Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Pierwszy taki regał. Wymienisz plony, nasiona i sadzonki

To pierwszy w Pile, ale prawdopodobnie nie ostatni plonownik ustawiony na terenie Rodzinnych Ogrodów Działkowych. Wszystko w ramach wyzwania rzuconego przez pilan członkom Klubu Dobrego Klimatu.
Pierwszy taki regał. Wymienisz plony, nasiona i sadzonki

Klub Dobrego Klimatu to inicjatywa stosunkowo młoda, ale robiąca wiele pozytywnego zamieszania. Na swoim koncie ma już liczne akcje oczyszczania różnych części miasta z dzikich wysypisk, a pod koniec ubiegłego roku jego członkowie poprosili pilan o rzucenie im wyzwań, oczywiście o charakterze proekologicznym. Jednym z takich pomysłów była budowa plonownika. Tę część zadania wykonali pracownicy Altvatera.

- Solidny regał z materiałów z odzysku zbudowali pracownicy Altvater Piła, spółki należącej do ENERIS Surowce. Jeśli pomysł się sprawdzi, plonowniki staną na terenie innych ogrodów działkowych. Bardzo liczymy na współpracę Zarządów ROD-ów, które są kluczem do popularyzacji projektu – informuje Zuzanna Błaszczyk-Koniecko, Specjalista ds. Komunikacji i Wizerunku w Altvaterze.

Zasady korzystania z regału są proste: można brać wszystko, co znajduje się w środku bez konieczności zostawiania czegoś w zamian.

- Szkoda, żeby owoce i warzywa trafiały do kompostownika lub - co gorsza - na śmietnik, skoro ktoś może jeszcze je wykorzystać - podkreśla dyrektor generalny Altvater Piła Tomasz Bielański. - W Polsce marnujemy stanowczo zbyt dużo jedzenia. To się na szczęście zmienia i plonownik jest kolejnym krokiem, by marnotrawstwu żywności zapobiegać. Zachęcam też do dzielenia się niewykorzystanymi nasionami lub sadzonkami, których okresowo mamy w nadmiarze.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: pamiętnikTreść komentarza: Na przykład profesor Kazimierz Nowaczyk.Data dodania komentarza: 21.04.2026, 11:17Źródło komentarza: „Szydercy” - odcinek 7Autor komentarza: My z kuchniTreść komentarza: Wąchanie smrodów swoich tytanów ubogacania atmosfery ziemskiej miazmatami trawiennymi i antyhigienicznymi jest jednym z celów posłannictwa żon wielkich redaktorów malutkich wydawnictw o żadnym znaczeniu dla świata. To chociaż niech napierdzą .Data dodania komentarza: 21.04.2026, 11:10Źródło komentarza: „Szydercy” - odcinek 7Autor komentarza: łasakTreść komentarza: W sprawie cła za rower z pedałami mógł się zwrócić do swojego guru Wielkiego Smrodatora o wspomożenie finansowe i mieć w naszym kraju coś tak wyjątkowego w swojej piękności rowerowej.Data dodania komentarza: 21.04.2026, 11:04Źródło komentarza: „Szydercy” - odcinek 7Autor komentarza: lingwistaTreść komentarza: Inność patologiczna, to dobre określenie.Data dodania komentarza: 21.04.2026, 11:01Źródło komentarza: „Szydercy” - odcinek 7Autor komentarza: KtóśTreść komentarza: Jacek CiJa nie był aż taki bystry jak Danoota. Poza tym tkwił w okowach legendy o swojej sławie wielkiego polityka o wielkiej wiedzy. Jak to tak, żeby jakiś Leman - Kobra zwracał mu uwagę na niedostatki umysłu wielce politycznego?Data dodania komentarza: 21.04.2026, 10:57Źródło komentarza: „Szydercy” - odcinek 7Autor komentarza: murchińskiTreść komentarza: Wałcz jest miastem wielu talentów.Data dodania komentarza: 19.04.2026, 21:54Źródło komentarza: „Szydercy” - odcinek 7
Reklama
Reklama