prawa. Na ten szczególny dzień zaprosiliśmy do przedszkola pielęgniarkę i lekarza rodzinnego (również ubranych na niebiesko), którzy opowiedzieli nam o swojej pracy, przynieśli ze sobą akcesoria, dzięki którym nasze spotkanie przerodziło się w warsztaty medyczne. Zaproszeni goście uświadomili przedszkolakom jak wielkie mają szczęście, że mieszkają w kraju, gdzie wszystkie dzieci mogą korzystać z opieki medycznej (są kraje, gdzie dzieci tej opieki nie mają). Przedszkolaki podziękowały gościom wręczając im papierowe, duże niebieskie kwiaty z logo UNICEF. Następnie z wymalowanymi na niebiesko kwiatami na buziach wybraliśmy się na wieś idąc w "Marszu Praw Dziecka". Zabraliśmy ze sobą niebieskie kwiaty i balony, które wręczaliśmy napotkanym przechodniom. Odwiedziliśmy miejscowe sklepy: "Lewiatan" i "Groszek", obdarowując personel niebieskimi niespodziankami. Na koniec odwiedziliśmy Szkołę Podstawową, gdzie przywitała nas pani dyrektor i uczniowie- o nich także nie zapomnieliśmy-były niebieskie balony i kwiat.

Po powrocie do przedszkola odbyła się rozmowa o instytucjach dbających o prawa dziecka. Dzieci kolorowały też kolorowankę z logo UNICEF. Przygotowaniem i przeprowadzeniem atrakcji zajęły się dyrektor Małgorzata Suśniak i nauczyciel Martyna Winke.

W 1989 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęła uniwersalny dokument, gwarantujący wszystkim dzieciom na świecie ich prawa. Chronią one dzieci, ale i wspierają je w prawidłowym rozwoju. Znajomość praw pozwala najmłodszym uchronić się przed różnymi niebezpieczeństwami. Z drugiej strony daje im możliwość aktywnego uczestniczenia w procesach podejmowania decyzji, które ich dotyczą. Rolą dorosłych jest nie tylko dbanie o to, aby prawa dziecka były przestrzegane, ale także szerzenie wiedzy o prawach dziecka, w tym edukowanie dzieci. UNICEF w swoich działaniach zwraca uwagę na te kwestie i inicjuje różne projekty, których celem jest upowszechnienie wiedzy o prawach dziecka.

(msj), (acz)

Anna Czapla-Furtacz

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (40)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.dzienniknowy.pl z siedzibą w Pile jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Dziembowik
Dziembowik 2 dni temu, 21:26
Brawa dla Pani Martynki!!
Prąciem bardzo
Prąciem bardzo 06.12.2019, 21:01
tu J. lemanowic z Piły, przepraszam, że się wtrącę - mam syna pedała i chcę ten wątek także zdominować, tak jak nad dópskiem mojego syna dominuje grube tureckie prącie
Mama
Mama 06.12.2019, 17:07
W Internecie pisać bzdury i oszczerstwa każdy potrafi.. dlaczego na zebraniu brak niektórym odwagi aby powiedzieć to osobiście? A jeśli coś lub ktoś nie odpowiada naszym przedszkolu to przecież są inne przedszkola w gminie.
takjest
takjest 06.12.2019, 21:17
powiedzieć?? przecież te kolezaneczki by zagryzły i zakrzyczały
wychowanek
wychowanek 03.12.2019, 20:57
jestem dawnym wychowankiem przedszkola od kilku lat nie mieszkam w Dziembowie ale to co czytam od jakiegoś czasu to przeraża , coś tam jest nie tak
Rodzic
Rodzic 03.12.2019, 08:40
Czytam to wszystko i w głowie mi się nie mieści czy wy nie macie innych problemów tylko najezdzac na innych popatrzcie na siebie jesteście aż tacy idealni. Nikt nie jest idealny. Widać że ta pani na tym stanowisku komuś bardzo przeszkadza
smiechuwarte
smiechuwarte 07.12.2019, 17:59
z tych niektórych wpisów wynika ze pani super a ci be to dzieci i wybrani rodzice
zxy
zxy 03.12.2019, 17:19
ta osoba co to pisze to chyba nigdy nie pracowała , ciekawe gdzie dostaje się kasę za siedzenie i spijanie kawek
Rodzic
Rodzic 03.12.2019, 18:01
Miało być i nie dostaję kasy za siedzenie w domu i spijanie kawek
Rodzic
Rodzic 03.12.2019, 17:58
Jeśli tak bardzo chce pani czy pan wiedzieć to pracowałam i pracuje nadal i dostaję kasy za siedzenie w domu i spijanie kawek
też rodzic
też rodzic 03.12.2019, 17:02
nikt nie musi być idealny ale jak bierze pieniądze za pracę to niech pracuje
naszczęścierodzicbyłegoprzedszkolaka
naszczęścierodzicbyłegoprzedszkolaka 01.12.2019, 14:26
jak czytam to widzę że nic się nie zmieniło , już zapomnieliście 0 zeszłorocznej % imprezie po dniu dziecka cała wioska o tym trąbiła i to wam się podoba " rodzice "?
Rodzice
Rodzice 01.12.2019, 14:56
Dobrze napisane PO DNIU DZIECKA !!!
też rodzice
też rodzice 01.12.2019, 17:54
ale w obecności dzieci !!!
Kaczorowik
Kaczorowik 29.11.2019, 21:12
zamiast cieszyć się , że macie na miejscu przedszkole to wymyślacie sobie problemy z niczego :(
JA
JA 28.11.2019, 19:31
Emerytura! Tak będzie najlepiej dla pani a przede wszystkim dla dzieci.
Podpowiedź
Podpowiedź 28.11.2019, 18:59
A ja proponuję Pani dyrektor nie pisać więcej żadnych artykułów. Po co to komu? A tylko wstyd na cały powiat. Skoro ma się tyłu nieprzyjaciół po co cokolwiek dodawać!
Pilanin
Pilanin 28.11.2019, 18:18
Znowu przedszkole w Dziembowie i znowu jakieś problemy!!!!!!!!!! Ja pierrrrr może telewizję tam wam zamówić?????????? Pani dyrektor słynna na cały powiat
Wgłowiesięniemieści
Wgłowiesięniemieści 28.11.2019, 18:10
Ludzie! przecież pani wiecznie zmęczona ma już dosyć naszych dzieci. Siedziałam cicho mimo tego, że dziecko się jej boi. Teraz się dowiedziałam że mimo uwag nadal łsamie prawo podczas wycieczek. Koniec tego. W poniedziałek składam skargę! Pozdrawiam
Rodzic
Rodzic 29.11.2019, 16:13
Z tego co mi wiadomo to pani nie złamała prawa podczas wycieczek. Rodzice sami chcieli zabrać swoje dzieci. Nie ma pani smialosci się podpisać tylko wypisuje pani głupoty anonimowo. Co wstyd się pani podpisać?
tak
tak 29.11.2019, 16:48
tym problemem jest ta pani od kilku już lat
Rodzic
Rodzic 29.11.2019, 15:59
Dziwnym trafem tylko pani dziecko się boi bo inni nie mają takiego problemu tylko pani jak się pani nie podoba to niech pani swoje dziecko przepisze do innej placówki i problem z głowy
też rodzic
też rodzic 29.11.2019, 17:10
a może panią przenieść do innej placówki i problem z głowy , ale kto by ją chciał
Rodzic
Rodzic 29.11.2019, 18:52
Pani nie pasuje tylko jednemu rodzicowi i każdy wie o jakiego rodzica chodzi
rodzic
rodzic 30.11.2019, 17:30
nie tylko jednemu , a jak się odezwiesz to świta pani dyrektor cię zakrzyczy
też rodzic
też rodzic 29.11.2019, 16:47
inne dzieci też się boją a dlaczego ma przepisać do innej placówki , bo nauczyciel jest leniwy to dziecko jest winne i rodzice
Rodzic
Rodzic 29.11.2019, 18:54
To dlaczego nie zrobicie zebrania i nie mówicie prosto w oczy że jest jakiś problem tylko wypisujecie anonimowo że dzieci się boją
Mamuśka
Mamuśka 29.11.2019, 17:34
Właśnie zapytałam moje dziecko czy boi się tej Pani i wbrew temu co tu piszą moje dziecko stwierdziło , ze się nie boi w/w Pani a wręcz przeciwnie - stwierdziło , ze ją lubi !
Wiec zastanówcie się co piszecie!!!
xyz
xyz 02.12.2019, 17:31
może warto zadać inne pytanie ; czego pani nauczyła i co z panią robiliście
hahaha
hahaha 30.11.2019, 20:43
przecież ty nie masz dzieci w przedszkolu
Mamuśka
Mamuśka 01.12.2019, 00:54
Nie mam ?? Hmmm... nie, DZIECI nie mam ale dziecko owszem !
hahaha
hahaha 01.12.2019, 13:25
które już nie chodzi do przedszkola
Mamuśka
Mamuśka 01.12.2019, 14:49
Moje dziecko nie chodzi już do przedszkola ?? To dla mnie nowina , codziennie je tam zaprowadzam po 8 i odbieram przed 15 ... Myślisz , ze wagaruje ? ;)
Ciekawy
Ciekawy 28.11.2019, 19:00
Jaką skargę? Do wójta czy co?
Wgłowiesięniemieści
Wgłowiesięniemieści 28.11.2019, 19:26
Wyżej.
xxx