Nikodem Czyż wygrał ogólnopolską olimpiadę

  • 21.03.2021, 20:10 (aktualizacja 21.03.2021, 20:18)
  • Anna Czapla-Furtacz
Nikodem Czyż wygrał ogólnopolską olimpiadę
W piątek, 19 marca 2021 r. w Zespole Szkół nr 6 im. Mikołaja Reja w Szczecinie odbył się finał XXV Olimpiady Wiedzy o Żywieniu i Żywności, z tematyką wiodącą: Cukrzyca – prewencja i leczenie dietą. W olimpiadzie uczeń Technikum nr 5 w Zespole Szkół Gastronomicznych w Pile, Nikodem Czyż zajął 1 miejsce w Polsce.

Etapem wstępnym olimpiady był test online, w którym wyłoniono 30 finalistów. Pomimo wysokiego poziomu olimpiady, Nikodem od początku zmagań utrzymywał pozycję lidera. Bardzo dobrze zaprezentował się podczas ostatniej części olimpiady, jaką był quiz, w którym wzięło udział 6 najlepszych laureatów. Tematyka zadań obejmowała zagadnienia z zakresu nauki o żywieniu i żywności oraz zaawansowaną wiedzę dotyczącą biologiczno-chemicznych aspektów żywienia i technologii gastronomicznej z towaroznawstwem, a także umiejętności z zakresu gastronomii.

Nikodem swoją wiedzą zyskał uznanie Komitetu Głównego Olimpiady w tym: przewodniczącego dr n. med. Adama Grzegrzółki, honorowego przewodniczącego prof. dr. hab. Jana Gawęckiego oraz kierownika organizacyjnego mgr inż. Haliny Limanówki, zdobywając Nagrodę Specjalną Ministerstwa Edukacji i Nauki, Nagrodę Specjalną - Puchar Przewodniczącego Komitetu Głównego oraz Nagrodę im. dr. Zenona Kosickiego.

Jako laureat olimpiady Nikodem jest zwolniony z egzaminów pisemnych potwierdzających kwalifikacje w zawodzie i może być także zwolniony w części lub w całości z egzaminów wstępnych do szkół wyższych na kierunek zgodny z profilem olimpiady. Za swój wysiłek został również uhonorowany nagrodami rzeczowymi.

Opiekunem merytorycznym ucznia była pani Alina Matejczuk, a wsparciem w przygotowaniach do olimpiady służyła również pani Irena Wasik.

MR

Anna Czapla-Furtacz

Zdjęcia (4)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.dzienniknowy.pl z siedzibą w Pile jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe