Są miliony na nowy most w Żuławce

  • 01.12.2020, 13:05 (aktualizacja 01.12.2020, 13:10)
  • es
Są miliony na nowy most w Żuławce
Dzięki decyzji Premiera Mateusza Morawieckiego i oszczędnościom, które znalazły się w programie rządowym „Mosty dla Regionów” jest dofinansowanie na budowę nowej przeprawy mostowej na Noteci w powiecie pilskim. Nowy most w Żuławce będzie czwartym w Wielkopolsce, którego realizacja odbędzie się dzięki wspomnianemu programowi.

Całkowity koszt przygotowania dokumentacji to ponad 671 tys. zł, z czego dofinansowanie z budżetu państwa w ramach programu „Mosty dla Regionów” wyniesie ponad 537 tys. zł. Województwo Wielkopolskie będzie mogło ubiegać się o dofinansowanie kosztów budowy przeprawy wraz z niezbędnymi drogami dojazdowymi ze środków Funduszu Dróg Samorządowych. Podczas etapu przygotowawczego, jak i podczas realizacji przeprawy, jednostki samorządu terytorialnego mogą otrzymać dofinansowanie do 80proc. wartości zadania.

Most w Żuławce czeka na remont od ponad 20 lat. To ważna w regionie komunikacyjna i turystyczna przeprawa, łącząca północną i południową część województw wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego. Ma znaczenie również dla gospodarki i handlu, gdyż znajduje się między dwoma ważnymi drogami krajowymi: DK 11 i DK5. Realizacja tej inwestycji bez wątpienia przyczyni się do rozwoju terenu, wzrostu jego inwestycyjnej atrakcyjności, wpłynie na zwiększenie standardu życia społeczności lokalnej.

- W licznych rozmowach z mieszkańcami gminy Wyrzysk, z przedstawicielami lokalnej władzy - samorządowcami, radnymi - słyszałam, że jest to miejsce wyjątkowo niebezpieczne, w którym częstokroć interweniowały służby ratunkowe z powodu kolizji, czy wypadków. Między innymi z tego względu, już na etapie projektowania programu „Mosty dla regionu” zgłosiłam pilną potrzebę nowego mostu w m. Żuławka – mówi Marta Kubiak, poseł na Sejm RP (Prawo i Sprawiedliwość).

Nowy most będzie miał około 50 metrów długości, 14,5 m szerokości. Uwzględniono również budowę dróg dojazdowych i chodników, co zwiększy i zagwarantuje bezpieczeństwo wszystkich użytkowników ruchu. Szacowany koszt budowy wyniesie 15mln zł.

- W sumie w Wielkopolsce podpisano dotychczas 3 umowy ramowe - pozostałe dotyczyły inwestycji realizowanych przez powiat koniński i powiat poznański (rzeka Warta) oraz województwo wielkopolskie (rzeka Noteć). Dziś chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że zapowiadane wsparcie dla rozwoju mniejszych regionów, dla ośrodków powiatowych, gdzie mosty są w szczególności potrzebne, staje się faktem - dodaje wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk.

***

realizację Programu Mosty dla Regionów rząd przeznaczył około 2,3 miliarda złotych. W Programie można było ubiegać się o dotację na dofinansowanie zadań dotyczących przygotowania dokumentacji. Po zakończeniu prac projektowych samorządy będą mogły starać się o dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych kosztów budowy przeprawy mostowej wraz z niezbędnymi drogami dojazdowymi.

Do tej pory pozytywne opinie otrzymały 24 przeprawy z czego aż cztery powstaną w województwie wielkopolskim. Pozytywną opinię o dofinansowaniu otrzymały już inwestycje na Warcie w powiatach konińskim i poznańskim oraz projekt dotyczący mostu na Noteci w miejscowości Ciszkowo.

 

TEN MATERIAŁ I WIELE INNYCH PRZECZYTASZ W AKTUALNYM NUMERZE TYGODNIKA NOWEGO

es

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.dzienniknowy.pl z siedzibą w Pile jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe