Koniec dominacji Altvatera? Spółka może stracić 4 z 5 sektorów PRGOK

  • 26.10.2020, 13:03 (aktualizacja 26.10.2020, 13:05)
  • Krzysztof Kuźmicz
Koniec dominacji Altvatera? Spółka może stracić 4 z 5 sektorów PRGOK
Trwa przetarg na wywóz odpadów komunalnych w 2021 roku. Tym razem, po raz pierwszy w historii Pilski Region Gospodarki Odpadami Komunalnymi podzielono na pięć sektorów. W aż czterech z nich dotychczasowy monopolista, a więc Altvater złożył gorszą finansowo ofertę lub przekroczył zakładany przez Związek Międzygminny limit środków.

Już po zmianie przewodniczącego zarządu związku, jego nowy sternik Andrzej Gawłowski zapowiadał, iż PRGOK zostanie podzielony na sektory, co być może przyczyni się do obniżenia stawek za wywóz odpadów. Obecnie trudno ocenić czy rzeczywiście ostateczne stawki będą niższe, ale wiemy już, że Związek Międzygminny ostatecznie podzielono na pięć sektorów. Jednocześnie znamy już także oferty firm zainteresowanych obsługą PRGOK w 2021 roku.

W sektorze pierwszym, a więc w gminach Drawsko, Krzyż Wlkp. i Wieleń Związek Międzygminny chciał przeznaczyć na realizację zadania ok. 7,5 mln zł. Jedyną ofertę w tej części złożył Altvater, który jednak wycenił swoje usługi na 9,2 mln zł. To oznacza, że albo PRGOK dołoży środków do puli, albo rozpisze przetarg jeszcze raz znów szukając firm, które zmieszczą się w limicie.

W sektorze drugim, czyli gminach Czarnków i Ujście scenariusz był identyczny. Znów jedyną ofertę złożył Altvater, tyle że swoje usługi w tym zakresie wycenił na 6,65 mln zł, a PRGOK był gotowy wydać nieznacznie ponad 6 mln zł.

Altvater przestrzelił także w sektorze trzecim (gminy Białośliwie, Kaczory, Miasteczko Krajeńskie i Wysoka), a dodatkowo ofertę mieszczącą się w limicie złożyła konkurencja – Miejski Zakład Usług Komunalnych w Złotowie, co może oznaczać, że to właśnie on podpisze umowę z PRGOK.

W sektorze czwartym, a więc gminach Krajenka i Jastrowie Altvater już w limicie się zmieścił, ale znowu korzystniejszą finansowo ofertę złożył Miejski Zakład Usług Komunalnych w Złotowie, tym razem w konsorcjum z Zakładem Energetyki Cieplnej i Usług Komunalnych w Jastrowiu. Wszystko wskazuje więc na to, że i w tym przypadku Altvater przegra walkę o kontrakt.

Jedynym sektorem, który niemal na pewno przypadnie dotychczasowemu monopoliście na polu współpracy z PRGOK będzie ostatni – piąty, a więc gmina Piła. Tu Alvater, oferując 21,1 mln zł za swoje usługi w roku 2021 zmieścił się z limicie, a do tego złożył korzystniejszą ofertę od konkurencji – spółki z Chojnic.

Obecnie trwa ocena wszystkich złożonych ofert. Ostateczne decyzje w sprawie podpisania umów na dane sektory z konkretnymi wykonawcami powinna zapaść w ciągu kilku najbliższych dni.

Krzysztof Kuźmicz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.dzienniknowy.pl z siedzibą w Pile jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe